Üniversite Haberleri Ekim 2013

22 Ekim 2013

ATILIM ÜNİVERSİTESİ

Mekatronik dünyası bir araya geldi

Her yıl dünyanın değişik şehirlerinde olmak üzere 1999 yılında Ankara’da ilk kez düzenlenen  “The International Conference on Mechatronics and Machine Vision in Practice (M2ViP)” adlı uluslararası konferans serisinin yirmincisi 20 Eylül 2013 Atılım Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Mekatronik, makine görmesi ve görüntü işleme konuları özellikle 21. yüzyılın teknolojik gelişmelerine öncülük eden ve insan yaşamının her alanında uygulama imkânı bulmakta olan robotların ve akıllı sistemlerin altyapısını oluşturmakta. Bu alanlardaki güncel uluslararası araştırma ve uygulama çalışmalarını tartışmayı ve bu konularda çalışan akademisyen ve sanayi kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirmeyi hedefleyen bu organizasyon, ulusal düzeyde mekatronik konularındaki araştırmaların paylaşılmasını amaçlayan “8. Mekatronik Tasarım ve Modelleme Kongresi (MDM2013)” adlı toplantı ile paralel bir şekilde düzenlendi.

 

 

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Tıp Fakültesi öğrencileri Nepal’deydi

Acıbadem üniversitesi tıp fakültesi öğrencileri Nepal Bandipur’da 165 çocuğa ilk kez doktor ve sağlık hizmeti götürdü.

Nepal’de 15-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen halk sağlığı çalışmasına Acıbadem Üniversitesi öğrencilerinden Aral Sürmeli, Ayşe Karagöz, Beren Çalışkan, İlknur Merve Türkyılmaz, Deniz Özbay, Cihan Yıldırım ile danışman öğretim üyesi olarak Yrd. Doç. Dr. Melike Şahiner katıldı. Ekip, projenin ilk 3 gününü Katmandu Vadisi’nde geçirerek hem Nepal’i tanıdı hem de Siddhi Memorial Hastanesi’nde bölgesel sağlık durumunu, sağlık bilincini ve tıbbi yaklaşımı gözlemlemek amacıyla kısa bir staj yaptı. Geri kalan günlerde projenin gerçekleştirildiği Bandipur şehrine; hastaneden bir doktor, bir hemşire, bir laborant ve çalışmanın yerel organizasyonu ile ilgilenen Himalayan Voluntourism grubu çalışanları ile geçildi. Bandipur’da, yarısından fazlası ilk kez doktor ve temel sağlık hizmeti ile karşılaşan, Daurali İlköğretim Okulu, Chamaunda İlköğretim Okulu ve Bandipur Etüt Merkezi’ndeki  toplam 165 çocuğa ulaşıldı. Çocuklar, rutin anamnez fizik muayene ve laboratuvar ölçümleriyle genel bir sağlık taramasından geçirildi, gerektikçe sahadaki imkanların karşılayabildiği müdahalelerde bulunuldu ve gerektiğinde lokal sağlık merkezlerine yönlendirmeler yapıldı.

 

 

BEYKOZ LOJİSTİK MYO                                                                                                      Beşincı yaş heyecanı                                                                                                                   Türkiye’nin ‘lojistik’ temalı ilk yükseköğretim kurumu olan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, 5. yılını coşkuyla kutladı.                                                                           Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu’nun 5. yıl kutlamalarında akademisyenler ve sektörün önde gelen temsilcileri bir araya geldi.  Renkli geçen gecede sanatçı Şevval Sam da sahne aldı. Silence İstanbul Ataşehir Otel’de yapılan kutlamaya İçişleri Bakanlığı Mülkiye Baş Müfettişi Şafak Başa, CHP İstanbul Millet Vekili ve Dışişleri Komisyon Üyesi Oktay Ekşi, İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, Beykoz Protokolü, TÜRLEV Mütevelli Heyet Üyeleri, Beykoz Lojistik Mütevelli Heyet Üyeleri ve Danışma Kurulu Üyeleriyle birlikte Vakıf MYO’ların Mütevelli Heyet Başkanları katıldı.

