Üniversite Haberleri Temmuz 2014

14 Temmuz 2014

ATILIM ÜNİVERSİTESİ 

23. IMDA Kongresi gerçekleşti

23. International Management Development Association (IMDA) Kongresi 24-28 Haziran 2014 tarihlerinde Atılım Üniversitesi’nin ev sahipliğinde; Atılım Üniversitesi, ATO ve Denizbank desteği ile gerçekleştirildi.

24 Haziran Salı günü katılımcılarına özel bir Anıtkabir-Hamamönü gezisi ve resepsiyonu ile başlayan Kongre’nin 25 Haziran 2014 tarihinde yapılan açılışı; Ankara Valisi Alaadin Yüksel, Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Akay, Prof. Dr. İsmail Bircan ve pek çok değerli konuğun katılımı ile Ankara Sheraton Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Ünal’ın konuşmacı olarak katıldığı panel ve kongre sunumları sonrasında katılımcılara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde özel bir resepsiyon verildi.

 

AVRUPA MESLEK YÜKSEKOKULU

2014 mezunları coşkuyla uğurlandı

 Avrupa Meslek Yüksek Okulu 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni 18 Haziran 2014 tarihinde Kazlıçeşme Yerleşkesinde öğrenci ve velilerin de katılımıyla büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Avrupa Eğitim Vakfı Kurucusu Talip Emiroğlu, Avrupa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adil Çağlar ve ABD Kent State Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dan Mahony’nin yaptığı açılış konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere onur ve yüksek onur belgeleri öğretim elemanları tarafından dağıtıldı. Öğrencilere mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından ışık, ses şovları ve canlı müzik perfomanslarıyla tören son buldu.

 

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

Robot teknolojileri alanında yeni bir sayfa

Bahçeşehir Üniversitesi’nin dünyanın en prestijli üniversitelerinden Stanford ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda açılan “BAU Robotik Laboratuvarı” yeni buluşlara imza atacak.

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde biyomedikal, askeri ve tıp alanında projeler geliştiren ve araştırmalara imza atan Stanford Üniversitesi ‘Yapay Zeka Laboratuvarı’ (Artificial Intelligence Laboratory) artık İstanbul’da! Bahçeşehir Üniversitesi’nin (BAU) Stanford Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirdiği yatırımlarla Türkiye, robot teknolojileri konusunda yeni bir sayfa açıyor. BAU Beşiktaş Kampüsü’nde kurulan BAU Robotik Laboratuvarı, mühendislik, tıp, sağlık bilimleri ve mimarlık alanında yeni gelişmelere ev sahipliği yapacak. Günümüzde ameliyat sırasında kullanılan robot teknolojileri ile ilgili yeni projeler üzerinde çalışacak laboratuvar, öte yandan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile İnşaat Mühendisliği Bölümü arasında süren ‘akıllı binalar’ konulu çalışmalara da destek olacak.

 

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ

 65 ülke Ayazağa Yerleşkesi’nde buluştu

 Beykent Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Model Birleşmiş Milletler Konferansı, Ayazağa Yerleşkesinde gerçekleşti.

 Proje sorumlusu Mustafa Engin, “Bu proje gerçek bir Birleşmiş Milletler sisteminin liseli gençler tarafından uygulanan bir simülasyonudur. Her lisenin bir ülkeyi temsil ettiği konferansa 65 ülke 4 veya 5 delege ile temsil etti. Konferans  genel kurul açılışından sonra 5 ayrı konseylerde belirlenen güncel konular üzerinde tartışma, uzlaşma ve karar aşamaları ile devam etti. Etkinliğin tamamını gençlerimizin yönettiği bu proje ile gençlerimize saygı ve hoşgörü, açık fikirlilik, demokrasi ve tartışma eğitimi, doğru iletişim, takım çalışması ruhlarını pekiştirmeyi hedefledik. Onları önemseyerek öğrenme ve öğretmeyi keyifli hale getirdik. Kapanış genel kurulunda konsey bildirilerinin okunması ve katılan delegelere sertifikalarının verilmesinin ardından kapanış kokteyli ile 2 günlük gençlerin buluşması iyi niyetlerle sona erdi” dedi.

