Üniversite Haberleri Ocak 2015

9 Ocak 2015

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

International Medical University ile işbirliği

Acıbadem Üniversitesi ve International Medical University (IMU) ile akademik işbirliği protokolü imzalandı.

Malezya’nın ilk özel üniversitesi olan ve uluslararası anlamda birçok üniversiteyle işbirlikleri gerçekleştiren International Medical University yöneticileri, Türkiye’de akademik işbirliği yapmak üzere Acıbadem Üniversitesi’ni ziyaret etti. İki kurum arasında; öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve öğrenciler arasında değişim programları yapılması, araştırma ve geliştirme projeleri oluşturulması, ortak eğitim programları, akademik konferanslar, bilimsel ve kültürel etkinlikler organize edilmesi çerçevesinde işbirliği protokolü imzalandı. İmza törenine; Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Şahin ve International Medical University Başkanı Tan Sri Dato Dr. Abu Bakar Bin Suleiman ile her iki üniversitenin öğretim üyeleri katıldı.

 

ATILIM ÜNİVERSİTESİ

Vakıf üniversiteleri arasında bir ilk

Atılım Üniversitesi Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Koordinatörlüğü ile İŞKUR tarafından sürdürülen çalışma sonuçlandı.

15 Ekim 2014 Çarşamba günü gerçekleşen protokol imza törenine, Atılım Üniversitesini temsilen, Rektör Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Bircan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belgin Elbir, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nami Çağan, Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ramazan Aydın, Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Koordinatörü Alper Turan katılırken  İŞKUR’u temsilen Çankaya Hizmet Merkezi Müdürü Rahime Özbedel, İş ve Meslek Danışmanı Derya Kaboğlu katıldılar. Protokol karşılıklı imzalanarak proje hayata geçirilmiş oldu.

 

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

Uluslararası eğitim markası olmayı hedefliyor

3 kıtada, 7 ülkede; 4 üniversite, 2 dil okulu ve 5 kampüsü bulunan BAU Global, Türkiye’de bir ‘ilk’e imza atarak dünyanın pek çok ülkesine yayıldı ve eğitimde çokulusluluğu hayata geçirdi. 2023 yılında ise dünyanın en önemli eğitim markası olmayı hedefliyor.

BAU Global Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun İnce konu ile ilgili “Kurulduğumuz günden bugüne yürüttüğümüz globalleşme adımlarının en somutunu son 12 ayda attık. Öncelikle ABD’nin başkenti Washington DC’de BAU International University’yi kurduk. Almanya’nın başkenti Berlin’de BAU International University Berlin’i kurduk. Şimdi Batum’da BAU International University kuruluyor.  Dünyada on binlerce üniversite var, bunlardan sadece 210 tanesi kendi ülkesi dışında dünyanın farklı ülkelerine yayılmış. Bu açıdan BAU Türkiye’de bir ilk, dünyada ise öncülerden” şeklinde konuştu.

 

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ

Beykent Üniversitesi stajyerleri ile Darülaceze’ye hizmet edecek

Darülaceze Başkanı Dr. Aylin Çiftçi ve Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Karahan’ın katılımıyla staj protokolü imzalandı.

Köklü bir tarihe sahip Darülaceze Başkanlığı ile Beykent Üniversitesi “Staj Protokolü” kapsamında işbirliği yaptı. Beykent Üniversitesi’nin; Ağız ve Diş Sağlığı, Çocuk Gelişimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Aşçılık, Adalet, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Grafik Tasarım, Matbaa (Basım ve Yayın Teknolojisi) ile Psikoloji bölümü öğrencileri Darülaceze Başkanlığı’nda staj yapacak. Ayrıca Başkanlığa bağlı çalışanlar, Beykent Üniversitesi’nde yabancı dil, yüksek lisans, doktora eğitimi alabilecek, kurs ve sertifika programlarından da yararlanabilecekler.

