YÖK’te yeni dönem ve vakıf üniversiteleri

9 Ocak 2015

Malumunuz Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç 11 Kasım tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından başkanlığa atanmıştı. YÖK üyeliğindeki yaklaşık 10 yıllık tecrübesiyle, yükseköğretimin sorunları hakkında en bilgili YÖK üyesi konumundaki Prof. Saraç’a yeni görevinde başarılar diliyoruz. Kendisi bu göreve gelmeden önce de YÖK içerisinde en aktif üyelerden biriydi. Hem üniversitelerin hem de bizatihi YÖK’ün kendi yapısal sorunlarını en yakından bilen isimlerin başında geliyordu. Prof. Saraç’ın bu birikimlerini YÖK’ün bu yeni döneminde en iyi şekilde değerlendireceğini düşünüyorum.

Geçtiğimiz haftalarda vakıf üniversiteleri mütevelli heyeti başkanlarını YÖK’e davet eden Prof. Saraç hem vakıf üniversitelerinin sıkıntılarını dinledi, hem de yükseköğretim sistemindeki eksiklerin giderilmesi ve sorunların çözülmesi için nasıl bir yaklaşım sergileyeceğinin ipuçlarını verdi. Dergimizin ilerleyen sayfalarında hem bu toplantı hakkındaki haberi hem de kendisiyle yapılan bir röportajı okuyabilirsiniz. Bu sayfaları okuyunca da göreceksiniz ki Prof. Saraç’ın önümüzdeki dönemki en önemli gündem maddesi “kalite” olacak.

 

Akreditasyon, üniversitelerin girdileri kadar çıktılarının da ölçülmesi, üniversite girişte bazı programlarda taban puan oluşmaması en üzerinde çok durduğu konulardı. Prof. Saraç, üniversitelerin kalite çıtasını yükseltmesine odaklanırken vakıf üniversiteleri olarak yanında olacağımızı bir kez daha belirtmek isterim. Kendisiyle yaptığımız toplantıda; bu ve vakıf üniversiteleri ile ilgili başka konularda görüşlerimizi bizzat kendilerine ilettik. Görüşlerimizi ve değişik konulardaki çözüm önerilerimizi incelemeye değer bulan Prof. Saraç’a görev süresi boyunca bu konularda sürekli ve güncel geri dönüşler sağlayarak yükseköğretim sistemimizin daha doğru şekillenmesi için elimizden geleni yapacağımızı buradan bir kez daha belirtmek isterim.

 

Dergimizin yeni yıldaki bu ilk sayısı vesilesiyle, hem 2015 yılının yükseköğretimimizin geleceği açısından verimli geçmesini hem de güncel sorunlarımıza daha duyarlı bir YÖK yönetimi ile çalışmayı gönülden arzu ettiğimi ifade etmek isterim.

Yorum yap