Vakıf üniversiteleri YÖK Başkanı ile buluştu

21 Ocak 2014

Vakıf üniversitelerinin mütevelli heyeti başkanları 30 Kasım 2013 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin santralistanbul Kampüsü’nde özel bir toplantıda YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile buluştular.

Yükseköğretimin gündemindeki konuları ve vakıf üniversitelerinin bu konulardaki görüşlerini paylaşmak üzere Vakıf Üniversiteleri Birliği tarafından düzenlenen buluşmaya birlik üyesi olan veya olmayan pek çok üniversitenin yöneticileri katıldı. Birlik Başkanı Rifat Sarıcaoğlu’nun gündem hakkında kısa bir sunuşu ile başlayan toplantıda YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ile şu başlıklar altında görüşler ve öneriler paylaşıldı:

30 yaş (veya daha altı) üstü kişilere, vakıf yükseköğretim kurumlarına sınavsız kabul imkanı sağlanması. Eğer Anayasa’ya aykırı ise özel bir sınavla vakıf yükseköğretim kurumlarına kayıt hakkının sağlanması. Vakıf yükseköğretim kurumlarının nitelikleri göz önüne alınarak, devlet üniversitelerinden farklı olarak ayrı bir “Vakıf Yükseköğretim Kurumları Kanunu”na tabi olmaları. Vakıf yükseköğretim kurumlarının, YÖK Genel Kurulu’nda Mütevelli Heyet Başkanları tarafından en az 2 kişi ile temsil edilmesi. Vakıf yükseköğretim kurumlarına, koşulları (borç, mezun sayısı, vs.) yerine getirdikleri taktirde bulundukları şehirlerin dışında da (MYO dahil) kampus açma imkanlarının tanınması. ÖSYM tarafından yılda en az 2’şer defa YGS ve LYS ile en az 2 defa yerleştirme yapılması. YÖK’ün vakıf yükseköğretim kurumlarında, devlet üniversitelerindeki (bulunduğu ile göre) maliyeti bazında hizmet satın alması. Üniversitelerin ders yılı başlamadan ek kontenjanların tamamlanması. Türkiye Cumhuriyeti yükseköğretiminin Bolonya temelinde altyapıdaki gerileme göze alınarak İngiliz sistemine dönüştürülmesi ve Foundation senesi eklenmesi. Bu sayede dershanelerin sınav için değil, üniversiteye hazırlık esasıyla Foundation senesini verebilmesinin sağlanması.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın gündem maddeleri hakkında görüşlerini iletmesinden sonra vakıf üniversitelerinin temsilcileri söz alarak gündem hakkında ayrıntılı paylaşımlarda bulundular. Toplantı süresince Başkan Çetinsaya ayrıntılı notlar aldı ve bu konuları inceleyeceklerini belirtti. Vakıf üniversiteleri ile bu toplantıları daha sık yapma sözü veren Çetinsaya, bir danışmanını da vakıf üniversitelerinin sıkıntılarının bizzat kendisine ulaştırması için görevlendirdi. Yemek ile sonlanan programda katılımcılara vakıf üniversitelerinin gelişimini anlatan infografik dosyalar dağıtıldı.

 

Yorum yap