 

BEYKOZ LOJİSTİK MESLEK YÜKSEKOKULU

Gençlere güven, eğitimde etkinliği arttırdı

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2 yıldır uygulanmakta olan akran eğitimi öğrencilerin akademik başarılarının arttırılmasında önemli katkılar sağlıyor. 

Akran eğitimi modeli basit anlamda benzer yaşa benzer geçmişe, benzer gelecek kaygılarına sahip gençlerin birbirleri ile bilgi ve tecrübe paylaşmalarının sistematik bir şekilde programlanması olarak tanımlanmakta. Eğitim sektöründe, yaratıcı ve yenilikçi yaklaşım akımının bir çıktısı olarak değerlendirilen bu model, anaokulundan yükseköğrenime kadar her kademede kullanılabilmekte. Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2 yıldır uygulanmakta olan “akran eğitimi” modeli, öncelikle öğrencilerden gönüllü olanların sene başında kapsamlı bir eğitim alması ve sertifikalandırması ile başlıyor. Eğitim Koçu olarak yetiştirilen öğrenciler, özellikle uygulamalı derslerde kendi akranlarına koçluk yapıyorlar.

 

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

Müdek Akreditasyon Töreni

MÜDEK Akreditasyon Töreni 19 Kasım Çarşamba günü Doğuş Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak Türkiye’de mühendislik eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak, böylece, güncel ve gelişmekte olan teknolojileri kavrayan, daha iyi eğitilmiş ve daha nitelikli mühendisler yetiştirilerek toplumun refahının ileri götürülmesini sağlamayı amaç edinen MÜDEK, Doğuş Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği programı, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İngilizce programı, ve Endüstri Mühendisliği İngilizce ve Türkçe programlarını akredite etti.Bunun yanı sıra, Washington Accord üyesi olan MÜDEK tarafından, söz konusu programlara Avrupa’daki yüksek kaliteli mühendislik programlarını tanımlamak için kullanılan standartların bütününü ifade eden EUR-ACE etiketi sertifikası da verildi.

FATİH ÜNİVERSİTESİ

Elif Şafak öğrencilerle buluştu

Fatih Üniversitesi, edebiyat dünyasının önemli ismi Elif Şafak’ı ağırladı. Yazar Elif Şafak, Fatihli öğrenciler ile bir araya gelerek öğrencilerin sorularını yanıtladı. 

Fatih Üniversitesi’nin düzenlediği söyleşiye katılan Yazar Elif Şafak, her yazarın öncelikle iyi bir okuyucu olması gerektiğini söyledi. Okumadan yazar olunamayacağını dile getiren Şafak “Kendimizi kitaplarla beslemezsek fikir de üretemeyiz.” dedi. Fatih Üniversitesi’nde konuyla ilgili öğrencilerin sorularını cevaplayan Elif Şafak, yazmaya çocuk yaşta başladığını, önceleri romancı veya yazar olma gibi bir niyetinin olmadığını, kendisini bu mesleğe iten unsurun ise yalnızlık olduğunu söyledi.

 

GEDİZ ÜNİVERSİTESİ

87 ülke gençliği bu çatı altında

Gediz Üniversitesi’ne 4 senelik lisans eğitimi için 13 yeni ülkeden daha öğrenci katıldı, ülke sayısı 87’ye ulaştı. 

Gediz Üniversitesi, dünyayı İzmir’de buluşturma hedefinde yeni başarılara imza atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz 5 yılda Türkiye’yle birlikte 74 ülkeden öğrenciler 4 senelik lisans eğitimi için Seyrek’teki kampüste bir araya getirilmişti. Bu dönem 146 yabancı genç daha kayıt yaptırdı; Burma, Burundi, Çin, Kolombiya, Libya, Maritus, Moldova, Norveç, Papua Yeni Gine, Peru, Sri Lanka, Tayland ve Tayvan’dan oluşan 13 yeni ülke eklendi. Böylece ülke sayısı 87’ye, yabancı öğrenci sayısı da 488’e ulaştı.

