Yükseköğretimde kalite ve dönüşüm

5 Mayıs 2015

Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz EDUSUMMIT Eğitim Zirvesi’nin bu sene ikincisini 17 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştiriyoruz. Bu satırları yazarken zirvemizle ilgili son hazırlıklar sürmekteydi. İdeal Eğitim Dergimizin Nisan 2015 sayısı da siz okurlarımıza ilk defa bu zirvemizde ulaşacak.Geçtiğimiz sene zirvemizin teması “Cumhuriyetimizin 100. yılında eğitim ve yükseköğretim”di. Hem orta öğretimde hem de yükseköğretimde hedeflerin neler olması gerektiği üzerine konunun uzmanları ile kapsamlı bir paylaşım gerçekleştirmiştik. Bu sene ise temamız “Yükseköğretimin dönüşümü.”

Bir açılış, üç paylaşım ve bir de kapanış oturumundan oluşan zirvemizin açılışını sayın Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı ve Sayın Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç yapacaklar. İlk oturumda yükseköğretime girişte son dönemde ortaya çıkan yeni yaklaşımları masaya yatıracağız. Başta -bizim son dönemde sıkça gündeme getirdiğimiz- vakıf üniversitelerine girişte uygulanabilecek farklı sistemler olmak üzere merkezi yerleştirme yerine uygulanabilecek alternatifler veya sistemi daha sağlıklı hale getirecek değişiklik önerilerini tartışacağız.

Zirvemizin ikinci oturumunda vakıf üniversitelerinin niteliksel dönüşümünü konuşacağız. Son 10 yılda vakıf üniversiteleri sadece niceliksel bir değişim göstermedi, aynı zamanda niteliksel de bir dönüşüm ortaya koydu. Bugün dünyanın en iyi üniversiteleri listelerine giren ilk 6 kurumumuzun 3’ü vakıf üniversitelerinden oluşuyor. Vakıf üniversiteleri artık üniversite adaylarının tercihlerinde çok daha yüksek oranda ilk sıralarda yer alıyor.

Son oturumda ise üniversitelerimizin en çok önem verdiği konulardan biri olan akreditasyon üzerine uzmanların paylaşımlarını dinleyeceğiz. Yükseköğretimde kalite sisteminin oluşturulması üniversitelerimizin gündemindeki kritik konuların başında geliyor. Fakülte, bölümler veya tüm kurumun akreditasyonu ile ilgili süreçler bu oturumda konuşulacak konular olacak.

EDUSUMMIT II. Eğitim Zirvesi’nin hem bu konuların kapsamlı bir şekilde konuşulduğu hem de yükseköğretimin paydaşlarının farklı konularda zengin bir paylaşım ortamı fırsatı bulduğu bir buluşma olmasını umut ediyorum.

Yorum yap