 

BEYKOZ LOJİSTİK MESLEK YÜKSEKOKULU

Farklı kültürler Beykoz’da buluştu

Uluslararası öğrenciler BLMYO hazırlık sınıfı öğrencileri ile Kültürlerarası İletişim Günü’nde bir araya geldi.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Hazırlık Sınıfları, 10-11 Nisan 2014 tarihlerinde Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim görmekte olan uluslararası öğrencilerin katılımı ile “Kültürlerarası İletişim Günü”nü gerçekleştirdi. Etkinliğin birinci gününde, 21 farklı ülkeden (Irak 2, Kolombiya 4, Letonya 1, Polonya 1, Slovakya 2, Romanya 3, Litvanya 4, İngiltere 1, Çek Cumhuriyeti 5, Almanya 4, Filistin 2, Ukrayna 2, Tunus 1, Türkmenistan 2, Arnavutluk 4, Libya 1, Güney Afrika 1, Nijerya 1, Afrika 1, Afganistan 13, Suriye 6) 61 öğrenci yer aldı ve 10 öğrenci ülkelerini tanıtan sunumlar yaptı. Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Hazırlık sınıfı öğrencilerinden Senem Çetinkaya Türkiye’yi ve Türk kültürünü tanıtan sunum gerçekleştirdi.  Sunumlar sonrasında, öğrencilerin hazırlamış olduğu Türk yemekleri misafirlere ikram edildi. Akşam ise tüm hazırlık sınıfı öğrencileri ve misafirlerin katılımı ile müzik ve danslar eşliğinde gala yemeği düzenlendi.

 

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

8. Ar-Ge Proje Pazarı açıldı

Çankaya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO)’nin öncülüğünde  9 – 11 Haziran 2014 tarihleri arasında Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü Kırmızı Salon’da “8. Ar-Ge Proje Pazarı” düzenlendi.

Yapılan bu etkinlikte Çankaya Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültelerinin proje sunumları ve poster sergileri gerçekleştirildi. 09 Haziran 2014, Pazartesi günü açılış konuşmaları  ile başlayan etkinlikte LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Nasıl Girişimci Olunur? İş Hayatında Başarının Yolları? Başarılı bir Üniversite-Sanayi İşbirliği Nasıl Gerçekleştirilir?” konularında konuşmak üzere davetli konuşmacı olarak yer aldı. Sunumların yanı sıra etkinliğin üçüncü gününde “ Üniversite Sanayi İşbirliği: Yeni Gelişmeler, Yeni Yöntemler, Yeni Fırsatlar” başlığı altında bir panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğü Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç tarafından yapılan  panele, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir panelist olarak katıldı.

 

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

Doğuş’ta sergi ve ödül töreni

Ünlü İtalyan sanatçıların fotoğraf sergisi, “Çocuk Evlilikleri Tasarım Yarışması” ödül töreni ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Sentio Sports Analytics Ödül Töreni Doğuş Üniversitesi’nde düzenlendi.

 Sicilya Sinema Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emanuele Viscuso ve Albertina Üniversitesi Dekanı Prof. Salvo Bitonti Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin davetlisi olarak Doğuş Üniversitesi’nde fotoğraf sergisi açtı. Tiyatro ve Sinema Yönetmeni Salvo Bitonti’nin “Setlerden ve Sahnelerden Canlı Kareler” ve Emanuele Viscuso’nun “Yeni Milenyum Mimarisine İlham Veren Sanatçılardan Biri” Fotoğraf Sergisi, aynı zamanda ödül alan “Çocuk Evlilikleri Tasarım Yarışması” finalistleri sergisi yarışmada derece alan üniversite öğrencilerinin ödül töreni ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü – Sanayi ile işbirliği sonucunda Sentio Firması ile “Giyilebilir Sensör Tasarımı” Projelerini  sergiledi. Başarılı öğrencilere ödüllerini üniversitemiz eski rektörlerinden Prof. Dr. Ahmet N. Ceranoğlu ile Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen verdi.

 

FATİH ÜNİVERSİTESİ

 İşsizliğin panzehri girişimcilik

 Fatih Üniversitesi’nin düzenlediği ‘ICHTE Uluslararası Yükseköğretimde Yönelişler’ Kongresi İstanbul’da yapıldı.

 Hızla değişen dünyada artık vazgeçilmez hale gelen ve bugün günlük hayatımızda kullandığımız araçların çıkış noktası olan girişimcilik düzenlenen organizasyonlarla yayılmaya devam ediyor. Fatih Üniversitesi’nin düzenlediği ‘ICHTE Uluslararası Yükseköğretimde Yönelişler’ Kongresi Üniversitenin Büyükçekmece Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Kongrede konuşan Dünya Girişimcilik Forumu Başkanı Profesör Tuğrul Atamer, “Girişimcilik iş ve istihdam yaratır. Ancak kısa vadede para kazanmak için girişimci olunmamalı. Bugün dünyada ilk 3’e giren bir Türk markası yok. Bunun için vizyona ihtiyacımız var” dedi.

