Eğitim Haberleri Temmuz 2012

18 Temmuz 2012

Eğitim dünyasında son dönemde yaşanan önemli gelişmeler satır başları ile burada!

 

19 üniversiteye yeni rektör

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa’nın 130. ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13. maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından, 19 üniversitenin rektörünün atamasını yaptı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Erkan İbiş, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Hikmet Koçak, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. M.M. Gülay Barbarosoğlu, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Faruk Kocacık, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mustafa Kibar, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne Yeniden Prof.Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Kutbeddin Demirağ, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, İnönü Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Cemil Çelik,İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr. Mehmet KARACA’yı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Süleyman Baykal, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Hüseyin Akan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Ahmet Acar,  Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Yener Yörük, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. İsmail Yüksek atandı.

 

Yabancı dil eğitiminde İsveç modeli

İlköğretim okullarında verilecek yabancı dil eğitiminde, ilk iki yıl İsveç modeli uygulanacak.

İlköğretim okullarında verilecek yabancı dil eğitiminde, ilk iki yıl İsveç modeli uygulanacak. Yeni sistemde öğrenciler 5. sınıftan itibaren kur atladıkça, eğitim gördükleri sınıf da değişecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim sistemiyle birlikte, dil eğitimi konusunda da yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor. Yeni eğitim modeliyle, ikinci sınıfta başlayan dil öğretiminde İsveç modeli uygulanacak. Bu uygulamada öğrencilere konuşma pratikleri, gramersiz öğretilecek. 5. sınıf yabancı dil hazırlık sınıfı olurken, öğrencilerin bu sınıfta göreceği eğitimin 20 saati normal ders, 16 saati ise yabancı dil dersi olacak. 5. sınıftan itibaren öğrenciler yabancı dilde kur sistemine geçecek ve öğrenci kur atladıkça sınıfı da değişecek.

 

Cumhurbaşkanı Gül’den YÖK’e atama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açık bulunan Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz’ı atadı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gül’ün, açık bulunan Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine, Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz’ın Üniversitelerarası Kurulca yapılan seçimini, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 6′ncı maddesinin b/5 bendi gereğince onayladığı belirtildi.

 

Yılda 500 bin kişi yanlış bölüm tercih ediyor

ÖSYM verilerine göre her yıl yaklaşık 500 bin aday sınav sonrasında yanlış tercih nedeniyle seçtiği bölümleri ya terk ediyor ya da yeniden üniversite okumak istiyor.

Yanlış tercih kurbanı öğrencilerin durumunu değerlendiren uzmanlar, bu yıl sınava başvuran 1,8 milyonun üzerindeki öğrencinin 500 bine yakın kısmı üniversite mezunu veya halen üniversitede okuyan öğrencilerden oluştuğunu belirtiyor. Bu öğrenciler okumak istemedikleri bölümlere yerleştirilmişler. Bu ciddi bir kapasite problemi oluşturuyor. Bir taraftan yüz binlerce öğrenci üniversite kapılarında beklerken diğer taraftan üniversitede okuyan yine sayıları yüz binlerle ifade edilen öğrenciler tekrar sınava girerek sistemi tıkıyor. ÖSYM’in sınav başvurularında bu adayların neden yeniden sınava girdiğine ilişkin bir seçenek doldurmalarını istemesi bekleniyor. Öğrencilere tercihleri sırasında profesyonel rehberlik imkânı sağlanması gerekiyor.

 

Öğretmene 3 bölümlü KPSS

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, öğretmen alımında gelecek seneden itibaren KPSS’nin üç ayrı bölüm halinde yapılacağını söyledi.

Öğretmen atamaları ve zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına ilişkin çalışmalar hakkında soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, önümüzdeki yıldan itibaren öğretmen alımlarında yine KPSS’nin olacağını belirtti. Dinçer, “KPSS’yi üç ayrı bölüm halinde yapacağız. Onlar da genel kültür, eğitim bilimleri ve alan sınavı olacak. Dolayısıyla önümüzdeki yıldan itibaren alacağımız öğretmenlerde alan sınavları yapılmış olacak” dedi. 40 bin öğretmen alımını Ağustos ayının sonuna doğru gerçekleştirmiş olacaklarını söyleyen Dinçer, öğretmenlerin özür grubu atamalarda mağduriyet yaşamaması için kıdem süresinin hesaplanmasında 30 Eylül’ü limit olarak belirleyeceklerini bildirdi.

 

4+4+4’te ‘seçmeli’ dönemi başlıyor (BUNUN RESMİNDE TAHTAYA 4+4+4 YAZ)

Yeni eğitim-öğretim yılında ilk ve ortaokul öğrencilerine 12 zorunlu, Kürtçe’den Hıristiyanlığa, zekâ oyunundan yazarlığa kadar 20 farklı seçmeli ders sunulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, 12 yıllık zorunlu eğitimle birlikte yeni eğitim öğretim döneminde her yaşa, her dile, her dine özel seçmeli dersler programı hazırladı. İlk kez seçmeli derslerin sayısı zorunlu derslerin sayısını geçerken, Kürtçeden Hristiyanlığa, Zeka Oyunlarından, Dramaya, Teknoloji’den Yazarlığa kadar 20 farklı seçmeli ders öğrencilerin tercihine sunulacak. Yabancı dil dersi ilkokul 2′nci sınıftan itibaren başlayacak, İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersi zorunlu olarak sadece ilkokul 4′üncü sınıfta verilecek. Milli Güvenlik Dersi ise programdan çıktı. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, “İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi”ni belirledi. İlkokul ve ortaokulda toplam 12 ders zorunlu ders olarak okutulurken Kariyer Planlama, Teknoloji ve Tasarım, Demokrasi ve İnsan Hakları da zorunlu dersler arasında.