 

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

Çankaya’dan tercih döneminde yoğun tanıtım

Çankaya Üniversitesi,  ÖSYM’nin sınav sonuçlarını açıklamasından sonra 1 ay boyunca ‘‘Tercih Rehberliği ve Meslek Tanıtım Günleri’’ düzenledi.

Adaylara uzmanlar tarafından, eğitim-öğretim ve burs olanakları, burslardan faydalanma koşulları, sosyal ve kültürel imkanlar, mezunların iş olanakları, Avrupa Birliği projeleri, yurt dışında eğitim imkanları ve meslek tercihleri konularında bilgiler verildi. Çankaya Üniversitesinde bulunan 5 fakülte 20 bölüm ve 3 ön lisans bölümünün öğretim üyelerinden adaylar ilgilendikleri bölümler hakkında bilgi alıp, bölümün ders içerikleri, iş olanakları konularında da fikir sahibi oldular.

 

GEDİK ÜNİVERSİTESİ

İş güvenliği için yüksek lisans programı

Gedik Üniversitesi ülkemizde her alanda ihtiyaç duyulan “İş Sağlığı ve Güvenliği” konusunda nitelikli iş gücüne katkı sağlamaya yönelik farklı kulvarlarda açılan eğitim programları oluşturdu

Avrupa Birliği süreci uyum yasaları çerçevesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile, özel sektörde ve kamu sektöründe, iş sağlığı ve güvenliği ile sorumlu mühendis ve teknik elemanların istihdamı zorunlu hale geldi. Gedik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı ile, değişen ve gelişen küresel ticaret ortamında iş sağlığı ve güvenliği kavramına vakıf, sahip olduğu bilgiyi çalışma hayatında karşılaşacağı teorik ve uygulamalı sorunların üstesinden gelebilecek şekilde kullanabilen bu sayede çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve çalışanların sağlığının korunması amaçlarını sağlayabilecek nitelikte uzmanlar yetiştirmeyi amaçlıyor. Program, İş Sağlığı ve Güvenliği Tezli Yüksek Lisans Programı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı olarak mevcut. Her iki programa Güz ve Bahar Dönemlerinde öğrenci kabul ediliyor. Oldukça yoğun ilgi gören programı bitiren öğrenciler B Sertifikalı İş Güvenliği Uzmanı sınavına girmeye hak kazanıyor.

 

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ

Geleceğiniz profesyonel ellerde

Arel Koleji’nin 20 yıllık tecrübesiyle 2007 yılında kurulan İstanbul Arel Üniversitesi ile birlikte Arel Eğitim Kurumları, anaokulundan üniversiteye köklü bir eğitim kurumu olmanın gururunu yaşıyor.

İstanbul Arel Üniversitesi, Tepekent Yerleşkesi ile Büyükçekmece’de eğitim ve sosyal yaşamı birleştiren yeni bir kent yarattı. Üniversite, Büyükçekmece Tepekent Yerleşkesi ve Küçükçekmece Sefaköy Yerleşkesi ile hem şehir hem de kampüs üniversitesi olma özelliği taşıyor. Burs ve çift diploma şansı,  üniversite sonrası yüksek oranda işe yerleştirme olanaklarıyla, İstanbul Arel Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında her zaman fark yaratmaya devam ediyor. Arel’de her 100 öğrencinin 75’i %100, %50, %25 ve %10 tercih bursuyla öğrenim görüyor. Bu burslar, lisans bölümlerinde; zorunlu hazırlık + 4 yıl, ön lisans bölümlerinde; zorunlu hazırlık + 2 yıl süresince geçerli. ÖSYM bursunun yanı sıra; onu, spor ve başarı bursu imkanları da sağlanıyor.

 

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

BİLGİ’li olun, dijital dünyadaki değişimi en iyi siz okuyun!

BİLGİ Eğitim, MediaCat işbirliği ile dijital mecraların birey ve toplumlar üzerinde yarattığı değişimi doğru okumak isteyenler için “Dijital Pazarlama İletişimi Sertifika Programı” düzenliyor.

