Vakıf üniversiteleri mezunları fark yaratıyor

14 Temmuz 2014

Öğrencilerin sosyal ve kişisel gelişimine önem veren vakıf üniversitelerinden mezun olanlar, iş hayatında bunun avantajını yaşıyor. Bu süreçte mezun dernekleri de, eski ve yeni öğrenciler arasında güçlü bir networking sağlıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar olan iş ilanlarını hatırlayalım. Çoğu şöyle başlardı, “Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ Mezunu…” Üniversiteden mezun olan birçok gencin işe başvuru hayali, daha ilk cümlede biterdi. Y kuşağının iş hayatında aktif bir şekilde yer almasıyla birlikte iş ilanlarında da ciddi bir değişiklik oldu. Artık firmalar işe alımlarında, yabancı dil bilgisine, öğrenciyken iş hayatında veya üniversitede aktif olarak yer alınan çalışmalara ve sosyal hayata dikkat ediyor. Öyle ki birçok firma, adayların öz geçmiş bilgilerinde Twitter, Linkedin gibi sosyal medya hesaplarını görmek istiyor.

Öğrenciler kendilerine yatırım yapıyor

Eğitimin yanı sıra sosyal ve kültürel imkanları da oldukça iyi olan vakıf üniversitelerinde okuyan gençler, iş hayatında bunun faydasını fazlasıyla görüyor. Atılım Üniversitesi Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Koordinatörü Alper Turan, “Bir vakıf üniversitesinde okumak, öğrencilerimizin öğrenim süreleri boyunca hayata daha geniş bir perspektifle bakmalarını ve farklı alanlarda kendilerine yatırım yapabilme olanaklarına sahip olmalarını beraberinde getiriyor. Özellikle, sosyal açıdan üniversitemiz tarafından desteklenen öğrenci kulüplerinde aktif bir biçimde yer almalarına olanak sağlanması, eğitim süresince uygulamaya olanak tanıyan laboratuvarlarımızdan daha geniş imkanlar çerçevesinde yararlanabilmeleri ve kampüs hayatının keyifli yanları ile tanışabilmeleri açısından vakıf üniversitelerinin imkanları oldukça geniş. Öğrenim süreleri boyunca sahip oldukları bu olanaklar sayesinde edindikleri donanım, mezuniyetleri sonrasında iş yaşantısında ve sosyal yaşamda kendilerine olan güvenlerini artıran ve destekleyen birçok artı değerin, mesleki becerilerin yanı sıra öğrencilerimize kazandırdıklarımız arasında yer almasına olanak tanıyor” diyor.

Özel sektörle ilişkiler çok güçlü

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mezunlarla İşbirliği ve İletişim Koordinatörü Gül Bakırtaş ise, devlet ve vakıf üniversitesi olarak ayırmadan her ikisinin de farklı katkıları olduğunu söylerken, vakıf üniversitelerinin avantajlarını da şöyle belirtiyor, “Araştırma-geliştirmeye yaklaşım ve buna ayrılabilen kaynak, iş yapma ve öğrencilerle etkili iletişim, yenilikçi yaklaşımlara ve disiplinler arası gelişime ağırlık vermesi açısından vakıf üniversitelerinin varlığının önemi yadsınamaz. Özellikle kampüs konumu, özel sektör ve kurumlarla işbirlikleri ve lojistik olarak pek çok iş-kişisel gelişim etkinliğine ev sahipliği yapması, üniversitenin öğrenci ve mezunları açısından tercih edilirliğini yukarı taşıyor. Biz de özellikle BARC (BAU Alumni Relations Center)’ın kuruluşu ile bu etkiyi çok daha artırdık. Yaklaşık altı ayda üniversitemiz ile mezunlarımız arasındaki bağları güçlendiren, mezunlarımızın arasındaki dayanışmayı artıran ve öğrencilerimizle olan iletişimlerini geliştiren, BAU Mezunlar Derneği ile ortaklaşa çalışmalar yürüten BARC’ın yenilikçi çalışmalarına önümüzdeki dönemlerde daha sık tanık olacağız.”

