Üniversite Haberleri Ocak 2014

21 Ocak 2014

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Tıp Fakültesi̇ önlük giyme töreni̇ yapıldı

25 Ekim 2013 Cuma günü̈ Ataşehir Kerem Aydınlar Kampüsü’nde yapılan açılış̧ törenin ardından Konferans Salonu’nda 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında Tıp Fakültesi’ne yeni katılan öğrencilerin önlük giyme töreni yapıldı.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanyeri’nin açılış̧ konuşması ile başlayan törende öğrenciler danışmanları ile tanıştılar. Öğretim üyeleri, öğrenciler ve öğrenci velilerinin katıldığı toplantıdaki konuşmasında Prof. Dr. Hasan Tanyeri öğrencilere tıp mesleği ile ilgili bilgiler verdi, bu uzun ve zor bir eğitim döneminde başarılar diledi. Prof. Dr. Tanyeri öğrencileri yeni kampüsteki modern eğitim olanakları hakkında bilgilendirdi ve öğrencilerden bu olanaklardan maksimum düzeyde yararlanmaları tavsiyesinde bulundu. Ayrıca öğrencilerin kampüsün modern eğitim olanakları dışındaki sosyal, kültürel ve sportif olanaklarından da yararlanmalarını beklediklerini ifade etti. Dekanın konuşmasından sonra öğrencilere beyaz önlük giydirilip stetoskop hediye edildi.

 

ATILIM ÜNİVERSİTESİ

Malzeme bilgi teknolojileri ele alındı

Malzeme dünyasında farklı sektörlerde faaliyet gösteren on sekiz firmadan ellinin üzerinde katılımcı II. Malzeme Bilgi Teknolojileri Semineri çerçevesinde 29 Kasım 2013 tarihinde Atılım Üniversitesi Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nde bir araya geldi. 

ONATUS Öngörü Teknolojileri ve Granta Design Materials Information Technologies’in sponsorluğunda gerçekleştirilen seminerde pek çok konu ele alındı. Etkinliğe; Granta Yazılım’dan Thomas Weninger, Ben Beyer ve Dr. Fatih Çetin, Onatus Öngörü Teknolojileri’nden Onur Öztürk, ODTÜ Kaynak Teknolojileri Merkezi’nden Dr. Caner Batıgün sunumlarıyla katkıda bulundu.

 

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ 

Nanoteknoloji araştırma laboratuvarları açıldı

Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsünde bulunan ve büyük bir titizlikle hazırlanan Nanoteknoloji Laboratuvarları (NanoTAL)’ın açılışı gerçekleşti.

Çankaya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sıtkı ALP ve Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç tarafından gerçekleştirilen laboratuvar açılışına öğrenciler büyük ilgi gösterdi. NanoTAL içerisinde üç adet laboratuvar bulundurmaktadır. Bunlar; İnsan vücuduna uyumlu (implant) Biyomedikal Malzemeler geliştirilmesini hedefleyen Biyomalzeme Laboratuvarı – Yapısal ve Fonksiyonel Malzemeler Laboratuvarı, çeşitli metal alaşımlarda hem temel bilim hem de uygulama amaçlı araştırma yapmayı hedefleyen İleri Metalik Alaşımlar Laboratuvarı, genel olarak yeni nesil nano boyutlu transistör, diyod gibi elektronik ve laser, led gibi opto-elektronik aletlerin tasarımı, üretimi ve geliştirilmesi gibi araştırma konuları üzerine çalışmalar yapmayı hedefleyen Opto-elektronik ve Nanoelektronik Laboratuvarıdır.

 

GEDİK ÜNİVERSİTESİ

Aykırı sorular bu kez öğrencilerden!

Kanal D’nin sevilen ve en çok seyredilen programlarından biri olan “Abbas Güçlü ile Genç Bakış” bu hafta Gedik Üniversitesi Halil Kaya Gedik Konferans Salonu’ndan canlı yayınını gerçekleştirdi.