 

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

Haliç Üniversitesi’nden Darülaceze’ye hizmet

Haliç Üniversitesi ve Darülaceze arasında “Topluma Hizmet Projeleri” kapsamında protokol imza töreni gerçekleşti.

Tarihi ve sosyal bir müessese olan Darülaceze Başkanlığı, Haliç Üniversitesi ile “Topluma Hizmet Projeleri” kapsamında Darülaceze Başkanlığı Yönetim Binası’nda bir protokol imzaladı. İmzalanan protokolle Darülaceze’de bulunan bakıma muhtaç yaşlılar ve çocuklara Haliç Üniversitesi; Konservatuvar öğrencileri müzik dinletileriyle, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri spor aktiviteleriyle, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri el sanatları ile, Yaşlı Bakım bölümü öğrencileri de bakımlarıyla ilgilenerek “Topluma Hizmet” Projeleri kapsamında Darülaceze’de görev alarak Haliç Üniversitesi’nde ki almış oldukları eğitimleri bu kişilere aktararak gelişimlerine katkıda bulunacaklar.

 

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu HKÜ’de

HKÜ’de T.C. Başbakanı Sayın Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun teşrifleri ile “Öğretmen Akademisi ve Eğitimde Yeni Yaklaşımlar” konulu Panel HKÜ-Kongre ve Kültür Merkezi binasında gerçekleştirildi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu “Öğretmen Akademisi ve Eğitimde Yeni Yaklaşımlar” Paneli, HKÜ-Kongre ve Kültür Merkezi binasında; T.C. Başbakanı Sayın Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ve eşi Sayın Sare Davutoğlu’nun, Gaziantep İli Protokol Mensuplarının, Gaziantep ili milletvekillerinin, HKÜ Mütevelli Heyetinin, akademik & idari kadrosunun ve öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.Hasan Kalyoncu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Sayın Prof.Dr. Edibe Sözen moderatörlüğünde gerçekleşen özel oturumda Panelistler; Prof.Dr. Yaşar Özbay ve Prof.Dr. Şener Büyüköztürk, “Öğretmen Akademisi ve Eğitimde Yeni Yaklaşımlar”ı değerlendirdiler.

 

IŞIK ÜNİVERSİTESİ

9. Çanakkale Resim Yarışması İstanbul Sergisi açıldı

9. Çanakkale Resim Yarışması’ İstanbul Sergisi, Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü Galeri Işık-İstanbul’da yapılan törenle açıldı.

Avustralya Sidney’de bulunan Gallipoli Memorial Club (Gelibolu Anma Derneği), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Avustralya Hükümeti işbirliği ve FMV Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin katkıları ile bu yıl 9.’su düzenlenen Çanakkale Resim Yarışması’nda dereceye giren eserler; 30 Kasım 2014 tarihine kadar İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Açılış konuşmasında Işık Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet KAYTAZ; ‘Çanakkale Resim Yarışması Sergisi’nin bir parçası olmaktan gurur duyduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

 

İSTANBUL AYDIN  ÜNİVERSİTESİ

Çocuk Üniversitesi ile çocukların geleceği şekilleniyor

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde 16 araştırma merkezinden biri olarak kurulan “Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi” normal ve üstün zeka düzeyindeki iki farklı grup ile İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne bağlı Florya ve Kadıköy yerleşkelerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Cumartesi, Kış ve Yaz Okulları ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, 6-15 yaş grubundaki öğrencilere yönelik faaliyetler düzenleyerek öğrencilerin okullarda görmedikleri farklı dersler üzerinde duruyor. Verilen derslerde çocukların ilgi alanları belirlenerek ileriki dönemlerde meslek seçimlerine yardımcı olunmakta ve dünyaya bakış açılarının genişletilmesi hedefleniyor.

 

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

BİLGİ Sosyal Kuluçka Merkezi açıldı

Türkiye’de sivil toplumun gelişimine destek sağlamayı amaçlayan BİLGİ Sosyal Kuluçka Merkezi santralistanbul’da açıldı.

