Üniversite Haberleri Temmuz 2013

18 Temmuz 2013

ATILIM ÜNİVERSİTESİ

3. LAP Şenliği yapıldı

Atılım Üniversitesi 2012-2013 akademik yılı Lisans Araştırma Projeleri (LAP) Şenliği 16 Mayıs 2013 Perşembe günü Hukuk Fakültesi Orhan Zaim Konferans Salonu Fuayesinde gerçekleştirildi.

Lisans Araştırma Projelerinde yer alan araştırmacı öğrenciler tarafından bilimsel posterler sergilendi ve proje sunumları  yapıldı. Atılım Üniversitesi’nde lisans araştırma kültürü  yaratmayı, yaygınlaştırmayı, araştırmacı ve yaratıcı öğrenciler yetiştirmeyi amaçlayan Lisans Araştırma Projeleri (LAP) Programında yer alan başarılı öğrencilere araştırmacı bursu desteği veriliyor. ARGEDA (Araştırma, Geliştirme, Uygulama, Eğitim ve Danışmanlık Projeleri) Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen LAP Şenlikleri’nde araştırmalara katılan öğrenciler; akademik yıl içinde danışman öğretim elemanlarının yönlendirmesiyle gerçekleştirdikleri projeleri, deneyimlerini ve araştırma çıktılarını paylaştı.

 

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Öğrenciler diplomalarını aldılar

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, 2012-2103 eğitim yılında 136 öğrenciden oluşan ilk mezunlarını vermenin gururunu yaşadı.  Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ise 3. dönem mezunlarını vererek 143 öğrenciyi mezun etti. Acıbadem Üniversitesi’nin düzenlediği diploma töreninde öğrencilerin sevincini aileleri de paylaştı. 93’ü hemşirelik, 16’sı sağlık yönetimi ile 27’si fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünde okuyan 136 öğrenci 4 yıllık eğitimlerini tamamlayarak mezun oldular. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ise 2012-2013 yılında 3. dönem mezunlarını verdi. Acıbadem Sağlık Grubu Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar mezuniyet töreninde yaptığı konuşmasında üniversite sıralarına veda edilen dönemin aslında hayata adım atılan bir gün olduğunu belirterek, ”Artık hayatınızda yepyeni bir sayfa açılıyor. Ülkenizin, mesleğinizin ve geleceğinizin sorumluluğunu daha çok hissedeceğiniz yıllar sizi bekliyor. İnanıyorum ki sizler de ülkemiz adına, sağlık alanında birçok yenilik getirerek çoğalacak ve büyüyeceksiniz. Yıllar sonra geriye baktığınızda sizden sonra gelen gençlerle gurur duyarak mesleğinizi devredeceksiniz.” dedi.

 

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

Kampüsüm Dünya

“Kampüsüm Dünya” yaklaşımıyla  yurtdışında eğitime yepyeni bir anlayış getiren Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) dünyanın farklı ülkelerinde açtığı kendi kampüslerinde öğrencilerine gerçek uluslararası deneyim yaşama fırsatı sunuyor.

“İstanbul’un kalbinde bir dünya üniversitesi” olan BAU, sunduğu yurtdışı eğitim olanaklarıyla öğrencilerine birer “dünya vatandaşı” olma imkânı sağlıyor. BAU öğrencileri Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji üssü Silikon Vadisi, başkent Washington DC ve Boston’da, Kanada’nın en büyük şehri Toronto’da, Almanya’nın başkenti Berlin’de, İtalya’nın mimari ve sanat merkezi Roma’da ve dünyanın yeni ticaret merkezi Hong Kong’da yer alan BAU kampüslerinde uluslararası deneyim kazanıyor. Apple, Google, Facebook, Twitter gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin yer aldığı ABD’nin Silikon Vadisi bölgesindeki kampüsünde BAU öğrencileri, hem kendi alanları ile ilgili dersler alıyor hem de bu şirketlerle bir araya gelerek projelere imza atıyor. BAU Silikon Vadisi Kampüsü’nde öğrenciler, hem teknoloji hem de dijital medya alanındaki gelişmeleri yakından görme şansı yakalarken dünyanın dev şirketlerini de inceleme şansına sahip oluyor.

