Bu sene tanıtım sosyal medyaya odaklandı

18 Temmuz 2013

LYS sonuçlarının beklenenden erken açıklanmasıyla tanıtım günlerini planlanandan önce başlatmak durumunda kalan üniversiteler bu sene sosyal medya ağırlıklı bir tanıtım yürütüyorlar.

Uzun ve stresli bir sınav dönemini geride bırakan üniversite adayları bu kez tatlı bir telaşı yaşıyor. Aldıkları puan ile istedikleri bölümü en kaliteli eğitimi veren üniversitede okuyabilme umuduyla tek tek okullar inceleniyor, sıralamalar yapılıyor. Bu arada özellikle başarılı öğrencileri kendi üniversitelerine katmak ya da kontenjanlarını doldurmak için harekete geçen üniversiteler de ‘Tanıtım Kampanyalarını’ bir bir hayata geçirmeye başladı. Bu yıl hayata geçirilen kampanyaların ortak özelliği, kampanya stratejilerinin eğitim kalitesi ve üniversite imkanları üzerine kurulması olarak dikkat çekiyor. Burs imkanlarının da sıkça vurgulandığı kampanyaların bir diğer özelliği ise tanıtım mecrası olarak sosyal medyanın çok yoğun bir şekilde kullanılıyor olması. Kendilerini tercih edecek öğrencilere hangi üniversite nasıl ulaşıyor. İdeal Eğitim Dergisi olarak, üniversitelerin kampanyalarını araştırdık.

Bu yıl ki tanıtım kampanyasında adaylara “Sen Bizim İlk Tercihimizsin” sloganıyla seslenecek olan İstanbul Kültür Üniversitesi, Temmuz ayının ilk haftası itibariyle kampanyaya start vermiş bulunuyor. Kurumsal İletişim Birimi Daire Başkanı Didem Akgüner Asil , kampanya boyunca özellikle ilk tercih indirimi ve geniş yelpazedeki burs olanaklarını öne çıkaracaklarını, adayların Kültür Üniversite’sini tercih sıralamasında ilk 5 içinde yazmaları ve kazanmaları durumunda  yüzde 15 indirimden faydalanacakları bilgisini veriyor. Tanıtımlarını yılın her gününe yayan Bahçeşehir Üniversitesi de üniversite adaylarına dönük tanıtımlarını 1-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştiriyor. Tanıtım döneminde üniversite adaylarına özellikle dünya üniversitesi olma misyonunu anlatacaklarını aktaran Tanıtım Direktörü Eray Mazanoğlu, adayların bu kampusları tanıması ve imkanlardan faydalanması için özel sürprizlerin olacağını belirtiyor. Son 6 yıldır en çok tercih edilen üniversitesi olduklarını iddia eden İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Babürhan Cörüt ise bu yılki tanıtım faaliyetlerini 1-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşeceğini söylüyor. Tanıtım Kampanyası’nın yanı sıra İstanbul Aydın Üniversitesi’ni tercih edecek öğrencilere burs imkanı da tanıdıklarını aktaran Cörüt, “Her yıl olduğu gibi bu yılda İstanbul Aydın Üniversitesi’ne ilk 5 tercihi arasında yer veren adaylara yüzde 30 Tercih Bursu vereceklerini açıklıyor. Sabancı Üniversitesi ise tercih dönemini kapsayan tanıtım kampanyasını üniversitenin tanıtımı üzerine kurmuş. Bu aday ve ailelere kampus turları düzenleyen üniversite sosyal medyanın olanaklarını da kullanacak. Sabancı Üniversitesi’nin burs olanakları da adaylara hayli geniş olanak tanıyacak.