Açık Toplum Vakfı’nın kurucu ortaklığı ve Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği ile İsveç Konsolosluğu’nun desteğiyle oluşturulan Sosyal Kuluçka Merkezi, faaliyetlerini, üniversite bünyesindeki Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi’nin kapasite geliştirme deneyimi ve koordinasyonuyla, santralistanbul Kampüsü’nde sürdürüyor. Sivil Toplum Kuruluşları, en az beş kişiden oluşan ve Sivil Toplum Kuruluşu olma aşamasındaki girişimleri, bilinçli bir seçimle kurumsallığın dışında oluşan ve yeni bir çalışma/kampanya üzerinde çalışmak isteyen aktivist kolektifleri ve benzer gruplar Sosyal Kuluçka’dan yararlanabiliyorlar.

 

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

2 ayrı bilimsel etkinliğe ev sahipliği yaptı

İKU “Gökbilim Sempozyumu” ve “Nanoteknoloji ve Doku Mühendisliği, Güncel Sorunlar ve Gelecek Öngörüleri” etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

İstanbul genelindeki yaklaşık 400 öğretmen, İstanbul Kültür Üniversitesi’nin ev sahipliğinde
13-14 Aralık tarihlerinde düzenlenen Gökbilim Sempozyumu’nda buluştu. Sempozyumda, değişen ortaöğretim programındaki yeni gökbilim konuları 2 gün süreyle öğretmenlere sunuldu. Ayrıca İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü,  “Nanoteknoloji ve Doku Mühendisliği, Güncel Sorunlar ve Gelecek Öngörüleri” isimli toplantının 2’ncisini 19-20 Aralık tarihlerinde düzenlendi. Üniversitenin Ataköy Yerleşkesinde düzenlenen toplantının bu yılki teması, “herkes için erişilebilir bilim” olarak belirlendi.

 

İSTANBUL TİCARET  ÜNİVERSİTESİ

Kuyum sektörüne katma değer üretiyor

Mücevherat Mühendisliği bölümüne bağlı olarak  Kuyumcukent’te faaliyet gösteren Uygulama ve Araştırma Laboratuvarında kuyum sektörünün ihtiyacı olan teknik bilimsel çalışmalar yapılıyor.

Merkez çalışmalarının başında bulunan Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Hanelçi, şu ana kadar yapılan laboratuvar yatırımlarını şöyle sıraladı: “Mevcut laboratuvarda MP-AES cihazı, mikrodalga çözünürleştirme cihazı, ultra pure saf su cihazı, etüv, çeker ocak, kül fırını, hassas terazi gibi analizlerde kullanılan cihazlar bulunuyor. Var olan imkânlarımızla modern üretim ve daha doğru analiz sonuçları için sektöre yenilikler getirmeyi ve daha bilimsel bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyoruz.”

 

İSTANBUL YENİYÜZYIL ÜNİVERSİTESİ

Sağlıkta dev işbirliği

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Gaziosmanpaşa Hastanesi sağlık ve eğitimde önemli bir birlikteliğe imza attı.

İstanbul’un biri eğitim, diğeri sağlıkta yıldızı parlayan ve son dönemde dikkatleri üzerine çeken iki kurumu dev bir anlaşmaya imza attı. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ile Gaziosmanpaşa Hastanesi hem tıp öğrencilerini hem de nitelikli sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşları sevindirecek bir işbirliğine gitti. İki kurum arasında varılan anlaşma ile Gaziosmanpaşa Hastanesi bundan böyle Tıp Fakültesi Hastanesi olarak hizmet verecek. 1992 yılında bölgenin ilk yataklı sağlık kuruluşu olarak 24 saat uzman hekimlerle hizmet vermeye başlayan Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi, artık İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri için uygulama hastanesi olarak da işlevi yürütecek.

