Eğitim Haberleri Nisan 2015

4 Mayıs 2015

İstifa eden 9 rektörden ikisi aday

Haziran ayındaki genel seçimlerde milletvekili aday adaylığı için istifa eden rektörlerden sadece ikisi milletvekili aday listesine girebildi.

Milletvekilliği için İstanbul, Galatasaray, Tunceli, Yüksek İhtisas, Türk Hava Kurumu, Muş Alparslan, Harran, Şırnak ve Karabük üniversitelerinde rektörlük görevlerinden istifa eden isimlerin büyük bölümü listeye giremedi. AK Parti milletvekili aday listesinde istifa eden rektörlerden sadece ikisine yer verildi. Eski Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, AK Parti İstanbul 2’nci Bölge’de 6’ncı sıradan, eski Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ da AK Parti İzmir 2’nci Bölge’de 5’inci sıradan aday gösterildi. AK Parti, Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) istifa eden dört isimden ise üçünü milletvekili adayı olarak gösterdi. AK Parti’den aday adayı olmak için istifa eden YÖK üyelerinden Naci Ağbal, Bayburt’ta 1’inci sıradan, Dr. Emin Zararsız Ankara 1’inci Bölge 9’uncu sıradan, Prof. Dr. Mustafa İsen Sakarya’da 2’nci sıradan aday gösterildi. Prof. Dr. Muhittin Şimşek ise listede yer alamadı.

Cumhurbaşkanı, 7 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 üniversiteye YÖK’ün önerdiği adaylar arasından rektör ataması yaptı.

Erdoğan’ın Uludağ̆ Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ı, Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Eyüp Ertuğrul Karsak’ı, Harran Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’ı, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mahmut Ak’ı, Tunceli Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Ubeyde İpek’i ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Peyami Battal’ı, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Mustafa Solak’ı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Yücel Acer’i, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Remzi Gören’i, Karabük Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Refik Polat’ı, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’yı, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ı ve Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas’ı atadığı kaydedildi.

Üniversitelere 790 kişilik kadro

Bazı üniversitelere bin 560 öğretim elemanı ile 230 memur kadrosu ihdas edecek kanun tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Tasarıya göre, Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen maddeyle, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne 50, Atatürk Üniversitesi’ne 50, Boğaziçi Üniversitesi’ne 100, Cumhuriyet Üniversitesi’ne 100, Çukurova Üniversitesi’ne 100, Ege Üniversitesi’ne 100, Erciyes Üniversitesi’ne 200, Gaziantep Üniversitesi’ne 60, Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne 150, Marmara Üniversitesi’ne 200, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne 100, Pamukkle Üniversitesi’ne 100, Selçuk Üniversitesi’ne 50, Trakya Üniversitesi’ne 100 ve Uludağ Üniversitesi’ne 100 olmak üzere bin 560 akademik kadro ihdas edilecek. Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen maddeyle de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne 50, Karabük Üniversitesi’ne 50, Trakya Üniversitesi’ne 130 olmak üzere toplam 230 memur kadrosu ihdas edilecek.

Tunceli Üniversitesi’nin adı değişiyor

YÖK, Tunceli Üniversitesi’nin adının Munzur Üniversitesi olarak değiştirilmesi için olumlu görüş bildirdi.

YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, geçen hafta gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulu’nda, Tunceli Üniversitesi’nin adının Munzur Üniversitesi olarak değiştirilmesi için olumlu görüş bildirilmesi kararlaştırıldı.

Konuyla ilgili karar, Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildi. Kanun teklifini hazırlamasının ardından konunun Meclis gündemine getirilmesi bekleniyor.

8 yeni üniversite geliyor

AK Parti tarafından TBMM’ye getirilen kanun tasarısı ile 3 vakıf üniversitesi daha kuruldu. Daha önceden kabul edilen kanun ile birlikte 5 tanesi vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 8 üniversitenin kurulması kararı alınmış oldu.

İstanbul’da Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türkiye Gençlik ve Eğitim Hizmet Vakfı tarafından İbn Haldun Üniversitesi, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından İstinye Üniversitesi kurulmasını öngören tasarı, TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşmeler sonrasında kabul edilerek kanunlaştı. Daha önceden kabul edilen kanun ile Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Hatay’ın İskenderun ilçesinde İskenderun Teknik Üniversitesi, Antalya’nın Alanya ilçesinde Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, İstanbul Rumeli Üniversitesi ve Antalya AKEV Üniversitesi’nin kurulmaları kabul edilmişti.

Üniversitede Alevilik-Bektaşilik Araştırma Merkezi

İnönü Üniversitesi’nde “Alevilik-Bektaşilik Araştırma Merkezi” kurulacak

İnönü Üniversitesinde “Avrasya Alevilik-Bektaşilik Uygulama ve Araştırma Merkezi” kurulması teklifinin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca (YÖK) onaylandığı bildirildi. İnönü Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, Alevilik ve Bektaşilik’le ilgili bilimsel çalışmalar yapmak üzere İnönü Üniversitesi Avrasya Alevilik-Bektaşilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulmasına ilişkin teklifin, YÖK Yürütme Kurulu’ndan 31 Aralık 2014 tarihinde geçtiği belirtildi. Açıklamada, Avrasya Alevilik-Bektaşilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulmasıyla ilgili işlemlerin devam ettiği ve sürecin tamamlanmasından sonra söz konusu merkezin çalışmalarına başlayacağı kaydedildi.

Danıştay’dan ÖSYM’nin kararına durdurma

Danıştay 8. Dairesi, ÖSYM’nin üniversite sınavında sorulan soruların sadece yüzde 20’sinin yayınlanması yönündeki kararın yürütmesini durdurdu.

Davayı esastan görüşmeye başlayan Danıştay 8. Dairesi, ÖSYM kararının uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan ve hukuk devletinin vazgeçilmez ilkelerinden olan ‘hak arama özgürlüğü’, ‘adil yargılanma hakkı’ ve ‘mahkemeye başvuru hakkını’ doğrudan veya dolaylı olarak ihlal ettiği sonucuna vardı. Danıştay 8. Dairesi, söz konusu kararın açıkça hukuka aykırı olduğuna ve uygulanması durumunda telafisi güç veya olanaksız zararlara neden olabileceğine hükmetti. Danıştay 8. Dairesi, ÖSYM kararının yürütmesini oy çokluğuyla durdurdu.

Servis şoförlerine eğitim geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, servis şoförlerinin eğitimini sürücü kurslarının içine program olarak koymayı düşündüklerini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen “Okul Servis Şoförleri Eğitici Eğitimi Semineri”, Antalya’da yapıldı. Belek turizm bölgesindeki bir otelde gerçekleştirilen seminerin açılışında konuşan Yelkenci, son zamanlarda neredeyse her gün okul servis araçlarıyla ilgili basın yayın organlarında bir haber çıktığını söyledi.

Yorum yap