Üniversite Haberleri Nisan 2015

4 Mayıs 2015

Beykoz Lojistik MYO

Şans Kurabiyesi 1.500 öğrenciye ulaştı

“Hayat, akışına bırakılmayacak kadar değerli. Sen onu yönetmezsen o seni yönetir, güçlü ve zayıf yanlarını bil, öz geleceğini oluştur” Şans Kurabiyesi Eğitimi’nin özeti. Prof. Dr. Okan Tuna ve M. Murat Şentürk, Şans Kurabiyesi Eğitimi ile Şubat ayından bu yana 1.500 lise öğrencisine ulaştı, öğrencilere “akışına bırakma” dedi.

Yaklaşan üniversite tercihleri öncesi motivasyon, sınav kaygısı ve teknik binlerce detayı dinlemekten yorulmuş lise öğrencileri ve öğretmenlerine soluk aldıran Şans Kurabiyesi Eğitimi, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Okan Tuna ve Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Genel Sekreteri Murat Şentürk tarafından gerçekleştiriliyor. 2015 yılı Şubat ayından bu yana 1.500 lise öğrencisine ulaşan bu interaktif eğitim, öğrencilere özetle “hayatı akışına bırakma, yönet” diyor.

Çankaya Üniversitesi

Çankaya’da İnsan Hakları Konferansı

Çankaya Üniversitesi ile Amerikan Büyükelçiliği arasındaki işbirliği kapsamında, 26 Şubat 2015’te Merkez Kampus-Kırmızı Salon’da “İnsan Hakları Mücadelesi” (Civil Rights Movement) konulu bir etkinlik düzenlendi.

Çankaya Üniversitesi’nde ilk defa video konferans yöntemiyle gerçekleşen etkinlikte ABD’nin Northeastern Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Michael Meltsner bir konuşma yaptı. Meltsner konuşmasında ABD’de her yıl Şubat ayında kutlanan Afrikalı-Amerikalıların eşit yurttaşlık haklarının kazanım mücadelesi ve günümüze etkilerinden bahsetti. Sonrasında video konferans ortamında gerçekleşen soru ve cevap kısmı bir çok öğretim elemanı ve öğrencinin yoğun ilgisiyle izlendi. Etkinliğe öğrenciliğinde Prof. Meltsner’dan ders almış ve halen ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde Büyükelçilik Başmüsteşarı görevinde bulunan Lawrence C. Mandel, Elçilik Kültür Ateşesi Yardımcısı Phaedra Gwyn ve görevli Ayşegül Taşkın katıldı. Konferansın açılışında İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Uzundemir ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. C. Akça Ataç toplantının ve günün önemi ile ilgili kısa birer konuşma yaptı.

İstanbul Aydın Üniversitesi

Doğru teknikle, sağlıklı ağız ve diş sağlığı

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu, doğru ağız ve diş sağlığı hijyeni sağlamak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu, gün içerisinde yenilen besinlerin diş-dişeti birleşiminde ve dişlerimizin arasında biriktiğini, yemek sonrası dişlerin doğru şekilde temizlenmemesi yiyeceklerin asit ataklarına neden olarak diş ve dişeti sağlığını tehdit edebileceğini belirtti. Maalesef, birçok kişi ağız-diş temizliğini doğru bir şekilde yapamamaktadır. Dişler, günde en az iki kez (sabah-akşam) düzenli olarak fırçalanmalıdır. Akşam yatmadan önce dişler mutlaka fırçalamalı ve dişlerin tüm yüzeylerinin temizliği 2-3 dakika sürmelidir. Diş fırçası 45 derecelik açı ile diş-dişeti birleşimine yerleştirilir ve fırça oval-dairesel minik titreşimlerle hareket ettirilir. Fırça kılları, alt çenede aşağı doğru üst çenede yukarı doğru eğimlendirilir. Yumuşak bir basınç uygulayarak kılların dişeti oluğuna da girmesine izin verilmelidir. Dişlerin iç yüzeyleri de aynı şekilde fırçalanır. Ayrıca alt ve üst çene ön dişlerin iç yüzeyleri temizlenirken fırça dik tutulmalıdır.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi

İKBU’da finans laboratuvarı

Co-Op programıyla öğrencilerini iş dünyasıyla buluşturan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, İş Yatırım’la yeni bir uygulamaya imza attı. Üniversite içinde İş Yatırım işbirliği çerçevesinde Trade Master Center açıldı.