Her üniversitenin dinamiği farklı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Doğuşcan Oto, vakıf ve devlet üniversiteleri olarak net bir ayrışma olsa da, her üniversitenin farklı dinamikleri bulunduğunu ve ayrı ayrı ele alınmaları gerektiğini düşünüyor, “Bu bağlamda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden mezun olmanın avantajları oldukça fazla. Her şeyden önce çok kaliteli bir kadro tarafından almasını bilene, iş hayatında çok faydalı olan bir eğitim alıyorsunuz. Farklı sektörlerde başarılı olmuş mezunlarımız sayesinde, eğer kişisel gelişiminizde bir sıkıntı yok ise iş bulmada çok büyük sıkıntılar yaşamıyorsunuz. BİLGİ çok sosyal bir üniversite ve öğrencilerin fazlasıyla sosyalleşme imkanı olduğu için iş hayatında da sosyal hayatta da iletişim gücü yüksek mezunların yetişmesini sağlıyor.”

BİLGİ yönetici yetiştiriyor

Üniversiteler zaman içerisinde bazı bölümleri ile ön plana çıkıyor. Ankara Üniversitesi deyince aklımıza ilk olarak hukuk, Galatasaray deyince iletişim gelmesi gibi… Doğuşcan Oto, BİLGİ’nin yönetici yetiştiren bir okul olduğunu söylüyor, “İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim Fakültesi ve Hukuk, en başarılı mezunlarımızın çıktığı fakülteler. BİLGİ mezunları arasında öne çıkanlar girişimciler, genç ara kademe yöneticiler ve aile şirketlerinin ikinci kuşak yöneticileridir.”

BAU’da teknoloji, finans, iletişim ve kamu

BAU’da şu an çok farklı sektörlerde mezunlar olsa da; teknoloji, finans, iletişim ve kamuda çalışanlar ön plana çıkıyor. Mezunların yüzde 10’luk profiliyse kendi işinde çalışan veya kendi işini kuran girişimciler.

Atılımlılar kendi işlerini kuruyor

Atılım Üniversitesi’nde 2 yüksekokul, 5 fakülte ve 2 enstitü çatısı altında toplam 69 farklı programda eğitim verildiğini, bu sebeple böylesine geniş bir yelpazede ön plana çıkan bir alan ya da sektörden bahsetmenin zor olduğunu ifade eden Alper Turan, “Bünyesinde 13 bölüm yer alan Mühendislik Fakültesi mezunlarının alanlarında daha çok tanınırlıkları olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra İşletme Fakültesi çatısı altında, eğitim süreleri boyunca girişimcilik dersleri alan, her fakültede lisans araştırma projeleri yapmaları desteklenen öğrencilerimizin birçoğu mezuniyet sonrasında kendi işlerini kuruyor Örneğin, 2011 yılı Güz Dönemi’nden itibaren 170 öğrencimiz KOSGEB’den girişim desteği almaya hak kazandı. Bu öğrencilerimiz, mezuniyet sonrasında kendi işlerini kurma aşamasında bir adım öndeler. Bunun yanı sıra birimimiz tarafından tutulan mezun bilgilerinden elde edilen verilere göre mezuniyet sonrası iş bulma oranımız yüzde 92. Bu çok ciddi bir oran. Bu mezunlarımızdan aktif olarak iletişimde olduklarımızın birçoğu ise farklı sektör ve birimlerde orta ve üst düzey yönetici olarak faaliyet gösteriyor” diyor.