 

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ

Beykent Üniversitesi’nde Mezuniyet Töreni

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü‘nün düzenlediği ‘Geleneksel Yılsonu Mezuniyet Defilesi’ Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Defilede, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerinin ve bu yıl mezun olan öğrencilerin, bitirme projesi olarak hazırladıkları ‘Dün, Bugün ve Yarın’ temalı 81 parçalık koleksiyonları sunuldu. Öğrencilerin kendi tasarladıkları ve ürettikleri kumaşlardan hazırladıkları, özgün tasarımları; bu yıl usta kareograf İlke Kılıç tarafından sahneye koyuldu. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü ‘Geleneksel Yılsonu Mezuniyet Defilesi’; podyum dünyasının en başarılı ve en beğenilen mankenleri Irmak Atuk, Elif Ece Uzun, Ebru Öztürk, Didem Soydan, Tuğba Melis Türk, Başak Bilginer, Dilara Kavadar ve Didem Gürüzümcü tarafından sunuldu. Birbirinden güzel ve özgün kıyafetlerin yer aldığı koleksiyonun sergilenmesinden sonra öğrencilerin podyuma mankenlerle beraber çıkması konuklar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

 

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

Çankaya Üniversitesi 13. dönem mezunlarını verdi

Çankaya Üniversitesi, 5 Temmuz 2013 Cuma günü Balgat kampüsünde saat 19.00’da başlayan Mezuniyet Töreni ile 13. dönem mezunlarını verdi.

576 öğrencinin mezun olduğu törene, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Ekmekçi, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Danıştay Üyesi Kasım Davas katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende açılış konuşmasını yapan Çankaya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sıtkı Alp, “Çankaya Üniversitesi henüz 16 yıllık bir  üniversite olmasına rağmen bizden önce açılan vakıf üniversiteleri arasında ön sıralarda yerini almış oldu. Hem zorluklarla karşılaştık hem de bu alanda arkamızdan kurulan vakıf üniversiteleri için öncü rol üstlendik. Bugün geldiğimiz noktada ülkemizin saygın Yüksek Öğretim kurumlarından biri olmanın ve 13. dönemle birlikte 7500 öğrenci mezun etmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi. Muhteşem bir törenle mezunlarını uğurlayan Çankaya Üniversitesi’nde tören ışık gösterileriyle son buldu.

 

GEDİK ÜNİVERSİTESİ

Gedik’ten Savunma Teknolojileri Araştırma Merkezi

Gedik Üniversitesi Teknopark İstanbul’da Savunma Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi adı altında bir birim kurmak için ilgili makamlara müracaatta bulunuldu.

Üniversite yaptığı açıklamada bu birimin, deniz araçları, sistem/alt sistem savunma ve güvenlik zırh sistemleri, süper alaşımlar, TEK, hassas döküm, yenilenebilir enerji sistemleri gibi başlıklar adı altında çalışmalar yapacağını belirtti. Birimin kurulacağı Teknopark İstanbul, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası’nın öncülüğünde Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı’nın hemen yanı başında kuruluyor.

 

GEDİZ ÜNİVERSİTESİ

Gediz’den dünya çapında kampüs

Gediz Üniversitesi, Çiğli’ye 150 milyon dolarlık yatırımla rüya gibi bir sağlık kampüsü kuruyor.

ABD’li ünlü mimarlık firması HOK’la projesi hazırlandı, bu yıl temel atılacak. Dev projede hastane, kongre merkezi, otel ve derslikler yer alıyor. Gediz Üniversitesi, bir büyük yatırıma daha hazırlanıyor… Ege Bölgesi’nin en büyük vakıf üniversitesi kampüsünü İzmir Seyrek’e kazandıran Gediz, şimdi de 2’nci yerleşkeyi kuracak. Emekli eğitimci Hatice Bahriye Yağcı tarafından bağışlanan Çiğli Anadolu Caddesi’ndeki 44 bin metrekarelik arsaya, dünya çapında bir sağlık kampüsü inşa edilecek. İmar sürecinin tamamlanmasının ardından başlanan proje çalışmaları sona erdi. Gediz Üniversitesi Mimarlık Bölümü akademisyenleri, sağlık tesisleri alanında uluslararası üne sahip ABD’li mimarlık firması HOK’la beraber, simge olarak gösterilecek bir kompleks tasarladı. EXPO 2015’ten sonra EXPO 2020’ye de ‘sağlık’ ana temasıyla aday olan İzmir’in gelecek vizyonu, kentin ihtiyaçları ve dinamikleriyle çevre koşulları göz önüne bulundurulan kampüs, toplam 97 bin metrekare kapalı inşaat alanına, 2 bin öğrenci kapasitesine sahip olacak.