23 Ekim-14 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek programla ilgili Bilgi Eğitim Dijital Pazarlama İletişimi Program Koordinatörü Kaan Varnalı, programın çatısını oluştururken dünyadaki önemli iletişim okullarının müfredatlarını, dünyadaki güncel sektörel tartışma konularını ve yine güncel dijital kampanyaları incelediklerini anlattı. Dijital mecralardaki gelişimin insanların iletişim yöntemlerinden eğlence ve sosyalleşme anlayışına, kendini ifade etme tarzından örgütlenme şekline kadar birçok özelliğini değişime uğrattığını bu yüzden de onu anlamaya ve ona bir şeyler sunmaya çalışan pazarlama anlayışı ile mekanizmalarının da değişime ayak uydurmak zorunda kaldığına dikkat çeken Varnalı, her programda edinilen tecrübe ve geri bildirimlerden faydalanarak, dünyadaki trendleri takip ederek ve müfredatlarını, kadrolarını geliştirerek dijital pazarlama sektörünün ihtiyaçlarına odaklanan yeni programlar açmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi. Programa katılım bedeli 3 bin 250 TL. BİLGİ mensuplarına ve erken kayıt yaptıranlara yüzde 20 indirim uygulanacak.

 

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

Geleceğin öğretmenleri Kültür’lü olacak

İstanbul Kültür Üniversitesi, Eğitim Fakültesi ile fakülte sayısını 7’ye yükseltti.

Kurucu Dekanlığını 2008-2012 dönem rektörü Prof. Dr. Dursun Koçer’in yaptığı fakülte; İngiliz Dili Eğitimi, Okul Öncesi Eğitimi ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık olmak üzere üç ana bilim dalından oluşuyor. İngiliz Dili Eğitimi anabilim dalının ise ilk öğrencilerini gelecek yıl alması hedefleniyor. İstanbul Kültür Üniversitesi’nin; kuruluşundan itibaren planladığı en büyük eğitim hamlelerinden biri olan Eğitim Fakültesi’nde ilk yılında yakaladığı doluluk oranıyla da dikkati çekiyor. Yüzde 99 kayıt başarısına ulaşan Fakültede öğrenmeyi öğreten eğitimcilerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu’nun belirlediği ihtiyaç alanlarını dikkate alarak kuruluşuna yön veren fakültenin öğretim içerikleri ise Kültür Okulları öğretmen ve yöneticileri ile düzenlenen çalıştaylar doğrultusunda oluşturuldu. Sanatın tüm alanları, uygarlık ve bilim tarihi başta olmak üzere kapsamlı bir öğretim programıyla öğrencilerini mesleklerine hazırlamayı hedefleyen fakültede, staj ve uygulama deneyimleri ise Kültür Koleji’nde yapılacak.

 

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

İTİCÜ’de yeni akademik yıl başladı

İstanbul Ticaret Üniversitesi 2013- 2014 Akademik Yılına Sütlüce Kampüsünde düzenlenen törenle başladı. Üniversitenin akademik ve idari kadrosunun hazır bulunduğu törende Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren ile Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Çağlar birer konuşma yaptı.

Eski ve yeni Mütevelli Heyeti üyelerinin de katıldığı törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, önce üniversitenin temel göstergelerinden söz etti. Yeni akademik döneme 306 akademisyen ve 6913 öğrenci ile girdiklerini dile getiren Ekren, ’Amacımız eğitim düzeyi, bilimsel araştırma ve yayınları, kültür ve sanat faaliyetleri ise küresel ölçekte çağdaş eğitim ve araştırma yapmak, ülkemizin ve dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumları arasında yer almaktır’ dedi. Ekren’in ardından kürsüye gelen İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı  Çağlar, yeni akademik dönemde izleyecekleri yol haritasıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

 

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ

Yeni akademik yılı heyecanlı başladı

Özyeğin Üniversitesi’nde zengin ve çok yönlü bir program içeriğiyle hazırlanan “Wellcome Week” etkinliklerine 1245 yeni lisans, 160 yeni yüksek lisans öğrencisi katılarak akademik yıla heyecanlı bir başlangıç yaptı.