Edebiyat, siyaset ve gündem konularının ele alındığı programda Gedik Üniversitesi öğrencilerinin, farklı tarzı ve birçok alanda donanımıyla dikkat çeken gazeteci-yazar Enver Aysever’e sordukları sorular geceye damga vurdu. Programa, Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Topuz ve üniversitenin akademik kadrosu da dinleyici olarak katıldı. Öğrencilerin yoğun katılımı ve sorularıyla şekillenen programda konuşan Enver Aysever, gündemdeki milliyetçilik, etnik köken ve benlik kavramları ile ilgili olarak empati duygusunun gelişmesi ile Türkiye’nin bambaşka bir ülke olacağını belirtirken, televizyondaki siyasi tartışmaları gördüğünde hayretler içerisinde kaldığını söyledi. İçi eğitim ile doldurulmazsa milliyetçiliğin içinde bir sevgisizlik söz konusu olduğunu ve bundan dolayı da çok üzüldüğünü söyleyen Aysever ”Gençler olarak daha sağlıklı bir siyaset üretmeye ihtiyacımız var.” diye ekledi.

 

GEDİZ ÜNİVERSİTESİ

90 liseden 500 öğrenci fikirleriyle yarıştı

Gediz Üniversitesi 2’nci İzmir Liselerarası Münazara Şampiyonası nefes nefese geçti. Gençler 4 gün boyunca farklı konular üzerine beyin fırtınası estirdi. Geçen yılın 2’ncisi Özel Ege Lisesi, bu kez şampiyonluğa ulaştı.

Gediz Üniversitesi, önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Tam 90 okuldan yaklaşık 500 öğrenci, Gediz Üniversitesi 2’nci İzmir Liselerarası Münazara Şampiyonası’nda bir araya geldi, öğretmenleriyle okul yöneticileri de onlara eşlik etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen turnuvada gençler, 4 gün boyunca beyin fırtınası estirdi. İnsanlığa yön veren devlet adamlarının yetişmesinde büyük payı bulunduğu için ‘liderlerin oyunu’ olarak bilinen münazara karşılaşmalarında eğitim, şiddet, göç, adalet, sağlık ve siyaset üzerine kafa yoruldu. Jüride Ege, Dokuz Eylül, Koç ve Pamukkale üniversitelerinden ulusal ve uluslararası münazara turnuvalarında derece sahibi öğrenciler görev yaptı. Ekipler, savundukları ya da karşı çıktıkları görüş hakkındaki bilgisine, hitabet gücüne, vücut dilini kullanma becerisine ve ikna kabiliyetine göre değerlendirildi.

 

IŞIK ÜNİVERSİTESİ

Işık’ta otomotiv konuşuldu

Işık Üniversitesi öğrencileri Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi E. Ali Bilaloğlu’nu sorularıyla cezbetti.

Işık Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencileri okudukları bölümle ilgili merak ettikleri tüm konuları Türkiye’nin önde gelen otomotiv kuruluşlarından Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı E. Ali Bilaloğlu’na sordular. Üç öğrenciden birinin sorusu “Neden yerli otomotiv üretmiyoruz?” oldu. Bazı sorularda ise salon kahkahadan inledi. Bilaloğlu, soruları tam bir profesyonellikle cevapladı ve otomotiv mühendisliğine bu kadar hakim öğrenciler oldukları ve güzel sorular sordukları için tebrik etti. Işık Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği öğrencilerini staja davet etti.

 

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ

7 bin öğrenci burslu okuyor!

‘Kesintisiz Burs’ imkanıyla İstanbul Arel Üniversitesi, öğrencilerine kaliteli eğitim sunuyor. Üniversite’de her 100 Öğrenciden 75’i burslu okuyor.

Bir dünya üniversitesi olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen İstanbul Arel Üniversitesi’nin deneyimli akademik kadrosu, doktora, yüksek lisans, lisans, ön lisans ve uzaktan eğitim ile geniş program seçenekleri, çift anadal, yandal imkanları, erasmus öğrenci değişim programı ile yurtdışındaki saygın üniversitelerle yürüttüğü projeleri, öğrencilerine sağladığı staj, iş olanakları ve kesintisiz burs imkanları ile üniversite özel hizmet sunuyor. Merkezi Yerleştirme ile tam, yüzde 50 ve yüzde 25 burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burslar lisans programları için; zorunlu hazırlık sınıfı yoksa 4 yıl, zorunlu hazırlık sınıfı dahil 5 yıl, önlisans programları için zorunlu hazırlık sınıfı yoksa 2 yıl, zorunlu hazırlık sınıfı dahil 3 yıl. ÖSYS’de dereceye giren öğrenciler İstanbul Arel Üniversite’sini tercih edip yerleştirilmeleri ve kesin kayıt yaptırmaları halinde; üniversite onur ve özel bursları, başarı bursları, spor bursları vb. burslar sağlanmaktadır.