 

FATİH ÜNİVERSİTESİ

İngilizceyi Amerika’da öğrenecekler

Fatih Üniversitesi hazırlık öğrencileri, 2013-2014 akademik yılında yabancı dil eğitimine Amerika’da başlayacak. İmzalanan anlaşma ile birlikte North American Language School’da İngilizce eğitimlerini alacak öğrenciler hem dillerini geliştirecek hem farklı kültürleri görecekler.

North American Language School ve Fatih Üniversitesi arasında imzalanan anlaşma neticesinde Fatih Üniversitesi öğrencileri artık Amerika’da dil eğitimlerini alacaklar. Hazırlık programının yurtdışında olması, İngilizceyi yerinde ve yaşayarak öğrenme imkânının yanı sıra Fatih Üniversitesi’nin uluslararası insanlar yetiştirme vizyonuna da katkıda bulunacak. Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, eğitimin en önemli hedefinin insanlık için değer üretmek olduğunu söyledi. Tekalan, bir arada yaşamanın başka kültürlere karşı hoşgörülü ve saygılı olmayı da beraberinde getirdiğini belirterek “İmzalanan bu anlaşma öğrencilerimizin yerinde İngilizce öğrenmelerine büyük katkılar sağlayacak. Aynı zamanda farklı bakış açısı ve kültürlere sahip kişilerle bir arada eğitim görecekler. Bu program sosyal ve akademik hedefleri olan bir çalışma.” dedi.

 

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

BİLGİ’de gezi parkı ve demokrasi tartışıldı!

Dünyanın önde gelen akademisyenleri Taksim Gezi Parkı Direnişi ve benzeri halk hareketlerini tarihsel, hukuksal, sosyolojik ve antropolojik açıdan yorumlamak için İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde buluştu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü, kitle hareketlerini ve isyanları mercek altına aldı. “Kitleleri Yeniden Düşünmek: Şiddet, Hukuk ve Demokrasi” başlıklı konferans, 17 Haziran 2013 Pazartesi günü santralistanbul kampüsünde başladı. 18 ve 19 Haziran tarihlerinde de devam eden konferansta, dünyaca ünlü Antropolog, Columbia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Michael Taussig konuşmacı olarak katıldı. Taussig, İstanbul’da gördüğü Gezi Parkı direnişini çok ilginç bulduğunu belirterek; “Sokaklar ve caddeler bir anda doldu, boşaldı. İnsanlar hızla toplanıyor, polis gelince yine büyük bir hızla dağılıyordu. Kitlelerin büyük bir enerjisi vardı. Ancak polisin şiddetiyle dağıldı, karnaval bitti. Kitleler bir karmaşa oluşturabilir ama Taksim’de gerçekliğin mükafatı somut olarak ortaya çıktı. Bu da Nazım Hikmet’in Ceviz Ağacı şiirinde açıklanan demokrasidir” dedi.

 

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ

Colorado Üniversitesi ile işbirliği anlaşması

Kemerburgaz Üniversitesi A.B.D Colorado Üniversitesi Skaggs Eczacılık Okulu ile işbirliği başlattı.

Türkiye’de eczacılık eğitiminde devrim niteliği taşıyacak bir takım uygulamaları müfredatına dahil eden fakülte, öğrencilerine tıp fakültelerinde olduğu gibi sistem temelli bir eğitim alma imkanı sunuyor. Öğrencilere ilacın hazırlanması ve hastaya sunulmasının ötesinde sağlık hizmetinde disiplinler arası ilaç uzmanlığı mesleki işlevi kazandırılması hedefi ile Eczacılık Fakültesi, A.B.D. Colorado Üniversitesi Skaggs Eczacılık Okulu ile bir işbirliği başlattı.

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akgül Yeşilada “Bu işbirliği ile ortaklaşa hazırlanan hasta odaklı eğitim programı ile sağlık hizmeti alanında toplumun ihtiyacı olan bilgi birikimine sahip eczacılar yetiştirerek mezunlarımızın çalışacakları her eczacılık alanında fark yaratmalarını sağlayacağız” diyor.

 

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

İyi bir gelecek için yatırım yapıyor

Eğitim öğretime hizmette 12 yaşına giren İstanbul Ticaret Üniversitesi, bir eğitim öğretim yılını daha tamamladı.