 

Kültür “ilk tercih”e oynuyor

2013/2014 Eğitim/Öğretim yılında 7 Fakülte 3 Meslek Yüksekokulu için toplam 3 bin 90 kişilik kontenjanı bulunan İstanbul Kültür Üniversitesi de tercihte öncelikli olmak için diğer üniversiteler gibi kampanya çalışmalarına hız verdi. Yeni dönem tanıtım faaliyetleri hakkında bilgiler veren İstanbul Kültür Üniversitesi Kurumsal İletişim Birimi Daire Başkanı Didem Akgüner Asil, İstanbul Kültür Üniversitesi olarak tanıtıma yönelik kampanya dönemini 3’e ayırdıklarını söylüyor. Didem Akgüner Asil, dijital ve sosyal medyaya dönük kampanya dönemlerinin Temmuz ayı ile birlikte başladığını aktarırken outdoor ve gazeteler gibi konvansiyonel mecralara dönük kampanyanın ise dijital mecranın hemen ardından başlayacağını belirtiyor.

İstanbul Kültür Üniversitesi olarak bu yılki kampanyalarını, öğrenci merkezli planlandıklarını ve içerik olarak da üniversitenin eğitim ilkelerini anlatacakları bir konsepti oluşturduklarını söyleyen Akgüner Asil, kampanyayı “Sen Bizim İlk Tercihimizsin” sloganı çatısı altında toplayacakları bilgisini veriyor. Kurumsal İletişim Birimi Daire Başkanı Didem Akgüner Asil, İstanbul Kültür Üniversitesi’ni tercih edecek üniversite adaylarına ayrıca çeşitli gazetelerde yayınlanacak advertoriallarla da seslenmeyi hedeflendiklerini ve bu mecradaki konseptin ise “Üniversitede Kültür’lü olmak başkadır” başlığı altında toplayacaklarını aktarıyor.

 

Sosyal medya etkin kullanılacak

İstanbul Kültür Üniversitesi’nin marka sloganının “Üniversite Kültür’dür” olduğunu hatırlatan Didem Akgüner Asil, geçen yıl ki kampanya sloganlarının ise “Düşün! Kültür’le Gerçekleştir” olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Üniversite olarak bu yıl çok daha farklı konsept ile farklı bir kampanya dönemi geçirmeyi hedefledik.” Bu yılki kampanya döneminin en ayırt edici özelliklerinden birinin sosyal medya kullanımı olacağına işaret eden Didem Akgüner Asil, sosyal medyayı çok daha etkin kullanacakları bir kampanya planladıklarını ekliyor. Sosyal medya kampanyasında özellikle üniversite adaylarının tercihlerinde belirleyici olan özelliklerini aday öğrencilerle paylaşacaklarını ifade eden Akgüner Asil, “Bu paylaşımlarda özellikle de ilk tercih indirimi ve geniş yelpazedeki burs olanaklarımız öne çıkartmak istiyoruz” diyor.

 

‘Kültür Elçileri görevde olacak’

Ataköy, Şirinevler ve İncirli Yerleşkeleri’nde 18 Temmuz’a kadar devam edecek olan İKÜ Tanıtım Günleri’nde farklı lisans ve ön lisans programlarından 60 öğrenci ‘Kültür Elçisi’ olarak görev yaptığını anlatan Akgüner Asil şunları söylüyor “Genel üniversite bilgisinden, iletişime, burs seçeneklerinden akademik kadro bilgisine kadar pek çok alanda 2 tam gün eğitim alan Kültür Elçileri üniversite adaylarına İKÜ yerleşkelerini gezdiriyor. Fakültelerin bulunduğu yerleşkelerde gerçekleşen tanıtım günlerinde ayrıca her fakülte ve meslek yüksekokulundan akademik kadro da üniversite adaylarına kariyer planlama ve doğru meslek seçimi konusunda yol gösteriyor.” Akgüner Asil ayrıca İstanbul Kültür Üniversitesi’nin sosyal sorumluluk projesi olarak 10 yıldır üniversite adayları, aileler, rehber öğretmenler ile eğitimcilere doğru ve tarafsız veri sunabilmek için çalışan Doğru Tercih Merkezi bu tercih döneminde de İKÜ Ataköy Yerleşkesi’nde açıldığını söylüyor.