 

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

 Haliç, hızla büyümeye devam ediyor

 Haliç Üniversitesi yeni yerleşkesi olan Kağıthane’de 1-18 Temmuz 2014 tarihleri arasında tanıtım günleri kapsamında yeni öğrencilerini bekliyor.

Üniversite profesyonel deneyime sahip seçkin eğitim öğretim kadrosu ile öğrencileri, geleceğin en iyi mesleklerini aday öğrencilere sunmak için 1-18 Temmuz 2014 tarihleri arasında haftanın yedi günü saat 10:00-19:00 saatleri arasında yeni yerleşkesi olan Kağıthane’de hizmet verecek. Bu hizmet kapsamında akademisyenler, eğitim ve tercih danışmanları aday öğrencilerin tercihlerini yapacak ve akademik olarak bilgilendirecek.

 

IŞIK ÜNİVERSİTESİ

 15. Dönem Mezuniyet Töreni Şile Kampüsü’nde gerçekleştirildi     

Feyziye Mektepleri Vakfı (FMV) Işık Üniversitesi 15. Dönem Mezuniyet Töreni 27 Temmuz 2014 Cuma günü Işık Üniversitesi’nin Şile Kampüsünde mezun ve ailelerinden oluşan yaklaşık 3 bin kişilik bir izleyici topluluğunun katılımıyla gerçekleştirildi.

 Işık Üniversitesi Mezuniyet Töreninde dört Fakülte iki Enstitü, 30 akademik birimden lisans ve lisansüstü olmak üzere toplam 518 yeni mezun hayata adımını attı. Işık Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Adnan Polat, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve Şile Kaymakamı Salih Yüce’nin de katıldığı tören, öğrencilerin vals, efe gösterilerinin yanı sıra İlhan Şeşen konseri ile renkli anlara sahne oldu.

 

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

 Öğrencilerine küresel deneyim kazandıracak

 “Küresel düşün ve yaşa” ilkesiyle öğrenimini yapılandırmış olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, Global Experience Campus modeliyle öğrencilerini dünyanın önemli kent merkezlerinde, alanlarıyla ilgili deneyim kazanmaları için sahada öğrenim almaya gönderiyor.

 İstanbul’un en önemli iş dünyası kuruluşlarından olan İstanbul Ticaret Odası’nın kuruculuğunu üstlendiği İstanbul Ticaret Üniversitesi, küreselleşmenin hızlı yaşandığı, ülkeler, kuruluşlar, toplumlar arasında ilişkilerin giderek yoğunlaştığı yeni gelecekte, küresel deneyime dayalı bir yüksek öğrenimin stratejisini hayata geçirdi. Küresel iş deneyiminin bilimsel olarak geliştirilmesi ve üniversiteye aktarılmasını içeren Global Experience Campus modeliyle, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğrenim gören gençler, üniversite sıralarında, iş dünyası ile biraraya gelecek, farklı ülkelerden iş deneyimlerini yerinde yaşama şansı elde edecekler. Bilimsel araştırma, proje geliştirme ve iş yaşamının deneyimlerini yerinde görme fırsatını elde edecek olan öğrenciler, yabancı dil bilgisiyle, farklı kültürleri tanıma olanağı elde edecek ve küresel iş dünyasının yönetici ve lider adayları olacak.

 

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

TEDxIstanbulAydınUniversity önemli isimleri ağırladı

 Dünyanın önde gelen düşünürlerinin eğitici ve ilham verici düşünceleriyle konuşmacı olarak katıldığı ve Teknoloji, Eğlence, Tasarımın (Technology, Entertainment, Design) ilk harflerinden oluşan yıllık konferanslar dizisi TED, 25 yıllık konferans düzenleme ve fikir paylaşımı deneyimiyle TEDx olarak İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleşti.

 Ezber bozan fikirleri, sıra dışı sunumları ve güçlü ilham kaynaklarını kitlelere ulaştıran TEDx’in dünya genelinde yapılan konferanslarında Elif Şafak, Bill Clinton, Jane Goodall, Malcolm Gladwell, Al Gore, Gordon Brown, Richard Dawkins, Bill Gates, eğitimci Salman Khan, Google ‘in kurucuları Larry Page ve Sergey Brin gibi isimler yer aldı. Video şeklinde kaydedilen TED Konferansları dünya genelinde 1 milyar kez izlendi.