Öncelik “networking”

Bölüm isimleri aynı olsa da, Türkiye’deki 184 üniversitede verilen eğitim birbirinden farklı. Özellikle sosyal bilimler alanındaki bölümlerde bu farklılık daha da ortaya çıkıyor. Bu durumda yöneticiler işe alacağı kişiler ile güçlü bir iletişim kurmak istediği için ‘bizim okuldan mezun’ hissi ön plana çıkıyor ve bunun için mezun dernekleriyle iletişime geçiyorlar. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin en büyük önceliği networking. Mezunların iş bulma aşamasında birbirine yardımcı olması için ciddi efor sarf eden Mezunlar Derneği, bunun için bir BİLGİ mezununun İK danışmanlık şirketi bünyesinde Bilgim HR’ı kurmuş. Süreçlerden haberdar, İK departmanlarında çalışan BİLGİ Mezunları ile iletişim halinde olan dernek, tüm mezunlara yardımcı olmaya çalışıyor.

Dernekler öğrencilere güven veriyor

Atılım Üniversitesi’ni bitiren ve kendi işini kuran ya da çalıştığı firmada aktif olarak işe alım süreçlerinde görev alan mezunların öncelikli tercihleri de Atılım mezunları. Bu noktada, Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Birimi ile Atılım Üniversitesi Mezunlar Derneği önceki yıllarda mezun olanlar ile yeni mezunlar arasında iletişim kurulmasına aracılık ediyor. Alper Turan, bu durumun hem aidiyet duygusunu güçlendirdiğini hem de bundan sonraki süreçte mezun olacak öğrencilere profesyonel yaşama geçiş aşamasında güven verdiğini söylüyor.

Aynı dili konuşuyorlar

Bahçeşehir Üniversitesi Mezunları arasında da bu anlamda güçlü bir bağ var. Gül Bakırtaş, “Kurumlarda pek çok farklı pozisyonda çalışan mezun ve mezun adayımız var. Yönetici olarak belli kademelerde olanları, çalışan tercihlerinde etkin olarak mezunlarımızı tercih ediyorlar çünkü akademik olarak aynı dili konuşmak çalışma ortamına da verimlilik olarak yansıyor. Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Kaynakları Bölümü’nde Yüksek Lisansını tamamlayan kişilerin özellikle belirttiği bir nokta ise, kurumlarında yönetici pozisyonuna gelen mezunların uygun çalışanları performans kriterlerini de gözeterek, Bahçeşehir Üniversitesi Yüksek Lisans programlarına yönlendirdikleri” diyor.

Öğrenciler kendini üniversitede keşfedebiliyor

Vakıf üniversitelerinde okuyan gençlerin sosyal yaşamları onlara okudukları bölümlerin dışında bambaşka kapılar da açabiliyor. Küçük Kadınlar dizisindeki rolüyle geniş kitlelerce tanınan ve son olarak Çalıkuşu dizisinde rol alan Hande Soral, aslında Bilgi Üniversitesi Psikoloji mezunu. Üniversitede okurken bir yandan hastanelerde staj yapan Hande Soral, psikoloji eğitiminin oyunculuğuna ışık tuttuğunu söylüyor. Çağıl Özge Özkul’un da ilk başta aklında sadece kendi işine yönelmek isteği olduğu, Atılım Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden birincilikle mezun olmasından belli. Özkul, Türkiye’yi 2012 Miss Universe (Kainat Güzellik) Yarışması’nda temsil etti ve ikinci oldu. Şu anda da hem model hem de Galatasaray TV’de spiker-sunucu.

Büyük girişimciler, CEO’lar, sanatçılar…

Vakıf üniversitelerinden mezun olanların kariyer planlamalarında yöneticilik, iletişim, teknoloji, finans sektörleri ön plana çıkıyor. Bahçeşehir Üniversitesi, mühendislik mezunlarının parlak kariyerleri ile dikkat çekiyor. Endüstri ve Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olan ve Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan Dr. Mert Şanver Google’da çalışıyor. 2005 Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve 2008 yüksek lisans mezunu Onur Başkırt Ericsson’da Chip Tasarım Mühendisi. Endüstri Mühendisliği mezunu Özge Davutluoğlu, kariyerine Sony Eurasia’da İş Analisti olarak devam ediyor. Bilgisayar Mühendisliği mezunu Serkan Çetinkaya, Çetinkaya İnşaat ve Teknoloji Ürünleri firmasının sahibi. 2007 Endüstri Mühendisliği ve 2009 Endüstri Mühendisliği yüksek lisans mezunu Nahit Kirazoğlu, Google Ireland’da Business Acquisition Manager olarak çalışıyor. Yazılım Mühendisliği mezunu Esme Gül Akan, ise Turkcell’de IT uzmanı…

