Türkiye’nin tercihi

23 Temmuz 2015

Ülkeyi yönetecek kadroların seçildiği genel seçimlerden sonra herhalde toplumumuzun en çok konsantre olduğu seçim süreci üniversite tercihleri oluyor. 1,5 milyona yakın adayın tercih yaptığı bu süreç, adayların aileleri de dikkate alınırsa 5-10 milyon insanı doğrudan ilgilendiriyor. Adaylar yaptıkları tercihlerde aslında sadece yükseköğretim alacakları üniversiteyi değil aynı zamanda gelecekleri hakkındaki en önemli tercihi yapmış oluyorlar. Çünkü Türkiye’de üniversite ve bölüm tercihi gençlerin gelecek planlarını en çok belirleyen unsur hala.

Geçtiğimiz hafta bu yoğun tercih dönemini geride bıraktık. Adaylar devlet üniversitelerindeki 875 bin, vakıf üniversitelerindeki 158 bin, KKTC ve yurt dışındaki 22 bin kontenjandan birine girmek için tercihlerini yaptılar. Üniversiteler adayların dikkatini çekebilmek için yine geniş bir tanıtım çalışması yürüttüler. Adaylarla birebir iletişim içine girdiler. Vakıf üniversiteleri olarak son 15 yılda sergilediğimiz gelişimi adaylara artık daha rahat anlatıyoruz. Bu da onların bize olan ilgisini daha da çok artırıyor. Her ne kadar her sene belli oranlarda boş kontenjan ilk yerleştirmeler sonrasında kalsa da bunlar da ikinci yerleştirmede önemli ölçüde doluyor.

Ne kadar vakıf üniversiteleri yaptıkları iletişim çalışmaları ile çok öne çıkmış görünseler de, yükseköğretim sistemi içindeki payı daha yeni yüzde 15’e ulaşmış durumda. Bu oranın her geçen sene birer puan artıyor olduğunu görüyoruz. Temennimiz bu oranın Batı ülkelerindeki gibi en az yüzde 40 oranına ulaşması. Bu da tabii ki biraz ülkenin sosyo-ekonomik gelişimi ile paralel bir durum. Biz vakıf üniversiteleri tarafından bu kapasitenin artmasının devletin bu alanda daha verimli bir yatırım yapmasını sağlayacağına inanıyoruz.

Bu sayımızla birlikte sizlerle, geçtiğimiz Nisan ayında düzenlediğimiz EDUSUMMIT – II: Eğitim Zirvesi’nin konuşma metinlerini bir kitap halinde paylaşıyoruz. Umarım programa katılamayanlar ve Türkiye’de yükseköğretimin gündemi üzerine kafa yoran değerli uzmanlar için faydalı bir kaynak olur.

Yorum yap