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

Soma gönüllüleri için seminer

Farkındalığı artırmak ve önlemleri çoğaltmak adına 28-29 Haziran tarihlerinde BİLGİ santralistanbul Kampüsü’nde 2 günlük madencilik semineri düzenlendi.

Soma’da yaşananların ardından, İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans Programı, endüstri ve örgüt psikolojisinin uzmanlık alanından yola çıkarak yapılabilecekler konusunda bir dizi hazırlığa başladı. Bu kapsamdaki ilk somut adım, “Soma Gönüllüleri için Madencilik Semineri” başlığı altında, madencilik işinin içeriğini, taşıdığı riskleri ve alınabilecek önlemleri teknik düzeyde öğrenmeye imkân verecek bir eğitim programı oluşturulması oldu.

 

 İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ

 İKBU’da okurken iş imkanı

 İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin uygulamaya başladığı Co-Op programıyla öğrenciler okurken iş imkanına kavuşuyor. Üstelik öğrenim süreleri de uzamıyor.

 İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi;  üniversitedeki eğitim ile iş yerinde çalışmayı birleştiren eğitim modeli Cooperative Education (Co-Op) programını, Takı Tasarımı, Uluslararası Lojistik Yönetimi ve Ulusalararası Ticaret programları ile başlattı. Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Takı tasarımı bölümü öğrencileri 2014-2015 eğitim yılından itibaren derslerinin önemli bir kısmını Altınbaş Holdinge bağlı Onsa İstanbul’da görecek. Fabrikada düzenlenecek  atölyelerde öğlene kadar teorik derslerini alan öğrenciler öğleden sonraları ise doğrudan üretim ve tasarım süreçlerinin içerisinde yer alacak. Mezunların yüzde 50’sine iş garantisi verilen bölüm, yarının dünyasının mücevher tasarımcılarını yetiştirmeyi hedefliyor.

 

PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU

Sevdiği işi yapan daha kolay iş buluyor

Plato Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Tolga Yazıcı, Türkiye’de gençlerin yarısından fazlasının yükseköğrenime devam etmemelerine karşın binlerce 2 yıllık ön lisans programlarının boş kalmasının sebebinin, toplumda öğrencilerin meslek yüksekokullarına gitmeleri durumunda iş bulamayacakları şeklinde bir düşüncenin yaygın olması olduğunu belirtti.

Bir öğrencinin yükseköğrenim görmemesinin iş hayatında bir meslek sahibi olmaması anlamına geleceğini ve “vasıfsız eleman” niteliğinde olması durumunda da iş bulmasının daha zor olacağını belirten Yazıcı, özellikle uygulamalı eğitim veren meslek yüksekokullarında eğitim alınmasını tavsiye etti. Ailelerin gençlere “Yapma demiyorum, hobi olarak yine yap” demelerine karşın, Plato Meslek Yüksekokulu gençlere hobilerini işe dönüştürmelerinin avantajlarını anlatıyor. Yıl boyunca gençleri bir yandan yükseköğrenime teşvik ederken bir yandan doğru meslek seçimi ve kariyer planlama konusunda eğitim veren Plato Meslek Yüksekokulu; hobisini işine dönüştürmüş onlarca mezuna sahip.

ŞİFA ÜNİVERSİTESİ

İngilizce öyküsü ile Türkiye birincisi

Nüans Yayıncılığın Türkiye genelinde düzenlediği ve üniversite öğrencilerinin katıldığı 5. Yabancı Dil Öykü Yarışması’nda Şifa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinden Ayşe Tuğçe Özberk birinci oldu.

 Nüans Yayıncılığın bu yıl 5’incisini gerçekleştirdiği Yabancı Dil Öykü Yarışması’nın birincisi Şifa Üniversitesi’nden çıktı. Başta İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça olmak üzere 9 kategoride düzenlenen yarışmaya Türkiye’deki üniversitelerden yaklaşık 1500 kişi katıldı. İngilizce bir öykü ile yarışmaya katılan Şifa Üniversitesi 1’inci sınıf öğrencisi Ayşe Tuğçe Özberk, İngilizce Öykü kategorisinde Türkiye birincisi oldu. Bu derecesi ile İngiltere’de iki hafta yaz okulu kazanan Özberk için bir tören de Şifa Üniversitesi Rektörlüğü’nde yapıldı. Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Erdoğan ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Hüseyin Yılmaz, Ayşe Tuğçe Özberk ile Danışman Hocası Metin Altaş’a teşekkür belgesi sunarak, başarılarının devamını dilediler.

