Üniversite Haberleri Nisan 2014

20 Nisan 2014

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Hemşirelik öğrencilerine simülasyonla eğitim

Acıbadem Üniversitesi Hemşirelik Bölümü üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri “Sağlığın Değerlendirilmesi” dersi kapsamında Klinik Simülasyon ve İleri Düzey endoskopik-Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi’nde eğitim aldılar.

Dünyada benzerleri içinde ilk 3’e giren bu merkezde, robot manken hastaların üzerinde eğitim gören öğrenciler, sanal eğitim ortamında klinik becerilerini pekiştirdiler. Eğitimden çok memnun kaldıklarını söyleyen hemşirelik öğrencileri,  CASE’deki eğitim saatlerinin arttırılmasını istediler. Acıbadem Üniversitesi Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik  – Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi’nde (CASE), öğrenciler için elektronik öğrenmeyle, simüle hastalarla ve simülasyon uygulamalarıyla harmanlanmış eğitim metodolojisi kullanılıyor. CASE’de uzman katılımcıların dahili tıp bilimlerine ilişkin mezuniyet sonrası simülasyon eğitimleri ile, öğrencilerin kriz yönetimi ve iletişim becerilerinin arttırılması hedefleniyor. Klinik Simülasyon Eğitim Merkezi; poliklinik, acil servis, yoğun bakım, ameliyathane, hasta odası, ambulans, kaza alanı, hemşire simülasyon laboratuvarı, doğumhane, beceri laboratuvarı, ilaç hazırlama odası birimlerinden oluşuyor.

 

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

Ahiler Kalkınma Ajansı ile işbirliği protokolü

İmzalanan protokolün amacı Ahiler Kalkınma Ajansı personelinin kümelenme alanında bilgi, beceri, deneyimini artırmak ve ayrıca kümelenme potansiyeli yüksek sektörlerin öz fizibilite çalışmalarını tamamlamak üzere danışmanlık hizmeti verilmesini sağlamaktır.

Bu kapsamda 12-13-14 Şubat 2014 tarihlerinde Nevşehir’de “Yerel Ekonomik Kalkınma ve Kümelenme Yaklaşımı” konulu eğitim düzenlenmiş olup eğitimin içeriğini, “Bölgesel Kalkınmada Kümelenme, Ar-Ge ve İnovasyon ile Ağ Yapılanmanın Kümelenmede Önemi, Yığılım Ekonomileri, Küme Kuramı, Kümelenme Metodolojisi, Küme Analizi ve Küme Geliştirme ile Küme Yönetimi ve Küme Sürdürülebilirliği” gibi konular oluşturmuştur. Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç’in başkanlığında gerçekleşen etkinliğe Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Zaim Çil, Endüstri Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Durgut, Girişimcilik ve İnovasyon Merkez Müdürü Meral Sayın ve İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İrge Şener‘den oluşan ekip eğitmen olarak görev almışlardır.

 

FATİH ÜNİVERSİTESİ

Gönüllüler Suriye için çalıştı

Yüzlerce gönüllü öğrenci Suriye’de yaşanan insanlık dramına duyarsız kalmadıklarını göstererek büyük bir yardım kampanyası düzenledi.

‘İyilik Bayramı’ adı altında gerçekleşen yardım kampanyasında sanatçılar, kan bağışı, tiyatro gösterileri, Suriye fotoğraf sergisi ve müzik dinletisi de yer aldı. Fatih Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve 21 öğrenci kulübünün de destek verdiği organizasyonda gönüllü öğrenciler iki gün boyunca Suriye için yardım topladı. Elde edilen yaklaşık 25 bin TL Kimse Yok Mu Derneğine teslim edildi. İyilik Bayramı’na katılan Yapımcı ve Yönetmen Hamdi Alkan da bu tür organizasyonların insanlık adına büyük anlam ifade ettiğine değindi. Yaşadığımız şu dönemde gönüllere girmenin en kolay yolunun yardım etmek olduğuna dikkat çeken Alkan, “Gönülleri yapmak için bu tür organizasyonlara ihtiyaç var. Fatih Üniversitesi bunu çok iyi yapıyor. Bu organizasyonlar ortamın sakinleşmesine ve hepimize iyi gelecektir. Burada yurt dışından gelen birbirinden farklı öğrencileri de görünce çok mutlu oluyorum. Emeği geçenlere teşekkürler.” dedi.

