Study in Turkey: Uluslararası öğrencilerin buluşma noktası

20 Nisan 2014

Türkiye yükseköğretim sisteminin dünyaya açılan yüzü “studinturkey.gov.tr” yayın hayatına başladı.

Uluslararası öğrencilerin her yıl daha çok ilgi gösterdiği Türkiye üniversitelerini tek çatı altına toplayan site, öğrencilere Türkiye’yi, Türk eğitim sistemini ve üniversiteleri daha iyi anlatmak için oluşturuldu. Basit ara yüzü, ‘edufinder’ arama motoru özelliği ve kullanıcı dostu yapısıyla studyinturkey.gov.tr web sitesi’in ülkemize olan uluslararası öğrenci talebini arttırması bekleniyor.

 

“Turkey Key for future” sloganıyla yayına giren site, “meeting point” mottosuyla öğrencileri karşılıyor. Geleceğin anahtarının Türkiye’de olduğunu vurgulayan site, uluslararası öğrencileri Türkiye’ye eğitim için buluşmaya çağırıyor. studyinturkey.gov.tr için geliştirilen ‘edufinder’ arama motoru öğrencilerin aradıkları programı Türkiye’de rahatça bulabilmelerine olanak sağlıyor. Edufinder’da 4 adet filtreleme sistemi bulunuyor; ingilizce-türkçe, vakıf-devlet, büyük şehir-küçük şehir, deniz kıyısı- iç bölge seçeneklerinden istenilen kullanılıp arama sonuçlarını daraltılabiliyor. Edufinder’ın sadece uluslararası öğrencilerin değil, Türk öğrencilerin de sıklıkla başvuracağı bir arama motoru olması bekleniyor.

studinturkey.gov.tr, hem potansiyel uluslararası öğrencilerin tek bir noktadan bütün Türk üniversitelerini araştırmasına olanak sağlıyor hem de sadece gerekli bilgi ve yönlendirmeleri yaparak bilgi kirliliklerini ortadan kaldırıyor. Uzun vadede büyük başarılar hedefleyen studyinturkey.gov.tr, sürekli güncel ve aktif yapısıyla uluslararası öğrencilerin sürekli takip ettiği sitelerden biri olmayı hedefliyor.

Site, Türkiye yükseköğretiminin uluslararasılaşması hedefinin gerçekleştirilmesi için son yıllarda atılan önemli adımlardan biri olarak göze çarpıyor. Studyinturkey.gov.tr web sitesi Türkiye’nin yükseköğretimde bir cazibe merkezi haline geldiğini küresel dünyada dolaşan 4,5 milyon uluslararası öğrenciye anlatmayı amaçlayan erişimi kolay bir iletişim kanalı olarak yayın hayatına devam ediyor.

 

 

 

 

Yorum yap