Merkezde yurtiçi ve uluslararası piyasalardan ekonomik ve finansal enformasyon gerçek zamanlı olarak sağlanacak. Böylelikle öğrenciler finans ve ekonomi derslerini uygulamalı olarak yürütebilecekler. İş yatırım uzmanları hem sistemin öğrenciler tarafından kavranmasına yardımcı olacaklar hem de piyasa bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşacaklar. Merkez aynı zamanda bir finans laboratuvarı işlevi görecek. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, İİBF öğrencilerinin gerçek iş yaşamıyla henüz öğrenciyken tanışacaklarını belirterek, “Sermaye piyasalarını ve borsayı simüle eden program sayesinde öğrencilerimiz gelişmeyi izleyecek. Genç bir üniversite olmamıza rağmen öğrencilerimize sunduğumuz imkan ve donanımlarla fark oluşturuyoruz” dedi.

İstanbul Kavram MYO

Kavram MYO öğrencilerine Helen Doron’da iş imkanı

Kavram Meslek Yüksekokulu ile İngilizce eğitim veren dünyaca ünlü anaokulları Helen Doron Anaokulları arasında çözüm ortaklığı anlaşması gerçekleşti.

Anlaşmaya göre; 5 kıtadaki 34 ülkede 2 milyondan fazla öğrenci yetiştirmiş ve Türkiye genelinde 50, dünyada 1000 şubesi bulunan ve yabancı dille eğitim veren Helen Doron Anaokulları, Kavram MYO öğrencilerine staj ve mezuniyet sonrası iş imkanı sunacak. Kavram Meslek Yüksekokulu ile Helen Doron Anaokulları arasındaki çözüm ortaklığı anlaşması ve süreç hakkında yapılan bilgilendirme toplantısına Kavram MYO Mütevelli Heyeti Başkanı Bora Günüzyeli, Çocuk Gelişimi Program Başkanı Refiye Ender ve Helen Doron yöneticisi Marc Philippe katıldılar. Toplantıda konuşan Philippe “Sektörde çok sayıda eğitimli kalifiye çalışana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle Kavram MYO ile yaptığımız bu anlaşma ile Çocuk Gelişimi öğrencilerine eğitim sırasında staj ve sonrasında istihdam imkanı sunuyoruz. Böylece hem öğrenciler okurken uygulamanın içinde olacaklar, hem de mezun olduklarında işleri hazır olacak.’’ şeklinde konuştu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi

BİLGİ’den iş etiği merkezi

İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Etik ve İtibar Derneği tarafından “İş Etiği Uygulama ve Araştırma Merkezi” açıldı. Alanında bir ilk olan merkez, BİLGİ’nin akademik gücüyle önemli çalışmalara imza atacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kurumlarıyla aynı evrensel iş etiği ilkelerine imza atarak üyesi olduğu Etik ve İtibar Derneği (TEİD) işbirliğiyle İş Etiği Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni hayata geçirdi. İş Etiği Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye’nin üniversite çatısı altında kurulan ilk “İş Etiği” araştırma merkezi oldu. Anlaşma metninde “Bu işbirliği ile taraflar İstanbul Bilgi Üniversitesi İş Etiği Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülecek çalışmalar kapsamında evrensel iş etiği alanında ulusal ve uluslararası nitelikte, özel ve kamu boyutlarını kapsayacak şekilde bilimsel araştırma, inceleme, uygulama, eğitim ve dokümantasyon çalışmaları yapmayı, kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla iş birliği yapmayı, bilimsel araştırma ve incelemelerin uygulamada karşılaşılan ihtiyaçlar doğrultusunda yönlendirilmeyi ve bilimsel araştırma ve inceleme sonuçlarının uygulamada benimsenmesini sağlamayı hedeflemektedir” denildi.

