ORTAÖĞRETİM

Çocukların Gözünden Okulda Yaşam

1 Kasım 2016

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) tarafından yürütülen “Çocukların Gözünden Okulda Yaşam” araştırmasının sonuç raporu ve araştırma bulgularına dayanarak hazırlanan politika önerileri yayımlandı.

Teşvikler arttıkça rekabet büyüyor

15 Temmuz 2016

Öğrenci sayısı arttıkça özel okul yatırımları artıyor, rekabet büyüyor. Mevcut ve yeni okullar daha iyisi için mücadele ediyorlar.

Özel okula giden öğrenci sayısı yüzde 47 arttı

15 Nisan 2016

Özel okula giden toplam öğrenci sayısı geçen yıla göre yüzde 47 arttı. Bu artışla özel okula giden mevcut öğrenci sayısı 1 milyon 150 bin oldu.

Ortaöğretim için inovatif yöntemler

25 Ocak 2016

Günümüzde pek çok ortaöğretim kurumu, öğrencilerini sınav baskısından kurtaran yaklaşımlarla eğitim veriyor.

Ortaöğretimde rekabet eğitime nasıl yansır?

23 Temmuz 2015

1 Eylül 2015 tarihinden itibaren ‘dershaneler’ olmayacak. Dershanelerden dönüşen ‘temel liseler’ eğitim verecek. Temel liseler ve özel liseler arasinda öğrenci kapma rekabeti şimdiden başladı.

Temel Lise Modeli başarılı olur mu?

4 Mayıs 2015

Dershane ve Etüt Merkezleri’nin özel okullara dönüşüm başvuruları devam ederken “Temel Lise Modeli”nin başarılı olup olamayacağı tartışmaları da artarak devam ediyor. Dershaneler tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı diploma veren bir kurum olmak iyi gibi görünse de sisteme hızlı geçişin birçok sorunu da beraberinde getireceği söyleniyor.

Dershanede dönüşüm özel okulları nasıl etkiler?

14 Temmuz 2014

Dershanelerin 1 Eylül 2015 itibariyle temel liselere dönüştürülmesi öngörülüyor. Bu dönüşümün özel okul pazarını ciddi ölçüde etkileyeceği bir gerçek. Peki özel okullar bu dönüşüme nasıl bakıyor?

2023 için ortaöğretimde yeni yaklaşımlar

20 Nisan 2014

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedefleri doğrultusunda belirlenen amaçlara ulaşılmasında en belirleyici faktörlerden biri ortaöğretimdeki yeni yaklaşımlar. Zira bugünün ilk-orta öğretim

Dershanelerde dönüşüm süreci başladı

20 Nisan 2014

Yaklaşık iki yıl önce Başbakan’ın ‘dershaneleri kapatacağız’ açıklaması ile başlayan ve o günden bu yana gündemden düşmeyen, dershaneler konusunu da içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile

SBS gitti TEOG geldi

22 Ekim 2013

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretimde uygulanan seviye belirleme sınavını (SBS) kaldırdı. SBS yerine Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi (TEOG) getirildi. Yeni sistemin ana özelliği, belirlenen derslerden yapılan yazılılardan