 

Moda Tasarımı Programı başlıyor

Yeni öğretim dönemindeki yatırımları hakkında da bilgiler Didem Akgüner Asil şu bilgileri veriyor: “Kültür Üniversite olarak Eğitim Fakültemizin 2 bölüm ile 2013/2014 eğitim öğretim döneminde eğitime başlamasının heyecanını yaşıyoruz. Yarım asrı aşan İstanbul Kültür Eğitim Kurumlarının akademik uyarlaması olan üniversitemizde geleceğin öğretmenlerini yetiştirecek olmak gurur verici. Bunun yanı sıra İşletmecilik Meslek Yüksekokulumuzda da Moda Tasarımı Programını açıyoruz. Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve Çorap Sanayicileri Derneği tarafından desteklenen Program’da moda tasarımcıları yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

 

Bahçeşehir tanıtımını tüm yıla yayıyor

Bahçeşehir Üniversitesi’nin tanıtıma dair faaliyetlerini özel bir zaman dilimine sıkıştırmadıklarını, tanıtım için bütün bir yıla yayılan ve süreklilik arz eden çalışmalar yaptıklarını belirten Bahçeşehir Üniversitesi Tanıtım Direktörü Eray Mazanoğlu, ancak tercih dönemlerinde gerek öğrencilerle ve gerekse de velilerle yoğun iletişim kurduklarını söylüyor. Mazanoğlu, tercih döneminde 1-18 Temmuz tarihleri arasında üniversitenin içinde tanıtım döneminin olacağını belirtiyor.

Tanıtım Direktörü Mazanoğlu, söz konusu bu tanıtım dönemlerinde adaylara ve velilere, Bahçeşehir Üniversitesi’nin diğer üniversitelerden ayrılan temel özelliklerini aktaracakları bilgisini veriyor. Mazanoğlu, kampanyanın temelini oluşturan Bahçeşehir Üniversitesi’nin diğer üniversitelerden ayrılan özellikleri hakkında şu bilgileri veriyor: “Bahçeşehir Üniversitesi’nin yurtdışında kurduğu ve öğrencilerin eğitimine büyük katkı sunan kampusları bulunmaktadır. Ayrıca toplam bin 80 şirketle işbirliği bulunmaktadır. Böylece öğrenciler eğitim yıllarında bile iş dünyası ile tanışma şansı elde edebiliyor. Sadece Bahçeşehir Üniversitesi’nde bulunan çift anadal, yandal, yatay dikey geçişlerde ücretsiz imkanlar sunulmaktadır. Ayrıca İstanbul’un kalbinde yerleşik olan üniversite lokasyonu yine ayrıcalıklarımızdan biridir.”

 

Vakıf üniversiteleri içeriğe önem verecek

Bahçaşehir Üniversitesi olarak bu yıl ki tanıtım faaliyetlerinde stratejik bir değişiklik yapmadıklarını ve üniversiteyi tanıtan içerik belirlediklerini aktaran Mazanoğlu, edindikleri gözlemlere göre vakıf üniversitelerinin de bu yıl ki tanıtım kampanyalarını daha çok içerik odaklı yürüttüklerini ifade ediyor. Eray Mazanoğlu konuya ilişkin şunları söylüyor: “Vakıf üniversitelerinin bu yılki tanıtım kampanyaları geçen yıla göre farklılıklar içeriyor. Birçok üniversite geçmişe göre daha çok içerik odaklı tanıtımlara ağırlık veriyor. Bahçeşehir Üniversitesi olarak ise değişen bir şey yok biz aynı strateji ile devam ediyoruz. Diğer kurumların da tanıtımlarını üniversite bilinci ile konumlandırması bizleri mutlu eder.”

 

Öğrencileri özel sürprizler bekliyor

1-18 Temmuz tarihlerini kapsayan tanıtım döneminde üniversite adaylarına özellikle dünya üniversitesi olma misyonunu anlatacaklarını aktaran Mazanoğlu, bu açıdan adayların bu kampüsleri tanıması imkanlardan faydalanması için özel sürprizlerin olacağını belirtiyor. Yeni eğitim döneminde büyük projelere de imza atacaklarını belirten Eray Mazanoğlu, en büyük projelerinin, öğrencilere sundukları dünya kampusları ve uluslararası eğitim imkanlarını daha da geliştirme hedefi olduğunu anlatıyor. Mazanoğlu, tıp fakültesi, yaşam bilimleri merkezi, sağlık ve genetik alanındaki uluslararası çalışmalarımız ve yurtdışı yaz okulları konularında da özel projeleri bulunduğunu söylüyor.