Üniversite’ye yeni başlayan öğrenciler, “Wellcome Week” te katıldıkları  kültürel, sosyal aktiviteler ve konserlerle yoğun bir döneme enerji depolayarak girdiler. 21 Eylül’deki Oryantasyon Günü ile başlayan, 23-29 Eylül arasında da ÖzÜ Öğrenci Kulüplerinin düzenlediği etkinliklerle devam eden “Wellcome Week”, 29 Eylül Pazar günü, Özyeğin Üniversitesi’nin eski-yeni öğrencileri, akademisyenleri, Rektör Vekili Prof. Dr. Esra Gençtürk ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin’in katılımıyla gerçekleşen “Homecoming” Pikniği ile sona erdi.

 

TED ÜNİVERSİTESİ

Yeni öğrenciler için oryantasyon günü

TEDÜ Öğrenci Danışma Merkezi, Tanıtım Komisyonu ve Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen TEDÜ Oryantasyon Günü, 19 Eylül 2013 Perşembe günü TED Üniversitesi Kolej Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Yeni başlayan öğrencilerin TEDÜ’deki gelişim süreçlerinde karşılaşabilecekleri sorunlara karşı koruyucu ve önleyici çalışmalar, mevcut problemler karşısında öğrencilerin var olan potansiyellerini kullanmalarını ve sağlıklı ve doğru kararlar almalarını sağlamak için ne tip çalışmalar yapıldığı, TEDÜ’deki akademik ve sosyal hayatla ilgili genel bilgilerin aktarıldığı günde ayrıca TEDÜ Öğrenci Konseyine bağlı Öğrenci Toplulukları da açtıkları standlar aracılığıyla kendilerini ve faaliyetlerini tanıtıp aday öğrenci kayıtlarını da gerçekleştirdiler. Gün sonunda üniversite bahçesinde küçük bir müzikli etkinlik de gerçekleştirildi.

 

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ

Eğitime 37 milyon liralık yatırım

Yükseköğretimde 12 yılı geride bırakan Yaşar Üniversitesi kampüs alanını 60 bin metrekareye ulaştıran 37 milyon liralık yeni kampüs binasını törenle açtı.

Uluslararası düzeyde yüksek kalite standardına ulaşan kampüsde Ek alanla birlikte öğrenci başına düşen alan 10 metrekareye,  öğretim üyesi başına düşen alan da yaklaşık 100 metrekareye ulaştı.  Kapalı alanı 26 bin metrekare olan ek kampüs alanındaki, özel tasarımlı yeni binada; Hukuk Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Meslek Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu ve çeşitli idari birimler yer alacak.  Modern dersliklere ek olarak, 4 adet 160 kişilik amfi ile 1 adet 280 kişilik ve 1 adet 200 kişilik olmak üzere  2 konferans salonu da binanın orta kısmında, kolay ulaşılabilecek şekilde konumlandırılmış bulunuyor.

 

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

Akademik Yıl açılışını törenle yaptı

Davranış bilimleri ve sağlık alanına odaklanan Üsküdar Üniversitesi,  Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen Ruh Sağlığı gününün bu yılki temasına uygun olarak düzenlediği “Sağlıklı Yaşam ve Zinde Kalma” konulu panel ile akademik yılına başladı.

Üsküdar Üniversitesi 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Akademik açılışını düzenlenen törenle gerçekleştirdi. Törenin açılış konuşmasını Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan yaparken program kapsamında “Sağlıklı Yaşlanma ve Zinde Kalma” konulu panel de düzenlendi. Panele konuşmacı olarak ise Prof. Dr. Bingür Sönmez, Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ ve Caz Sanatçısı Okay Temiz katıldı. Programın ardından katılımcılara piyano resitali sunuldu. Üsküdar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sevda Asgarova ve Prof. Dr. Çiçek Aghayeva’nın canlı performansı ayakta alkışlandı.