Bu yıl 1.250 öğrencisini mezun eden üniversitede yeni dönem tanıtım günleri de, Temmuz ayı boyunca devam edecek. Her yıl açılan yeni bölüm ve programların yanı sıra uluslararası eğitim iş birliği anlaşmaları ve diğer akademik çalışmalara hız veren üniversitede, 6 fakülte ve bir Meslek Yüksek Okulu, 3 enstitü ve 15 adet uygulama ve araştırma merkezi bulunuyor. Üniversitenin bütün öğretim elemanları dikkate alındığında öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı 20’ye kadar indi. Bu yıl Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne ilk kez öğrenci alacak olan üniversite, bünyesinde oluşturulan yeni kampüslerle öğretim üyelerine, öğrencilere ve idari personele modern ve daha sosyal mekanlar sağlama fırsatı doğdu.

Üniversitenin sahip olduğu en önemli gücü ise İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile olan ilişkisinden kaynaklanıyor

 

İZMİR ÜNİVERSİTESİ

Güzel Sanatlar Fakültesi etkinliği

İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ilk etkinliği ile kapılarını açtı

İlk öğrencilerine 2013-2014 akademik yılında eğitim vermeye başlayacak olan İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Türkiye’nin en çok sevilen dizilerinden “Çocukları Duymasın”ın oyuncuları Tamer Karadağlı, Volkan Severcan ve Furkan Kızılay’ı “Artiz mi, Aktör mü?” başlıklı söyleşide ağırladı. “Taş fırın erkeği” Tamer Karadağlı, “Tuna” Volkan Severcan ve “Havuç” Furkan Kızılay’lı “Artiz mi, Aktör mü?” başlıklı söyleşiye ilgi yoğun olurken, tiyatro oyuncuları öğrencilerin sorularını yanıtladı, “Sanatçı alaylı mı, okullu mu olmalı?” sorusunu masaya yatırdı. Esprilerin izleyenleri kahkaha boğduğu söyleşide Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Ulufer Teker ve Yrd. Doç. Günseli Pişkin ise konuya akademik açıdan katkıda bulundu. İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Rıza Doğanata, üniversite yönetimi, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı söyleşi, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş’in konuşması ile başladı. Erciyeş, söyleşi sonunda konuklara teşekkür plaketi takdim etti.

 

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ

Nişantaşı, Amerika’da hedef büyüttü

Son yıllarda özellikle uluslararası faaliyetleri ve yabancı üniversitelerle yaptığı işbirlikleri ile dikkat çeken Nişantaşı Üniversitesi Amerika’da var olan ilişkilerini özellikle sağlık alanında daha da güçlendiriyor.

Geçtiğimiz günlerde bu amaçla Amerika’da birtakım görüşmelerde bulunan Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal “ Üniversitemizin vizyonunu yaptığımız işbirlikleri ile adım adım hayata geçiriyoruz” dedi. Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Joshua Johnson ve Yard. Doç. Hakan Karalok ile bir araya gelen Uysal, sağlık sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla bu alandaki işbirliklerine özellikle önem verdiklerini; bu edenle Yale Üniversitesi gibi dünyaca ünlü ve marka kuruluşlarla ortak çalışma zeminleri yarattıklarını belirtti.

 

PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU

Edexcel programıyla öğrenciler, 1 değil 2 diploma sahibi oluyor!

Plato Meslek Yüksekokulu’nun Edexcel ile yaptığı işbirliği anlaşmasıyla öğrenciler iki diploma ile mezun oluyorlar.

BTEC Edexcel’in yetkili eğitim merkezi unvanına sahip olan Plato Meslek Yüksekokulu, öğrencilerin hem sosyal hem de eğitim ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılarken, Edexcel akreditasyonu sayesinde BTEC HND Diploma sahibi olan öğrencilerine uluslararası alanda akredite olan eğitimin devamı olarak dünyanın her yerinde lisans tamamlama fırsatı da sunuyor. Birleşik Krallık kökenli bir akreditasyon sistemi olan Edexcel, mezunların sahip oldukları yeterliliklerin uluslararası düzeyde kabul görmesini sağlayan uluslar arası bir sistemdir.

 

ŞİFA ÜNİVERSİTESİ

Sağlık sektörü sizi bekliyor!

Türkiye’nin sağlık alanındaki ilk tematik üniversitesi olan Şifa Üniversitesi, kurduğu Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile sektörün ara eleman ihtiyacına cevap verecek. Şifa Üniversitesi Buca Eğitim ve Sağlık Kampüsü’nde hizmete giren Sağlık Hizmetleri MYO, bu yıl 9 ayrı bölüme toplamda 250 öğrenci kabul edecek.