 

GEDİZ ÜNİVERSİTESİ

Otomotive genç imzası

Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı, otomotivde geleceğin teknolojisi hibritte önemli başarı elde etti. Motordaki atıl ısıl enerjisini kullanarak 1 litre benzinle bin kilometre giden araç tasarlandı. Gençler, Hollanda’daki uluslararası yarışa kendi alanlarında ülkemizden katılmaya hak kazanan tek ekip oldu

Gediz Üniversitesi’nde otomotiv teknolojileri üzerine araştırmalar tüm hızıyla sürüyor. Gediz Teknoloji Takımı (G-TECH), yakıt tüketimi azaltılmış, performansı ise artırılmış seri hibrit araçlar üzerinde çalışıyor. Makine ve elektrik-elektronik mühendisliği öğrencileri, danışman hocalarıyla birlikte önemli bir başarıya imza attı, 1 litre benzinle bin kilometre gidebilen otomobil tasarladı. Benzinin önce elektriğe, ardından da mekanik enerjiye çevrildiği, yakıt kaybının en aza çekilip, yüksek verimliliğin elde edildiği sistem yurtdışında yankı buldu. Gedizli genç mucitler, 15-18 Mayıs tarihleri arasında Hollanda’da yapılacak Shell Eco-Maraton’a prototip benzinli araçlar kategorisinde ülkemizden katılmaya hak kazanan tek ekip oldu. G-TECH, montajına başladıkları Gediz Gasoline Car 2 (GGC2) adını taşıyacak otomobilleriyle, 26 Avrupa ülkesinden 229 takım arasında Türkiye’yi temsil edecek.

 

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ

Gençler ve yaşlılar: Kuşaklararası dayanışmanın olmazsa olmazı

T.C. İstanbul Arel Üniversitesi’nde 12 Mart 2014 günü 3. Öğrenci ve Sağlık Sempozyumu “Gençler ve Yaşlılar: Kuşaklararası Dayanışmanın Olmazsa Olmazı”  temalı bir sempozyum gerçekleştirildi.

İstanbul Arel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen sempozyum da sosyal hizmet alanında uzman konuşmacıların yanı sıra; , İstanbul’daki çeşitli üniversitelerin Sağlık Bilimleri Öğrenci temsilcileri de sunumlarına yer verildi. Sempozyumun amacı, “Yaşlı-Genç Dayanışması”, “Gençlerin Gönüllülük Faaliyetleri”, Gençlerin Gözünde Yaşlılık ve Kuşaklararası Dayanışmanın Önemine” dikkat çekilmesidir. İstanbul Arel Üniversitesi Tepekent  Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen sempozyum, iki panel oturumu şeklinde düzenlenmiştir. Birinci panelde, kamu, yerel yönetim ve sivil toplum örgütleri temsilcileri tarafından yaşlılara yönelik yapılmış gönüllülük ve dayanışma uygulamalarına yer verilirken, ikinci panelde İstanbul’daki çeşitli vakıf üniversitelerinin öğrencileri, gençlerin gözünde yaşlılara yönelik gönüllülük ve dayanışma konulu çalışmalara değindi.

 

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

Dünyanın “en”leriyle eğitim işbirliği

İstanbul Aydın Üniversitesi, 1257 yılında kurulan ve Dünya’nın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Sorbonne Üniversitesi ile Sosyal Bilimler, İletişim ve Eğitim Fakültelerinde ortak diploma programları oluşturma kararı aldı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Batı (Garbiyat) Uygulama ve Araştırma Merkezi ekibi tarafından gerçekleştirilen işbirliğiyle birçok bölümde ortak eğitim ve diploma imkânı sağlanacak. Ayrıca ortak araştırma projeleri geliştirecek olan Sorbonne ve İstanbul Aydın Üniversitesi, Erasmus programı çerçevesinde karşılıklı öğretim görevlisi ve öğrenci değişimi gerçekleştirerek, konferans, sempozyum gibi bilimsel etkinlikler düzenleyecek. 350’nin üzerinde Dünya üniversitesi ile eğitim işbirliği bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Sorbonne Üniversitesi’nin yanı sıra 1899 yılında Sosyolojinin babası olarak bilinen Emile Durkheim’in kurduğu CEDS Paris ile de işbirliği anlaşması imzaladı. Bir dizi ziyaret gerçekleştirerek önemli işbirliklerine imza atan heyet, İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerine CEDS Paris’den çift diploma alma olanağı sunarak, yüksek lisans ve “PhD in International Relations and Diplomacy” doktora programında eğitim görme fırsatı sağlayacak.