Koç Üniversitesi Psikoloji Mezunları arasında, başarılı kariyerleri ile dikkat çeken simler var. Esra Gaon, Microsoft Türkiye İK Müdürü görevinin yanı sıra Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi içerisinde yer alan 79 ülke için Kariyer Planlama ve Performans Değerlendirme süreçlerini yönetiyor. Raquel Delevi, 2009′dan beri California State Üniversitesi Los Angeles Kampüsü Child and Family Studies bölümünde Assistant Professor olarak görev alıyor ve Los Angeles’ta Aile ve Evlilik Terapisti olarak çalışıyor. Refika Birgül’ün, Refika’nın Mutfağı / Cooking New Istanbul Style adlı bir kitabı var, Hürriyet Gazetesi Cumartesi ekinde Refika’nın Mutfağı adlı köşesinde yemek yazıları yazıyor.

Hayatın her alanında

İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunları arasında, iş ve sanat dünyasında tanınan birçok isim var. Markafoni’nin kurucu ortaklarından Ahmet Emre Sarı Reklamcılık, Tolga Tatari ise Grafik Tasarım mezunu. Yemek programları ve restoranları ile tanıdığımız Arda Türkmen, Sahne ve Gösteri Sanatları ile İşletme okumuş. Hilton Worldwide Türkiye Pazarlama Müdürü Burcu Yatmazoğlu, Siyaset Bilimi ve Medya İletişim Sistemleri; aynı grubun Finans Direktörü Zeynep Tangil ise Uluslararası Finans mezunu. Medya ve İletişim Sistemleri okuyan Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, iş dünyasında genç kuşağın başarılı temsilcilerinden. Sabancı Holding’in Kurumsal İletişim Müdürü İrem Poyraz Halkla İlişkiler okurken, The Coca-Cola Company İnteraktif Pazarlama Müdürü Yüce Zerey ise Üstün Başarı Programı Ekonomi eğitimi almış. Sanat dünyasındaki Bilgi mezunlarının arasında ise, Ekonomi mezunu Yalın ve Fırat Doğruloğlu ile Sinema ve Televizyon Mezunu Can Bonomo var.

Olimpiyat madalyalı işletme mezunu

Yıllardır birçok insanın hayatına dokunan AKUT’un kurucu üyelerinden Nasuh Mahruki, Bilkent Üniversitesi İşletme mezunu. Şeref derecesiyle İşletme’den mezun olan Gizem Girişmen, 2008 Paralimpik Yaz Olimpiyatları’nda ülkemize altın madalyayı getiren isim. Çoğunluk filmiyle Altın Portakal alan Yönetmen Seren Yüce Arkeoloji; oyuncu Binnur Kaya ise Tiyatro bölümünde okuyan Bilkentliler…

Atılım Üniversitesi’nin mühendislik bölümlerinden mezun olanlar sektörün öncü firmalarında görev alıyor. Bilgisayar Mühendisliği mezunu Burak Özdemir TUSAŞ’ta Yazılım Mühendisi olarak çalışıyor. TÜBİTAK’ta Bilgisayar Mühendisi olan Süleyman Çağlar ile Sistem Yöneticisi görevini sürdüren Hakan Bayındır da yine Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Boydak Holding Boyçelik A.Ş. Genel Müdürü Erol Boydak da, yine Atılım’ın başarılı mezunlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Yorum yap