 

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

Genç bilim insanları sempozyumla bir araya geliyor      

Genç bilim insanlarını bir araya getirmek amacıyla İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından 28-29 Kasım 2013 tarihleri arasında I. Genç Bilim Adamları Sempozyumu gerçekleştirilecek.

Genç bilim insanlarının akademik çalışmalarına destek vermek ve çalışmalarının akademik ortama aktarılmasını sağlayarak, farklı görüşleri bir araya getirip bilgi paylaşımına olanak sağlayacak ortak bir platform oluşturmak amacıyla düzenlenen I. Genç Bilim Adamları Sempozyumuyla ilgi ayrıntı bilgiye http://gencbilimadamlari.aydin.edu.tr/index.asp?id=1 adresinden ulaşabilirsiniz. Hukuk, Halkla İlişkiler, İşletme, İktisat, Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler, Türk Dili ve Edebiyatı” konularında bildirilerin kabul edildiği sempozyuma, tez aşamasına geçmiş yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle, yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış mezunlar katılabilecek. Sempozyum sonunda sunulan tüm bildiriler İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından hazırlanarak kitap haline getirilecektir.

 

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ

Avrasya Ekonomileri St. Petersburg’ta tartışıldı

Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı Rusya’nın St. Petersburg şehrinde 17-18 Eylül 2013 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşması yapan Organizasyon Başkanı ve Beykent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selahattin Sarı konuşmasında; Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan ve Rusya’da gerçekleştirilen konferansların Avrasya ekonomilerinin geleceğini etkiler nitelikte olduğunu ve dönemsel olarak anılan ülkelerin bürokrat ve siyasi erklerinin de konferansa teşrif ettiklerini belirterek; konferans katılımcılarının daha önce gerçekleştirildiği gibi alanında başarılı bildirilerin yurt dışı ve yurt içinde kitaplaştırılacağını bildirdi. Prof. Dr. Selahattin Sarı, ayrıca konferansa ilginin her yıl artış kaydettiğini, gerek katılımcı, gerekse iştirakçilerin sayısal ve kariyerleri açısından değerlendirildiğinde net olarak görüldüğünü, konferansa ilk defa katılanların daha sonrakilere katılma oranlarının çok yüksek olmasının da konferansın doğru ve amacına uygun olarak organize edildiğini gösterdiğini, Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı’nın artık uluslararası konferanslar içerisinde yerini aldığını ifade etti.

 

İZMİR ÜNİVERSİTESİ

Çocuklarımızı kazanalım

İzmir Üniversitesi’nde eğitim alan Toplum Destekli Polislerin şefkat eli

Karabağlar’da çocukların suç oranını azaltacak.

“Dezavantajlı Çocukların Topluma Kazandırılması” ana fikri ile yürütülen İzmir Üniversitesi’nin AB destekli ilk projesi Çocuklarımızı Kazanalım, düzenlenen açılış toplantısı ile çalışmalarına başladı. Karabağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis birimine destek veren İzmir Üniversitesi’nin “Çocuklarımızı Kazanalım” projesi, Avrupa Birliği’nden 50 bin Euro hibe kredi desteği ile çalışmalarına başladı. “Dezavantajlı Çocukların Topluma Kazandırılması” ana fikri ile çalışmaları yürütülen proje, 30 Toplum Destekli Polis birimi çalışanının eğitilmesi ile 90 dezavantajlı çocuk ve ailelerine ulaşarak Karabağlar’da çocuklar tarafından işlenen suç oranını yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyor. Projenin açılış toplantısına başta Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ve Mütevelli Heyet Başkanı Ali Rıza Doğanata olmak üzere Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilciliği Daire Başkanı Ayşe Zeybek, İl Emniyet Müdür Yardımcıları Bahadır Engin ve Osman Aral, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, Konak Kaymakamı Ahmet Önal’ın yanı sıra çok sayıda Toplum Destekli Polis Birimi çalışanı ve akademisyen katıldı.

 

 

 

Yorum yap