İzmir Üniversitesi

İzmir’i, Yaşayan Laboratuvar haline getirecek

İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteği ile İzmir Üniversitesi tarafından hayata geçirilecek olan “Yaşayan Laboratuvar Olarak Kent” projesi ile İzmir için katılımcılık esaslı akıllı yerel yönetişim ve akıllı kent uygulamalarının geliştirilmesi, üretilmesi ve yaygınlaştırılması çalışmaları yapılacak.

İzmir Üniversitesi, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)’nın Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programları kapsamında ilk desteğini almaya “Yaşayan Laboratuvar Olarak Kent” projesi ile hak kazandı. 12 ayda tamamlanacak projenin anlaşması İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Rıza Doğanata, Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Selim Doğanata ve İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban tarafından imzalandı. Toplam bütçesi 132.591 TL olan projeye İZKA 96.526 TL destek sağlayacak.

Işık Üniversitesi

3 kuşak ‘Işık’lı demir atlarıyla yolculuğu tamamladı

Ulusal savaş tarihimizin yüz akı Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümünde demir atları ile 475 kilometre sonunda Çanakkale abidesine ulaşan “Işık”lılar şehitlerini anmanın onurunu yaşıyor.

130 yıldır ve 47.215 gündür kesintisiz eğitim veren Feyziye Mektepleri Vakfı ve Işık Üniversitesi akademisyenleri, öğrencileri, mezunları ve Bisikletliler Derneği üyelerinden oluşan toplam 40 sürücü, İstanbul-Çanakkale arasında 6 gün süren 475 kilometrelik bisiklet yolculuğu sonrasında Çanakkale’de Şehitler Abidesi’ne ulaşarak şehitlerimizi andı. Bilim, sanat, spor, medya, eğitim ve iş dünyasından kendi dalında başarılara imza atmış duyarlı gönüllülerimiz eşliğinde 18 Mart’ta demir atlarıyla yola çıkan ekip; bugün FMV Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman, Mütevelli Heyeti Üyesi Cem Yurtbay ve Çanakkale Mülki Erkanı katılımı ile açılışı gerçekleşen ‘Barış ve Dostluk’ temalı resim sergisi ardından, bisikletleri ile Çanakkale Şehitleri Abidesi’ne ulaşarak yolculuklarını tamamladı.

Üsküdar Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi 2. İletişim Günleri yapıldı

Dünyada büyük şirketlerin markalarıyla ilgili tüketicinin bilinçaltı şifrelerini çözmek ve pazarlama stratejilerini belirlemek için kullandığı nöropazarlama konusu Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumda tüm yönleriyle bir kez daha masaya yatırıldı.

Tüketicinin, bir ürün ile ilgili beğenilerinin ve beyninde satın alma kararını verdiren şifrelerinin bilimsel yollarla araştırılıp ortaya konulmasını kapsayan nöropazarlamanın Türkiye’de de en çok gelişme gösteren konu olduğunu söyleyen nörobilimciler, tüketicilerin bir ürünü ihtiyaçları olduğu için değil, beyinde oluşturduğu haz duygusu ile satın aldıklarının altını çizdiler. Başta ABD, Almanya gibi ülkelerde birçok uluslararası şirketin, ürünlerini pazarlarken kullandığı “nöropazarlama” Üsküdar Üniversitesi’nin iki gün süren 2. İletişim Günleri’nde tartışıldı. Nöropazarlamanın önemi konusunun işlendiği ilk günkü oturumda konuşan Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Bozkurt, nöropazarlama konusunun dünyada çok büyük ilerleme kaydettiğini ancak Türkiye’de de son yıllarda Üsküdar Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar ile tanınmaya başlandığını kaydetti.