 

İSTANBUL KAVRAM MESLEK YÜKSEKOKULU

“Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar ilgilenilirse dahi bile olurlar”

Türkiye’de ilk defa İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu’nun düzenlediği “Disleksi Eğitim Günleri” etkinliğinde söz alan konuşmacılar öğrenme güçlüğü çeken çocukların geri zekalı değil, tam aksine  üstün zekalı olduklarını, gerekli ilgi, bilgi ve teknikle dahi olabileceklerini belirttiler. 

Kavram Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programının  Disleksi Derneği ve Çağdaş Drama Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen etkinlik İstanbul Sanayi Odası’nın Odakule’deki Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Disleksi rahatsızlığı bulunan çocuklarının durumunun ele alındığı etkinliğe alanın yurt çapındaki uzmanlarından Prof. Dr. Yankı Yazgan, Prof. Dr. Oya Güngörmüş Özkardeş, Prof. Dr. Barış Korkmaz, Prof. Dr. Ümran Korkmazlar, Yrd. Doç. Dr. Ayten Uysal, Yrd. Doç. Dr. Nalan Babür, Claire Özel, Uzm. Psk. Ayşen Karahan, Av. Jülüde Işıl Bağatur, Hakan Sezgin ve  Yılmaz Erdal konuşmacı olarak katıldılar.

 

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ

Mesleklerini uygulamalı eğitimle seçiyorlar

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi gençlerin meslek tercihlerini sağlıklı yapabilmeleri için meslek tanıtım günleri düzenliyor.  Lise öğrencileri meslek tanıtım günlerinde, parfüm, sabun yapıyor, ilk yardım eğitimi alıyor, robot, mimari tasarım gibi teknolojik etkinlikleri öğretim üyeleri eşliğinde gerçekleştiriyor.

Üniversiteye giriş sınavına giren öğrencilerin yalnızca yarısının liseden yeni mezun olan öğrencilerden oluştuğunu belirten İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kuru, “Bu büyük bir israf olduğu kadar öğrenci memnuniyeti açısından vahim bir durumdur.   İstemediği bölümü bitiren kişi ya mesleğini yapmayacak ya da mutsuz bir iş yaşamına mahkûm olacaktır. Gençlere bu anlamda yardımcı olmak, meslekleri pratikte de tanıtmak için meslek tanıtım günlerini düzenliyoruz” dedi. Üniversitede lise öğrencileri için Eczacılık Fakültesinde laboratuvar günleri yapılıyor. Bu günlerde öğrenciler laboratuvar ortamında parfüm, sabun yaparak mesleği yakından tanıyor. Tıp Fakültesinde ise öğrenciler için ilk yardım eğitimleri veriliyor.

 

İZMİR ÜNİVERSİTESİ

Genç matematikçiler Matematik Olimpiyatında buluştu

Geleceğin üniversitelileri 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinin matematik ile olan ilişkisini ezberden kurtarmayı, gelecekte dünya çapında çalışmalara imza atmalarına zemin hazırlamayı hedefleyen İzmir Üniversitesi, kurucu Mütevelli Heyet Başkanı, merhum eğitimci Necdet Doğanata adına Matematik Olimpiyatı düzenlendi.

Geçtiğimiz yıllarda Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı ve İzmir Özel Fatih Kurumları ile birlikte düzenlenen Doğanata Eğitim, Bilim, Enerji ve Mühendislik Fuarı ve Türkiye Liselerarası Proje Yarışması (DOESEF) gibi etkinlikler içinde de yer alan İzmir Üniversitesi, bu kez genç matematikçileri bir araya getirdi. Öğrencileri ezber bilgilere dayanmayan sorular için matematik çalışmaya teşvik etmek, öğrencilerin bilimin zarafetinden kopmadan rekabet içinde olmalarını sağlamak, akademik kadroların lise öğrencileriyle bilgi ve tecrübelerini paylaşacağı ortamlar hazırlamak amacıyla düzenlenen Matematik Olimpiyatı’nın şampiyonu, İzmir Üniversitesi’nde yapılan sınavla belirlendi. Öte yandan 9-12 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan DOESEF’e bu yıl Türkiye’nin 41 ilinden 450 proje başvurdu ve 105 tanesi finale kaldı. DOESEF’e ayrıca 5 farklı ülkeden 10 proje de uluslararası kategoride katılıyor.