 

İZMİR ÜNİVERSİTESİ

İzmir Üniversitesi’nden iki yeni bölüm

2014-2015 akademik yılına 5 binden fazla öğrencisi ile başlayan İzmir Üniversitesi, gelecek yıl Biyomedikal Mühendisliği ve Lojistik bölümlerine de öğrenci kabul etmeyi planlıyor.

Hem akademik hem de istihdam alanlarında önemli bir ihtiyacı karşılayacak olan İzmir Üniversitesi, gelecek yıllarda her iki bölümde de yüksek lisans ve doktora eğitimi verecek.

Bilgisayar, Yazılım, Endüstri ile Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümlerinde verdiği eğitimi Tıp Fakültesi’nin de desteği ile Biyomedikal Mühendisliği bölümünde bir sinerjiye dönüştürmeye hazırlanan İzmir Üniversitesi, Lojistik Bölümü lisans eğitimi ile de özellikle deniz ve hava lojistiği alanında giderek artan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine katkı sağlayacak.

 

KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ

Sınıfta Nasıl Etkin Olunur?

Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ öğretim elemanlarına “Etkili Öğretim Teknikleri Semineri” verdi.

Etkili Öğretim Teknikleri Semineri’yle üniversite öğretim elemanlarına öğrenciye ders anlatmanın inceliklerini aktaran İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, “İstediğiniz konuda, teoriyi bilin eğer iletişimi bilmiyorsanız karşıya hiçbir şey ulaşmaz” dedi. Ders vermenin bir yerde rol yapmak olduğunu belirten Prof. Dr. Üçtuğ, ilgiyi sürekli tutabilmek için tiyatrocular gibi olmanın gerektiğini söyledi. Öğrenciyle sınıf içinde iletişim kurulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Üçtuğ, etkin öğretim için yapılması gerekenleri göz teması, hareket, ses tonu, öğrenciyi tanımak, rahat hissettirmek, konuyu ortaya koymak ve saygı duymak olarak sıraladı.

 

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ

Maltepe’den yeni adım

Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi görücüye çıktı.

Maltepe Üniversitesi, yurdumuzda kanser ve kök hücre alanında uluslararası düzeyde bilimsel çalışmalar üretmek ve bu alandaki faaliyetlere hizmet edebilmek için Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi kurdu. Son yıllarda; kanser tedavisi ve kök hücreler alanındaki çalışmalar büyük ivme kazandı ve kök hücrelerinin kullanımı ile çok sayıda hastalığın hatta kanserin tedavi edilebileceği konusundaki umutlar giderek arttı. Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi, kısa adıyla MÜKKAM,  Türkiye’de kanser ve kök hücre araştırmalarını birlikte yürütmeyi hedefleyen ilk araştırma merkezi oldu.

 

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ

Türkiye’yi temsil etti

Özyeğin Üniversitesi dansçıları uluslararası arenada mücadele verdi.

Özyeğin Üniversitesi öğrencileri Tutkum Çeçim ve Turgut Sert Uluslararası Dans Örgütü (International Dans Organization – IDO) tarafından 18-19 Ekim tarihlerinde Bosna Hersek – Saraybosna’da düzenlenen Avrupa Dans Şampiyona’sına katıldı. Mayıs ayında Şampiyonaya Türkiye adına katılacak çiftleri belirlemek için yapılan  “Üniversitelerarası” seçmelerini Çekmeköy Kampüsü’nde düzenleyen  Özyeğin Üniversitesi, 15 ülkeden  796 dansçının yer aldığı yarışmaya Türkiye’den katılan tek üniversite oldu. “Bachata ve Salsa Çiftler” branşında yarışan ÖZÜ öğrencileri  Tutkum Çeçim ve Turgut Sert, Bachata yarışmasında  9.’u, Salsa yarışmasında ise 20. oldu.

 

TED ÜNİVERSİTESİ

TEDÜ’den bir yenilik faha

TEDÜ Sürekli Eğitim Merkezi TEDÜ-SEM kuruldu.