Bahçeşehir Üniversitesi olarak 2013/2014 eğitim öğretim yılında 9 fakülteye 2 bin 509 lisans ve Meslek Yüksekokulu’na 275 ön lisans öğrencisi alacaklarını söyleyen Eray Mazanoğlu, bunun yanı sıra 600 yabancı öğrenci almak için çalışmaları bulunduğunu ifade ediyor. Bahçeşehir Üniversitesi’nde hali hazırda 83 ülkeden toplamda bin 149 yabancı öğrencinin öğretim gördüğüne dikkat çeken Eray Mazanoğlu, toplamdaki öğrenci sayısının ise 14 bin 700 olduğunu ifade ediyor.

Mazanoğlu, konuya ilişkin ayrıca şunları ekliyor: “Ayrıca bu yıl burs yönergemizi değiştirerek ilan ettik. En büyük yeniliklerimizden biri de uluslararası geçerliliği olan SAT, MATURA, ABİTUR, BAKALORYA diplomalarına çeşitli oranlarda burs sağlamak oldu.”

 

İstanbul Aydın Üniversitesi burs için ilk 5 tercih istiyor

Türkiye’nin uygulamalı eğitim yapan ilk üniversitesi olma özelliği taşıyan İstanbul Aydın Üniversitesi’nin bu yıl ki tanıtım faaliyetleri hakkında bilgi veren Fotoğrafçılık ve Kamera Program Başkanı Öğr. Gör. Babürhan Cörüt, üniversitenin Tanıtım Kampanyası’nın 8-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşeceğini söylüyor. Tanıtım Kampanyası’nın yanı sıra Kültür Üniversitesi’ni tercih edecek öğrencilere burs imkanı da tanıdıklarını aktaran Cörüt, “Her yıl olduğu gibi bu yılda İstanbul Aydın Üniversitesi’ne ilk 5 tercihi arasında yer veren adaylara yüzde 30 Tercih Bursu vereceğiz. Ayrıca başarılı olan adayları yüzde 5’ten yüzde 100’e kadar Bursları ile destekliyoruz” diyor.

 

Tanıtımı tercih dönemi ile sınırlandırmıyor

Öte yandan tercih günlerinde 32 ilde 87 noktada tercih noktası ile adaylara ücretsiz destek verileceğini açıklayan Cörüt, ayrıca 7/24 Call Center ve Online Tercih Desteği’nin de aktif olacağını belirtiyor. İstanbul Aydın Üniversitesi olarak tanıtım çalışmalarını tercih dönemi ile sınırlandırmayı tercih etmediklerini belirten Cörüt, “Planlamalarımızı yıllık yaparak genç adayları dönem dönem farklı konularda bilgilendiriyoruz. Kendimizi devamlı geliştiren ve yenilen bir üniversiteyiz. Teknolojiye yaptığımız yatırımlar, inşaat ve sağlık alanında yaptığımız çalışmalar son dönemde hız kazanmış durumdadır. Yaptığımız tüm yenilikleri yıl içerisinde hedef kitlemize anlatmak ve bilgi vermek için birçok iletişim mecrasını kullanmaktayız” diye konuşuyor.

 

Son 6 yıldır en çok tercih edilen üniversite

İstanbul Aydın Üniversitesi’ne 2013/2014 öğretim yılında YÖK tarafından 9 bin 799 kontenjan ayrıldığını ifade eden Doç. Dr. Babürhan Cörüt, bu yıl da her yıl olduğu gibi yüzde 100 doluluk beklediklerini, son 6 yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen vakıf üniversitesi olmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Üniversite adaylarının İstanbul Aydın Üniversitesi’ni neden tercih etmesi gerektiği konusunda da  görüşlerini paylaşan Cörüt şunları söylüyor: “İstanbul Aydın Üniversitesi’nde, 117 ön lisans, 54 Lisans, 36 Yüksek Lisans, 6 Doktora, 3 Uzaktan Eğitim programı bulunduğunu açıklayan Cörüt şunları söylüyor: “Türkiye’nin en güçlü akademik ve mesleki bilgi birikimine sahip, donanımlı ve deneyimli öğretim elemanlarını bünyesinde barındıran İstanbul Aydın Üniversitesi, öğrencilerini çağdaş değerlerle donanmış, kendini geliştirme yolunda eleştirel ve etik düşünme yeteneğini kazanmış lider kişilikli bireyler olarak yetiştirmeyi kendine ilke edinmiştir.