Yaşar Üniversitesi

Yaşar’da 14’üncü yıl gururu

İzmir’in uluslararası üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyen Yaşar Üniversitesi on dört yaşında…

Yaşar Üniversitesi’nin, 14’üncü kuruluş yıldönümü Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen törenle kutlandı. Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, yerel ve küresel anlamda toplumun gelişmesine katkıda bulunan bir üniversite olma hedefine doğru koşar adımlarla ilerlediklerini söyledi. Genç bir eğitim kurumu olarak her zaman daha çok ve daha büyük işler yapma arzusunda olduklarını kaydeden Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “Yaklaşık bin yıllık geçmişi olan üniversitelerin olduğu düşünüldüğünde henüz 14 yaşında olan üniversitemiz çok genç bir kurum olarak gözüküyor. Ancak Gazi Mustafa Kemal’in bir zamanlar genç Cumhuriyet hakkında söylediklerini anımsamakta fayda var: ‘Az zamanda çok ve büyük işler başardık’. Biz de az zamanda büyük işler başardık” dedi.

İstanbul Kültür Üniversitesi

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE

Tüm insanlığın tehdit algısını değiştiren “Teknoloji bağımlılığı”, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Prof. Dr. Yankı Yazgan moderatörlüğünde düzenlenen çalıştayda masaya yatırıldı.

İstanbul Kültür Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından, Prof. Dr. Yankı Yazgan moderatörlüğünde “Teknolojinin Yaşamımızdaki Yeri: Çocuklar ve Gençler Üzerindeki Yansımaları“ konulu psikoloji çalıştayı gerçekleştirildi. Dört yüzü aşkın psikolojik danışman ve uzman psikoloğun katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda, günümüz koşullarında çocuk ve ergenlerin teknolojinin bilinçli kullanımı konusunda karşılaştıkları güçlükler ve bu güçlüklerin aşılmasında onlara destek sağlayacak uygulamalar tanıtıldı. Çocukların ve ergenlerin, internet ve bilgisayar oyunlarına yönelik geliştirdikleri bağımlılıklar, alan uzmanlarının vaka sunumları üzerinden enine boyuna tartışılarak, ruh sağlığı ve toplum düzeni açısından beliren risk faktörlerine dikkat çekildi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Başarılı ve girişimci HKÜ akademisyenleri ödüllendirildi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), bilimsel araştırmaları ve Uluslararası yayınları ile bilim ve teknolojiye katkıda bulunan HKÜ akademisyenlerini ödüllendirdi.

Ödül kategorilerine göre; “2014 yılı en çok Makale yazan Akademisyen Ödülü”nde Yrd. Doç. Dr. Kasım Mermerdaş birincilik ödülü alırken, Öğr. Gör. Serkan Aracı ikinci oldu. “2014 yılı Patent Başvurusu yapan Akademisyen Ödülü”nde Prof. Dr. Tamer Yılmaz birinci, Prof. Dr Celal Koraşlı ikinci oldu. “2014 yılı Projesi kabul edilen Akademisyen Ödülü”nü birinci olarak Doç. Dr. Ayla Yava, ikinciliği Bülent Özkan aldı. “2014 yılı Proje Yürütücüleri Ödülü”nde Prof. Dr. Gülçimen Yurtsever birinci, Prof Dr. Mustafa Yılmaz Kılınç ikinci oldu. “2014 yılı Kuluçka Şirketi kuran Akademisyen Ödülü”nde ise Doç. Dr. Mazlum Çelik birinci olurken, Yrd. Doç. Dr. Tülay Karadayı Yenice ikincilikle ödüllendirildi. Birçok HKÜ akademisyeni de çeşitli kategorilerde ödüle layık görülerek ödüllendirildi.

 

Yorum yap