TEDÜ-SEM, Türkiye’nin en köklü, deneyimli ve dinamik eğitim kurumlarından Türk Eğitim Derneği’nin tecrübelerinden ve TED Üniversitesi’nin akademik uzmanlığından yararlanarak;  her yaştaki bireylerin, kurumların ihtiyaç duydukları alanlarda ulusal ve uluslararası düzeyde yaşam boyu eğitimleri sürdürebilmeleri için, mesleki veya kişisel gelişime katkıda bulunabilecek sertifika programları ve seminerler düzenlemek amacıyla faaliyetlerine başladı.

TEDÜ-SEM, zamanın ruhunu yakalayan her türlü bilgi ve donanımı programlarına katmayı temel ilke edinmiştir. Bu doğrultuda seminer yelpazesini geniş tutmakta ve güncel bilgiyi portfolyosuna dahil etmektedir. Merkez, her yaş ve düzeydeki bireylerin eğitim ihtiyaçlarına cevap verirken, yaşam boyu ihtiyaç duyacakları bilgiye hangi yollarla ulaşabileceklerini ve bilgileri nasıl irdeleyip, kullanabileceklerini yani öğrenmenin sürdürülebilirliğini öğretmektedir.

 

ŞİFA ÜNİVERSİTESİ

Geleceğin doktorları üniversite tecrübesi ediniyor

Şifa Üniversitesi’nin; tıp ve sağlık branşlarını tercih etmek isteyen öğrencilere yönelik düzenlediği eğitim programı, büyük ilgi görüyor. 

Şifa Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Topluluğu (ŞÜBAT) tarafından hayata geçirilen İbni Sina Programı; üniversitede tıp ve sağlıkla ilgili branşları tercih edecek lise öğrencilerini hedefliyor. Liselerin son sınıf öğrencilerinin katılımına açık olan İbni Sina eğitim programı ile öğrencilerin üniversite ve bölüm tercihlerini daha bilinçli yapmaları amaçlanıyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen programa İzmir’de eğitim veren 11 liseden 172 öğrenci kabul edildi. Lise öğrencileri yaklaşık bir ay boyunca, hafta sonları Şifa Üniversitesi’nde teorik derslere ve laboratuvar uygulamalarına katılacaklar.

 

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

Yalan bilimsel olarak tartışıldı

Üsküdar Üniversitesi’nde yalan konulu bilimsel sempozyum “Yalanı beyinde görüntüleme çalışmaları yapıyoruz” gerçekleşti.

Yalan, ilk kez bilimsel bir sempozyumun konusu oldu. Üsküdar Üniversitesi ve Üsküdar Belediyesi birlikteliğiyle,

Prof. Dr. Sevil Atasoy koordinatörlüğünde düzenlenen Üsküdar Üniversitesi I. Adli Bilimler Sempozyumu’nda konunun uzmanları “yalan” konusunu her yönüyle tartışmaya açtılar. Sempozyumda konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yalanın beynin kısa devresi olduğunu, zeki insanların yalan söylemede başarılı olduklarına dikkat çekti. Prof. Dr. Tarhan,  Üsküdar Üniversitesi’nin yalanı beyinde görüntüleme çalışmaları için yalan makinesi üretme çalışmaları yaptığını da belirtti.

 

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ

Türkiye’nin yüzde 46’sı internetten bihaber

Dünya genelinde 3 milyar kullanıcı sayısına ulaşan internetin, tüm yönleriyle tartışılacağı 19. Türkiye’de İnternet Konferansı, İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD) ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile İzmir’de başladı. 

Konferansın açılışında konuşan İNETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, ülkemizde henüz internete erişim olanağının istenilen noktada olmadığını belirterek, “TÜİK verilerine göre, insanlarımızın yüzde 46’sı internetten bihaber. Evden internete erişimi olmayanların yüzde 42’si internete ihtiyaç duymadıklarını belirtiyor, yüzde 32’si de pahalı olduğunu düşünüyor. Ortadoğu Anadolu Bölgesi illeri Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’nin internetsizlik ortalaması ise yüzde 62,4” dedi.

Yorum yap