 

En iyiler listesinde beş Türk üniversitesi

Türk üniversitelerinden beşi ilk 200 listesine girme başarısı gösterdi.

İngiltere’de QS (Quacquarelli Symonds) firması tarafından 29 farklı bilim alanında yapılan sıralamada Türk üniversiteleri, 29 bilim alanı için yapılan listelerin 15′inde yer aldı. ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde oluşturulan University Ranking by Academic Performance (URAP) Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, QS tarafından 29 farklı bilim alanında yapılan sıralamada ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Bilkent ve İstanbul üniversitelerinin çeşitli bilim alanlarında ilk 200 listelerine girme başarısını gösterdiğini bildirdi.

 

Çetinsaya: Yaz okulları kapatılmıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, bütünlemenin tüm öğrencilere tanınması gerektiği konusunda mutabakata vardıklarını ifade ederek düzenlemenin yaz okullarının kaldırılacağı anlamına gelmediğini belirtti.

Prof. Dr. Çetinsaya, son 6 aydır bölge toplantıları yaparak öğrenci temsilcileriyle görüştüğünü belirterek, çeşitli konularda öğrencilerden talepler geldiğini söyledi. Bu talepler arasında bütünleme ve yaz okuluyla ilgili konuların da yer aldığını belirten Çetinsaya, ”Öğrenci arkadaşlarımız bu konuda çok çeşitli mağduriyetlerini ilettiler. Biz bu talepleri incelediğimizde öğrenci arkadaşlarımızın oradaki mağduriyetlerini gördük” dedi. Bütünlemenin tüm öğrencilere tanınması gerektiği konusunda mutabakata vardıklarını ifade eden Çetinsaya, ”Bu kesinlikle yaz okullarının kaldırılacağı anlamına gelmiyor, sadece bütün öğrenci arkadaşlarımın bütünlemeye girmek istemelerinin doğal bir hak olduğunun tescili anlamına geliyor. 2011-2012 öğretim yılında da uygulanacak” diye konuştu.

 

Diyarbakır’a vakıf üniversitesi kuruluyor

Diyarbakır’da Selahattin Eyyubi Üniversitesi adıyla vakıf üniversitesi kurulması kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilat Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na göre, Diyarbakır’da İhtiyat Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından Selahattin Eyyubi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulacak. Üniversite iktisadi ve idari bilimler, mühendislik ve mimarlık, ilahiyat ve sağlık bilimleri fakülteleri, sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri enstitüleri ile meslek yüksek okulundan oluşacak.

 

Yeni fakülte ve yüksekokullar geliyor

Yeni fakülte ve yüksekokulların kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararlara göre, Nevşehir Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak İlahiyat Fakültesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak da Güzel Sanatlar Fakültesi ile Mimarlık Fakültesi kurulacak. Yalova Üniversitesi ve Dumlupınar Üniversitesi rektörlüklerine bağlı yabancı diller yüksekokulları, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak da Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurulması kararlaştırıldı.

 

THK Üniversitesi törenlerle açıldı

THK Üniversitesi Kampüsü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katıldığı törenle açıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, üniversitenin tanıtım filmi davetlilere izletildi. Etkinlikler kapsamında motorlu yamaç paraşütü, model uçak, yangın söndürme uçak gösterileri düzenlenirken planör uçuşu rüzgar nedeniyle iptal edildi. Davetlilerce Cessna tipi uçakların kol uçuşu ve microlight gösterisi ilgiyle izlendi. Törende THK paraşüt ekibince de atlayış düzenledi. Atlayışın ardından paraşütçülerden biri Cumhurbaşkanı Gül’e öperek Türk Bayrağı sundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bayrağı öperek teslim aldı.

 

İki üniversitenin adı değişti

İstanbul’da bir üniversite kurulması ve iki üniversitenin adının değiştirilmesine ilişkin düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’na eklenen maddede, İstanbul’da İbrahim Arıkan Eğitim ve Bilim Araştırmaları Destekleme Vakfı tarafından Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip ”MEF Üniversitesi” adıyla bir vakıf üniversitesi kuruldu. Üniversite Rektörlüğüne bağlı olarak, eğitim, mühendislik ve mimarlık, iktisadi ve idari bilimler, hukuk fakülteleri, meslek yüksekokulu, fen ve sosyal bilimler enstitüleri bulunuyor. Aynı kanunda yapılan düzenlemeye göre, ”Bilecik Üniversitesi”nin adı, ”Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi” ”Gazikent Üniversitesi” de ”Hasan Kalyoncu Üniversitesi” olar

Yorum yap