 

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ

Geleneksel Sağlık Günleri

Nişantaşı Üniversitesi, Geleneksel Sağlık Günleri kapsamında, Barselo Eresin Topkapı Hotel’de 07/04/2014 tarihinde  saat 11:00-14:00 saatleri arasında bir seminer düzenlendi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Erol Demir’in Sağlık Meslek Lisesi öğrenci ve öğretmenlerine hitaben yaptığı konuşma ile başlayan program Zafer Acar’ın biyomedikal ve ilaç sektöründeki deneyimlerini aktarması ile devam etti. Programda, Prof. Dr. Mustafa Özateş sağlık sektöründe artan akademisyen ihtiyacına, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu’ndan Prof. Dr. Rehat Faikoğlu ise bu alandaki eğitim kalitesinin önemine dikkat çekti. Acıbadem Hastanesi Genel Sekteri Dr. Hasan Kuş ise artan sağlık turizmi, sağlık alanındaki ve çalışanların haklarındaki gelişmeler ve devletin de özel sektör kadar iyi kalitede hizmet vermesine değindi. Katılımın yüksek olduğu seminerde öğrenciler kadar eğitimciler de kafalarındaki pek çok soruya cevap bulduğunu dile getirdi.

 

PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU

Gitmek mi zor kalmak mı?

Plato Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu ve küratörlüğünü okulumuz öğretim görevlisi Afra Balcı’nın yaptığı “Gitmek mi Zor Kalmak mı?” sergisinin açılışı 20 Mart tarihinde Plato Sanat Öğrenci Sergi Salonu’nda yapıldı. 

“Gitmek mi Zor Kalmak mı?” Ayazma, Fikirtepe, Şirintepe, Derbent ve Gültepe’de çektiğimiz fotoğraflardan bir araya getirdiğimiz, farklı bakış açıları kazandırarak kente farklı gözlerle bakmamızı sağlayacağını umduğumuz bir fotoğraf sergisi. 20 Mart-31 Mart tarihleri arasında Plato Sanat Öğrenci Sergi Salonu’nda ziyarete açıldı.1980’lerden bu yana aşina olduğumuz İstanbul’dan “küresel “bir kent yaratılması söylemi özellikle 2000’lerde yapılan yatırımlar ve dönüşüm projeleri ile diğer küresel kent örneklerinde de olduğu gibi bir sermaye birikim rejimine karşılık gelmeye başlamıştır. Kentin sanayi ağırlıklı gelişmesinde yıllarca -ucuz işgücü ile- emek veren gecekondu mahalleleri, bu küresel kent söylemi bağlamında “metropolün” istenmeyenleri arasında sayılmaya başlanmıştır.

 

TED ÜNİVERSİTESİ

Türkiye fen bilimleri öğretmenleri TEDÜ’deydi

Türkiye Fen Bilimleri Öğretmenleri 3. Paylaşım Toplantısı, 25 Ocak 2014 Cumartesi günü TED Üniversitesi sponsorluğunda TEDÜ Fatma Semih Akbil Kültür Merkezi’nde yapıldı.

TEDÜ Eğitim Fakültesi’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen ve “Bir öğretmen değişir, bir Dünya değişir” temalı paylaşım toplantısına Türkiye’nin 42 ilinden 150 eğitimci ve öğretmen katıldı. Açılış konuşmasını Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun yaptığı buluşmaya, çeşitli alanlardan akademisyenler ve öğretmenler sunum, etkinlikler ve tartışmalarla katkı sağladı. Tam gün süren etkinliğe davetli öğretmenler dışında çok sayıda misafir de katıldı.

 

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

Nöropsikofarmakoloji Araştırma Merkezi açıldı

Üsküdar Üniversitesi Dünyadaki 3’üncü Nöropsikofarmakoloji Araştırma Merkezi’nin kapılarını basına açtı.