 

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’dan Hakkari’ye yardım köprüsü

İstanbul Aydın Üniversitesi AKUT Öğrenci Topluluğu, Hakkari Çukurca’da Çığılı Şehit Binbaşı Erdoğan Özdemir İlköğretim Okulunda görev yapan Duygu Öğretmenin yardım çağrısına cevap verdi.

İstanbul Aydın Üniversitesi AKUT Öğrenci Topluluğu kurulduğu günden itibaren birçok sosyal sorumluluk projesi düzenleyerek ihtiyaç sahiplerine destek verdi. Yaptığı etkinlikleri ve yardım çalışmalarını sosyal medya aracılığıyla duyurarak ihtiyaç sahiplerine ulaşan Öğrenci topluluğu son olarak Hakkari Çukurca’da Çığılı Şehit Binbaşı Erdoğan Özdemir İlköğretim Okulu Matematik Öğretmeni Duygu Karaduman’ın çağrısını cevaplayarak yeni bir projeye imza attı. Mail yoluyla ulaştığı Topluluğa ihtiyaçlarını dile getiren Duygu Öğretmen görev yaptığı okulun onarılmasına öncülük etti. İstanbul Aydın Üniversitesi AKUT Öğrenci Topluluğu, ihtiyaçları belirleyerek ve sponsor desteği sağlayarak yollara koyuldu. Hazırladıkları yardım paketlerini Hakkarili öğrencilere ulaştıran Öğrenci Topluluğu ayrıca bölgede kaldıkları süre boyunca gerekli yerlerde tamirat yaparak okulu yeniledi ve boyadı.

 

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

Geleceğin bilim insanları BİLGİ’de yarıştı

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 7 Aralık’ta yapılan 10. Buluş Şenliği renkli görüntülere sahne oldu. 32 liseden 240 öğrenci, 45 öğretmen ve 28 hobicinin katıldığı yarışmayı, golf topunu hedefin içine tek atışta ve en kısa sürede sokmayı başaran Özel Sanko Fen ve Teknoloji lisesi kazandı.

NASA JPL’nin Kaliforniya’da hayata geçirdiği ve orta dereceli okulların katılımına açık olan “Invention Challenge” yarışmasının İstanbul ayağı olan “Buluş Şenliği”, ABD dışında sadece Türkiye’de düzenleniyor. Geleceğin bilim insanlarının yarıştığı “Buluş Şenliği”, NASA JPL’nin Kaliforniya’da hayata geçirdiği ve orta dereceli okulların katılımına açık olan “Invention Challenge” yarışmasının İstanbul ayağı. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen yarışma ABD dışında sadece Türkiye’de düzenleniyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Invention Challenge ile aynı hafta sonunda yapılan yarışmaya 32 liseden 240 öğrenci, 45 öğretmen ve 28 hobici katıldı, Uygulamaya dayanan fiziksel bir problem ortaya koyan yarışmanın bu seneki adı “Hedefe Tek Atış”tı. Tema konusu ise, bir golf topunun hazırlanan bir hedefin içine tek atışta en kısa sürede sokulması olan yarışma öğrencileri ve meraklıları bir düzenek (buluş) yaparak problemi çözmeye davet etti.

 

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ

Sanatçılar hayal etti öğrenciler hayata geçirdi

Kamuoyunun tanıdığı ünlü isimler kendi kulaklıklarını hayal ettiler. Onların hayallerine İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri şekil verdi. Kulaklıklardan elde edilen gelir ise dezavantajlı gençlerimizin eğitimine verildi.