 

TED ÜNİVERSİTESİ

 Hizmet Ticareti’nde Ampirik Çalışmalar Çalıştayı yapıldı

 TED Üniversitesi’nde Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da uluslararası hizmet ticareti konusunda ampirik araştırmalar yürüten ekonomistlerin katılımıyla “Hizmet Ticareti’nde Ampirik Çalışmalar” başlıklı bir çalıştay düzenlendi.

 5-6 Haziran 2014 tarihlerinde TED Üniversitesi Kolej Yerleşkesi’nde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci adına Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre ve TEDÜ Rektörü Öktem Vardar’ın konuşmaları ile açılan çalıştay, konu üzerinde araştırmaları ile ön plana çıkmış ekonomistlerin yer aldığı panel oturumuyla başladı. Açılış oturumunda European University Institute & CEPR’den çok taraflı ticaret anlaşmaları, rekabet ve ticaret politikaları ve bölgesel ekonomik işbirliği konularında çalışan Prof. Bernard Hoekman, Notre Dame Üniversitesi’nden uluslararası ticaret ve uluslararası finans konularında teorik ve ampirik modeller üzerine uzmanlaşmış Prof. Jeffrey Bergstrand ve ETH Zürich’den uygulamalı ve teorik ekonometri üzerine çalışan Prof. Peter Egger güncel araştırmalarını sundular.

 

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ

 İzmir’in gururları

 İzmir’e, çeşitli dallarda Balkan Şampiyonluğu ve ikinciliği, 5 Türkiye Şampiyonluğu ve birçok derece kazandıran Yaşar Üniversitesi sporcusu öğrenciler, üniversite tarafından ödüllendirildi.

 16 farklı dalda 10′u milli takımlarda olan, 34 bayan ve 113 erkek toplam 143 sporcuyla mücadele eden Yaşar Üniversitesi, 8 dalda 13 madalya ve kupa kazanan sporcularıyla gurur gecesinde bir araya geldi. Selçuk Yaşar Kampusu Konferans Salonu’nda düzenlenen törende, triatlon, satranç, basketbol, voleybol, Amerikan futbolu, hentbol, okçuluk ve yelken takımlarının sporcu ve antrenörlerine plaketleri verildi. Törene  Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet  Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Rektör Prof. Dr. Murat Barkan, Genel Sekreter Ender Duran, akademisyenler ve sporcuların aileleri katıldı.

 

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

Yeditepe Tıp’a UTEAK’tan akreditasyon

 Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tarafından 2020 yılına kadar Tam Akreditasyon Statüsü verildi.

 Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Şubat 2013’te UTEAK’a başvurarak akreditasyon sürecini başlatmıştı. TEPDAD Yönetim Kurulu’nun Nisan 2014’te yaptığı toplantıdaki değerlendirme sonucunda akreditasyon kabul edildi. Böylece, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilen 21. tıp fakültesi oldu.

 

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ

Adli Hemşirelik Çalıştayı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nün birlikte düzenledikleri “Adli Hemşirelik: Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu çalıştay Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda yapıldı.

TÜBİTAK tarafından desteklenen çalıştayın açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersi Abacı Kalfoğlu yaptı. Prof. Kalfoğlu, “Bugün çok önemli bir alanı, Adli Hemşirelik konusunu aramızda bulunan tıp profesörleri ve hemşireler ile bilimsel açıdan inceleyeceğiz. Bu çalıştayı Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ile beraber gerçekleştirdik. Desteklerini bizden esirgemeyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak’a çok teşekkür ederim.” dedi. Adli Hemşireliğin çok önemli bir konu olduğunu söyleyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, “Bugün burada çok önemli bir konuyu işliyoruz. Bu konuyu gündeme getirdiği için Sayın Prof. Dr. Ersi Abacı Kalfoğlu’na ve aramızda bulunan çok önemli isimlere, Colorado Üniversitesi Öğretim Üyesi Virginia A. Lynch’e, Prof. Dr. Şevki Sözen’e, Yrd. Doç. Dr. Özlem Kevser Korel’e destekleri için çok teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Yorum yap