Hata kaldırmayan sektör için yetişmiş insan gücü hayati derecede önem taşıyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nu kuran Şifa Üniversitesi de Türkiye’de sağlık sektörünün aradığı profesyonelleri yetiştirmeyi hedefliyor. Şifa Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhittin Akyıldız, Şifa Sağlık Grubu’nun 30 yıldır sağlık hizmeti verdiğini hatırlatarak, “Şifa Sağlık Grubu, bu 30 yıllık süreçte sağlık işini çok iyi öğrendi ve ‘bunu artık başkalarıyla da paylaşalım, bunun eğitimini de verelim’ düşüncesiyle üniversitesini kurdu. Ancak süreç içinde görüldü ki, ülkemizin doktora, diş hekimine, cerraha olduğu kadar, sağlık hizmetlerinin sunulmasında hayati önem arz eden ara elemanlara da ihtiyacı var. Bu amaçla Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu kurulması kararı alındı.” şeklinde bilgi verdi.

 

TED ÜNİVERSİTESİ

TEDÜ Tanıtım ve Tercih Günleri

TED Üniversitesi Kampüs Tanıtım ve Tercih Günleri, 3 – 18 Temmuz 2013 tarihleri arasında TEDÜ Kolej Kampüsü’nde gerçekleşti.

Üniversitenin tanıtımı için gerçekleştirilen günler, aday öğrenciler ve öğrenci ailelerinin yoğun katılımı gerçekleşti. TEDÜ Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda her gün Üniversite Genel tanıtımı, Lisans Programlarının Tanıtılması, Kampüs Turu ve Öğrenci Yurtlarının Tanıtımı gerçekleştirildi. Akademik Tanıtım Komisyonu tarafından organize edilen etkinlik süresince, tüm fakültelerin temsilci akademisyenleri, İngilizce Dil Okulu temsilcileri ve TEDÜ gönüllü öğrencilerinden oluşan Öğrenci Rehberleri, etkinlik boyunca ziyaretçilere yardımcı olurken, TEDÜ’nün akademik programları, eğitim olanakları, burs seçenekleri ve kampüs imkânları hakkında bilgilendirmek amacıyla kurulan fakülte standları ve tanıtım masalarında, ziyaretçiler, detaylı bilgi alma imkanı da buldular.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

Yeditepe Üniversitesi, SAP Üniversite İşbirliği Programı’na katıldı

Yeditepe Üniversitesi, yönetim bilgi teknolojileri ve sistemlerinde dünya lideri olan SAP ile stratejik bir anlaşmaya imza atarak,  SAP’nin uluslararası ölçekte sürdürdüğü “Üniversite İş Birliği Programı”na (SAP University Alliances Program) katıldı.

Kurumsal Kaynak Planlaması uygulamaları özellikle uluslararası ve büyük ölçekli şirketlerde gitgide yaygın hale gelerek,  işletme yönetiminin her alanında kullanılmaya başlandı. Türkiye’de endüstrinin her sektöründe SAP kullanımı hızla yaygınlaşırken, bu alanda bilgi sahibi olan bireylere ihtiyaç gitgide artıyor. Bu ihtiyacın farkında olan Yeditepe Üniversitesi de yönetim bilgi teknolojileri ve sistemlerinde dünya lideri olan SAP ile stratejik bir anlaşmaya imza attı. Bu işbirliği kapsamında, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, İngilizce İşletme ve MBA programları içinde güz 2013 döneminde sunulacak olan interaktif derslerde öğrenciler, teorik bilgi kazanmanın yanı sıra SAP’nin Kurumsal Kaynak Planlaması Sistemi’nde kapsamlı uygulamalar yapacak. Öğrencilerimiz, SAP – ERP kapsamındaki muhasebe ve finans, insan kaynakları, satış ve dağıtım, satın alma, malzeme ve üretim yönetimi süreçlerinde, dünyanın en ileri bilgi teknolojisini tanıyacak ve kullanma imkânı bulacak. SAP uygulamalarını interaktif bir ortamda kapsamlı bir şekilde kullanmış olmak Yeditepe Üniversitesi mezunları iş alanlarını genişletecek ve tercih edilebilirliklerini son derece olumlu yönde etkileyecek.

 

 

Yorum yap