Philips 18 sanatçıya sordu; “Sadece size özel bir kulaklık tasarlansa, nasıl bir şey hayal edersiniz?” Nilüfer mavi gözlü kedisini istedi. Hande Yener “taç şeklindeki dövmem kullanılsın” dedi; ucunda kırmızı boncuklarla. Gupse Özay, kulak şeklinde 3 boyutlu bir küpe hayal etti. Ali Sunal, “Kaptan Spark kulakları” olsun dedi. Sanatçıların hayallerine İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri hayat verdi. Her öğrenci bir ünlünün hayalinden sorumlu oldu. O hayali gerçekleştirmek için malzemeler satın alındı ve atölyelere girildi. Kimi zaman kendileri kimi zaman da kulaklığını yaptıkları sanatçılarla çalıştılar. Kulaklıklardan, biri gittigidiyor.com’da satılmak, diğeri de sanatçıda kalmak üzere 2 tane üretildi. Gittigidiyor.com’da satılan kulaklıkların gelirleri engelli ve dezavantajlı gençlerimize farklı sanat dallarından atölyelerde eğitim imkanı sunan Düşler Akademisi’ne bağışlandı.

 

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

Nanoteknoloji alanındaki son gelişmeler tartışıldı

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), Fen-Edebiyat Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Harvard Üniversitesi ve MIT iş birliği ile “Nanotechnology and Tissue Engineering: Current Challenges & Future Prospects” başlıklı bir çalışma programı düzenledi.

Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde 20-21 Aralık 2013 tarihlerinde düzenlenen çalışma programına yaklaşık 500 dinleyici katıldı. Toplantıda, kök hücre, doku mühendisliği, nanoteknoloji alanındaki son gelişmeler ele alındı. Harvard Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Utkan Demirci (Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Bölümü), Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Sitti (Carnegie Mellon Üniversitesi NanoRobotik Laboratuvarı), Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden  Dr. Mehmet Dökmeci, Boston Üniversitesi Mekanik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Kamil Ekinci, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nesrin Hasırcı, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Op. Dr. Selçuk Kılınç, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Bölümü’nden Dr. Ali Khademhosseini ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Vasıf Hasırcı çalışma programına konuşmacı olarak katıldı.

 

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ

Engelsiz yaşama destek

“Engellilerin Entegrasyonunun Geliştirilmesi” projesi kapsamında Avrupa Birliğinden hibe almaya hak kazanan “Arının Umudu” proje açılış ve tanıtım toplantısı Nişantaşı Üniversitesi sponsorluğunda yapıldı.

BEDER Bütün Engellileri Destekleme Derneği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün desteklediği proje açılış konuşmasını BEDER Başkanı Ersoy Yılmaz Diniz yaparken, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Bayram, AKP Milletvekili Feyzullah Kıyıklık ve Lokman Ayva konuşmacılar arasındaydı. Dünyada bir ilk olan projeye, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kapsamında her türlü destek veren Nişantaşı Üniversitesi, Dünyada ve Türkiye’ de engellileri arıcılıkla buluşturan bu proje ile; 30 çalışabilir düzeyde engelliyi ekonomik olarak bağımsız bireyler haline getirip, mesleki eğitimle ‘arıcılık ve arı ürünleri’ alanında uzmanlaşmalarının sağlanmasına destek verileceği açıklandı.

 

PLATO MYO

Topluluk Önünde Konuşma Sanatı

Plato Meslek Yüksekokulu’nda 25 Aralık 2013 günü “Topluluk Önünde Konuşma Sanatı” konulu bir söyleşi gerçekleşti. 

Plato Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleşen söyleşiye, Fox TV Haber Spikeri Fatih Portakal, Haber Türk Haber Spikeri Veyis Ateş ve Medya Mektebi’nden Devran Volkan Alkan konuk oldu. Yapılan söyleşiye birçok bölümden öğrenciler katıldı. Gerçekleşen söyleşide ilk konuşmayı Fatih Portakal yaptı. Fatih Portakal Medya sektöründe iş bulmanın hayli zor olduğunu ve “Pasta diliminin çok küçük, dilimi ise tırtıklamak isteyen çok fazla insan var” diyerek medya sektöründe iş bulmak için güzel eğitimin yanında yabancı dillerin ve yeteneğin bulunması gerektiğini söyledi. Bir anda istediğiniz yere gelinemeyeceğinden, işlerin mutfakta pişerek geliştirileceğinden bahsetti.