 

Sabancı adayları Rektör’le buluşturacak

Aday öğrencilere ulaşmayı hedefleyen bir diğer üniversitelerden bir olan Sabancı Üniversitesi adaylara dönük Tanıtım Günleri’ni bu yıl, 1 – 18 Temmuz 2013 tarihleri arasında her gün Tuzla’daki kampüsünde gerçekleştiriyor. Sabancı Üniversitesi, Tanıtım Günleri’nde akademik programlar, eğitim olanakları, burs seçenekleri ve kampüs imkânları hakkında detaylı bilgileri hem adaylara hem de ailelere sunmayı hedefliyor. “Tanıtım Günleri” Cumartesi ve Pazar günleri de aday ve ailelerin ziyaretine açık olacak.

Tanıtım Günleri’ni kapsayan program Kampus turunu da içerecek şekilde hazırlanırken, üniversite adayları, akademik yaşamın anlatıldığı bölümde Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker ile buluşma imkanı bulacak. Rektör Berker, adaylara eğitim sistemi hakkında bilgi verirken, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Baç ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nakiye Avdan Boyacıgiller de fakülteler ve programları konusunda bilgi verecek.  Tanıtım kampanyası dahilinde ayrıca kontenjanlar ve tercih, burslar ile ders dışı yaşam – öğrenci kulüpleri, spor aktiviteleri, Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi, kampüs olanakları gibi konularda bilgilerin verildiği tanıtım sunumları yapılacak. Öte yandan kampus ziyareti gerçekleştiremeyecek adayları da unutmadıklarını belirten üniversite yetkileri: “Sabancı Üniversitesi’nin sosyal haritası map.sabanciuniv.edu,  üniversiteyi sanal ortamda gezerek tanıma  fırsatı sunacağız. map.sabanciuniv.edu adresinden ulaşabilecek adaylar,  ana sayfadan, “Kampüsü Tanı, Kendini Keşfet” sekmesinden girerek kampus içindeki tüm birimler hakkında bilgi alabilecekler.” Açıklamasında bulunuyor.

 

Sosyal medyada SoruSU olan var mı?

Üniversite yetkilileri ayrıca, Sabancı Üniversitesi’nin bu tanıtım döneminde sosyal medya kanallarından “SoruSU Olan” uygulamasını kullanarak, Facebook üzerinden Sabancı Üniversitesi ile ilgili sorularına yanıt vereceklerini belirtiyorlar. Adayların Sabancı Üniversitesini tercih etmesi için pek çok ayırt edici özelliğe sahip olduklarını belirten yetkililer konuya ilişkin şu bilgileri paylaştılar: “Sabancı Üniversitesi’nin Türkiye’deki ilk “bölümsüz üniversite”dir. Öğrencilerimiz okumak istedikleri program tercihini ikinci sınıfın sonunda yapma olanağı buluyor. Üniversitemizde uygulanan söz konusu bu öğretim sistemi, öğrencilerin daha önce gördükleri eğitimden ve LYS hazırlık dönemindeki zorunlu test yaklaşımından farklı,  gerçek üniversite tecrübesi, çeşitliliği ve derinliği olan bir akademik program niteliği taşıyor. Sabancı Üniversitesi’nin disiplinler arası yapısı, günümüz iş ve akademi dünyasının ihtiyaçlarına cevap veren bireyler yetiştiriyor. Diplomasıyla barışık bireyler” yetiştirmeyi hedefleyen bu sistem ayrıca, öğrencilerin seçtikleri uzmanlık alanı dışında diğer disiplinlerde de temel kavram ve yöntemlere aşina olarak, çok yönlü bireylerin yetişmesine fırsat veriyor.”

Yorum yap