Üsküdar Üniversitesi tarafından kurulan ve dünyadaki üç  Nöropsikofarmakoloji Araştırma Merkezi’nden biri olan  “Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde şizofreniye yönelik umut verici ve  önemli bulgular elde edildi.  Yeni bir beyin kimyasalı olan “agmatin” şizofreni tanı ve tedavisine bakışı tamamen değiştirebilir. Pensilvanya ve Cambridge Üniversitelerinden sonra dünyanın üçüncü merkezi olarak hizmet veren Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (NPFUAM) beyin hastalıkları için ilaç araştırmaları yapılacak. Bu merkezden elde edilen ilk sonuçlar şizofreninin tanı ve tedavisinde dünya çapında ses getirecek nitelikte.

 

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ

Bu proje karanlığı aydınlatacak

Türkiye’de 8,5 milyon engelli vatandaşın yalnızca yüzde 2’si üniversite eğitimi alabiliyor. Bunların yüzde 8’ini ise görme engelli vatandaşlar oluşturuyor.

Yaşar Üniversitesi Bilim Kültürü Bölümü ile Açık ve Uzaktan Öğrenme Merkezi’nin birlikte yürüttüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı Sosyal Dahil Etme Programı’nca desteklenen, tamamen görme engellilere yönelik, “Çevrimiçi Genel Kültür Derslerinin Tasarımı, Sunumu ve Konuşan Kitaplar Projesiyle” online dersler tasarladı. Bilim Kültürü Bölüm Başkanı ve Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sabah Balta, “Projede, ilk etapta tüm bölümlerde ortak olarak okutulan Etik Kültürü ve Proje Kültürü dersleri, görme engellilerin online olarak ulaşabilip rahatlıkla eğitim görebilmeleri için yeniden tasarlandı. Bu derslerin kitapları, üniversite öğrencilerinden oluşan Gönüllü Gençlik Platformu (GGP) desteği ve Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) işbirliği ile hem seslendirilerek sesli kitap haline getirilecek, hem de konular sesli betimlemeyle anlatılacak.

 

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

Prof. Kabaalioğlu Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Yaklaşık 250 Avrupa Hukuk Fakültesinin üyesi olduğu European Law Faculties Association (ELFA) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu getirildi. 

2009 yılında ELFA Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Kabaalioğlu, 12 yıldır Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığını yürütüyor.  İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra New York’da Columbia Üniversitesi ile Brüksel Üniversitesinde hukuk yüksek lisansı yapan Kabaalioğlu, Virginia Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Fulbright konuk öğretim üyesi olarak bir yıl görev yaptığı gibi bir yıl da Floransa’da Avrupa Üniversite Enstitüsünde Jean Monnet Fellow olarak çalıştı.  1987-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi AT Enstitüsü’nün Kurucu Müdürlüğünü yapan Kabaalioğlu, dört yıl süreyle Brüksel’de AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinde hukuk müşaviri olarak çalıştı. 18 yıldır İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Kabaalioğlu, geçtiğimiz yedi yıl İKV Başkanlığı görevini sürdürdü.  70 kadar yabancı üniversitede ders ve konferanslar veren Kabaalioğlu,  geçtiğimiz yıl da Gent üniversitesi  “foreign chair”  kürsüsüne atandı.

 

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ

Ekranların yıldızları Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde

Yeni Yüzyıl Üniversitesi bu sene ikincisini düzenlediği “Yeni Yüzyılın İletişim Ödülleri” töreni ile 2013’ün en iyilerine ödüllerini verdi.

İstanbul Topkapı Dr. Azmi Ofluoğlu yerleşkesi, Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene iletişim dünyasından pek çok ünlü isim katıldı. Öğrencilerin oylarıyla gerçekleşen anket sonuçlarına göre 23 dalda ödül verildi. Törene Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ekrem Çalkılıç, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Gündüz. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve Prof. Dr. Haluk İşeri, Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk , üniversitenin akademik ve idari kadrosu ile öğrenciler katıldı. Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Kamile Akgül, medyanın toplumsal yaşamın kaçınılmaz bir olgusu olduğuna dikkat çekerek, “Medya mensupları toplum bireyleriyle iç içe geçmiştir. Bu noktada siz değerli medya üyeleri bir tarafta bir gecekonduya konuk olurken, öte tarafta cumhurbaşkanlığı konutuna da konuk olmaktasınız. Yani aslında bizden, ailemizden, içimizdensiniz.” dedi.

 

Yorum yap