 

ŞİFA ÜNİVERSİTESİ

İstihdam Zirvesi’nde Şifa’ya iki ödül

İzmir 2. İstihdam Zirvesi, İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda düzenlenen törenle başladı. Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen İzmir 2. İstihdam Zirvesi’nde Şifa Üniversitesi’ne iki ödül birden geldi.

“Güvenli ve Engelsiz İstihdam” ana temasıyla düzenlenen İzmir 2. İstihdam Zirvesi’nin açılışına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, İzmir Vali Yardımcısı Celal Ulusoy, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, İzmir Üniversiteleri Platformu Dönem Başkanı ve Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Hüseyin Hamamcılar ile İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kadri Kabak birer konuşma yaptı. Törende, “En çok kontenjan fazlası engelli istihdamı sağlayan 5 işletme”, “En çok kadın istihdamı sağlayan 5 işletme”, “En fazla işbaşı eğitim programı düzenleyen 5 işletme” ve “En fazla istihdam garantili kurs düzenleyen 5 işletmeye” ödül verildi.

 

TED ÜNİVERSİTESİ

Eğitim Yöneticisi Geliştirme Programı başladı

Öğretmen Akademisi Vakfı tarafından düzenlenen Eğitim Yöneticileri Geliştirme Programı EYGEP 18 Kasım 2013 tarihinde TED Üniversitesi’nde başladı. 

Program dört haftalık yüz-yüze ve uzaktan eğitim derslerinden oluşmaktadır. Programın hedefleri şu şekilde özetlenebilir: Okul müdürlerinin görevlerini sürdürürken okula farklı bir açıdan bakabilmelerine destek vererek, öğrenmeye liderlik etmek için gerekli yöneticilik bilgi ve becerilerini geliştirmek. 21. yüzyıl öğrenme ortamlarına hizmet edebilecek öğrenme ortamlarının hazırlanması için öğretmenler arasında öğrenme odaklı paylaşım ve işbirliğine dayalı birlikte gelişmelerine olanak sağlayacak gerekli bilgi ve beceri donanımını fark etmelerini sağlamak ve okulun, öğrenciler için eğitim ve öğretimin merkezi olarak kabul edilmesini sağlayacak donanım ve açıklıkta kurumu yönetmek.

 

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

Şizofreni hastalarından müthiş konser

Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan öncülüğünde kurulan Müzik Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezi (MUTEM), NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi ile önemli çalışmalara imza atıyor. 

Hastaların sosyalleşmesi, yeteneklerini fark etmesi, sorumluluk alma ve iş yapma gayreti sergilemelerinde müziğin önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sevda Asqarova, Üsküdar Üniversitesi Müzik Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezi öncülüğünde önemli çalışmalara imza atıyor. Bu kapsamda Avrasya Şizofreni Derneği üyelerine müzik terapi uyguladıklarını ifade eden Asqarova, kişilerin iyileşmelerine katkı sağlayan müzik ile hastaların hayata dönüşlerini kolaylaştırdıklarını kaydetti. Asqarova, tamamı şizofreni hastalarından oluşan koro ile bunu ispat etti. Araştırma Merkezi, üniversite adına yapılacak tüm araştırmalar (AR-GE, proje, tez) ve hastalara yönelik uygulamalarda katkı sağlayacak, pratik uygulamalar ve klinik çalışmaların yürütülmesine de destek sağlayacak.

 

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

Turizm eğitiminde uluslararası mükemmellik ödülü Yeditepe’nin 

Dünya Turizm Profesyonelleri Derneği SKAL İstanbul Kulübü’nün turizmde kaliteyi ödüllendirmek üzere hayata geçirdiği, SKALİTE 2013 ödülleri sahiplerini buldu. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde Yeditepe Üniversitesi “turizm eğitimi” alanında en iyi yükseköğretim ödülüne layık görüldü.

Seyahat ve turizmin tüm kollarını bir araya getiren tek uluslararası organizasyon olan SKAL, her yıl geleneksel olarak Turizm sektörünün “en’lerini” belirliyor. Turizm Sektörünün Oscar’ı olarak bilinen SKALİTE Ödülleri bu yılda belirlenen kategorilerde ödüllendirildi. Ödüller, hem SKAL üyeleri hem de jüri üyeleri tarafından belirlendi. Ödülleri belirleyen jüri üyeleri arasında Skal Dünya Eski Bakanı Hülya Aslantaş, İstanbul Turizminden Sorumlu Vali Yardımcısı Kazım Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve İstanbul Turizm Atölyesi Koordinatörü Tülin Ersöz, Milliyet Gazetesi Yazarı Çağdaş Ertuna, Boğaziçi Üniversitesi Turizm Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bengi Ertuna, Gurme, Gezgin, Yazar Mehmet Yaşin, Gezgin, Belgesel Yapımcısı Coşkun Aral ve Alem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Berna Ertem yer aldı.

 

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ

Huzurevinde sürpriz yeni yıl buluşması

Beylikdüzü Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi sakinleri, 2014’e Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikal Topluluğu’nun sürpriziyle “merhaba” dedi.  

Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Kutup Ata Tuncer ile öğrencilerinden oluşan “Müzikal Topluluk” 2013’ün son saatlerinde huzurevinde kalanları ziyaret edip, gönüllerini aldı. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir etkinliğe daha imza atan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, “hayat her yaşta güzel” sloganını bir kez daha doğruladı. Huzurevinde kalanlara üç saatlik unutulmaz bir konser veren topluluk üyeleri, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve pop müziğin unutulmaz parçalarını seslendirdiler. “Müzikal Topluluk” üyelerinin böylesi anlamlı bir günden kendilerini hatırlamasından dolayı büyük mutluluk duyan ve zaman zaman şarkılara eşlik eden yaşlılar keyifli zaman geçirdiler.

 

FATİH ÜNİVERSİTESİ

Uluslararası Sosyal Bilimler Olimpiyatı başlıyor

Fatih Üniversitesi çatısı altında oluşturulan Olimpiyat Komitesi ve Araştırmacı Fatihliler ve Akademisyenler Kulübü (AFAK) tarafından yürütülen, içerik ve format bakımından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı’nın (USOBO) bu sene altıncısı gerçekleştiriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm lise öğrencilerinin katılabileceği olimpiyatın hedefi; ülkede, lise öğrencilerinin sosyal bilimlere olan ilgisinin artması, üniversite adaylarının sosyal bilimler alanındaki bölümleri tercih oranlarının yükselmesi ve toplumsal sorunlara daha gerçekçi ve etkili çözümler üretebilecek hale getirilmesini teşvik etmek. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen USOBO, Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle ülke genelinde yoğun ilgi ve katılım ile gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 1000 liseden yaklaşık 1500 öğrenci başvuruda bulundu. Fatih Üniversitesi’nde düzenlenen ödül töreninde her bir kategorinin ayrı ayrı alanlarında dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenlere madalya ve para ödülü verildi.

 

 

İZMİR ÜNİVERSİTESİ

İzmir Üniversitesi Avrupa ligine yükseldi

Eğitiminin uluslararası kalitesi tescil edilen İzmir Üniversitesi, 2013 yılında hem Avrupa Kredi Transfer Sistemi hem de Diploma Etiketi almayı hak eden Türkiye’deki iki üniversiteden biri oldu.

İzmir Üniversitesi’nin verdiği eğitimin uluslararası kalitesi, Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve UNESCO tarafından ortaklaşa hazırlanan bir şablon genelinde ulusal kurumlar tarafından düzenlen iki belge ile tescillendi. Üç yıldır sürdürdüğü Bologna Süreci çalışmaları sonunda 2013 yılı için Avrupa Kredi Transfer Sistemi Etiketi (AKTS) alan 15 ve Diploma Etiketi alan 28 üniversite arasında yer alan İzmir Üniversitesi, Türkiye çapında bu iki etiketi birden almaya hak kazanan iki üniversiteden biri oldu.

 

 

Yorum yap