Eğitim Haberleri temmuz 2015

23 Temmuz 2015

13 üniversiteye rektör atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) önerdiği adaylar arasından 13 üniversiteye rektör ataması yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 130. ve 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13. maddeleri uyarınca, YÖK’ün önerdiği adaylar arasından bazı üniversitelere rektör atadığı belirtildi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü, Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Vatan Karakaya’yı, Aksaray Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Şahin’i, Amasya Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Metin Orbay’ı, Bozok Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Salih Karacabey’i, Düzce Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı, Hitit Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı, Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Seyit Aydın’ı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı, Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Osman Şimşek’i, Ordu Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ı, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı’yı, Uşak Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Sait Çelik’i atand

YÖK’ten öğrencilere ‘e-kayıt’ müjdesi

Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında ilk olarak 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlatılan e-kayıt uygulamasına, bu yıl devlete ait bütün yükseköğretim kurumlarında geçilmesine karar verildi.

Bu kapsamda 2015-2016 eğitim öğretim döneminde devlete ait yükseköğretim kurumlarına yerleşen bütün öğrenciler www.turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırabilecekler. Elektronik kayıta, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gerektirdiğinden) bazı programlar dâhil edilmeyecek. Elektronik kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler www.turkiye.gov.tr adresinde ‘e-hizmetler’ bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında açılacak olan ‘Üniversite E-Kayıt’ seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecekler.

Elektronik kayıt öğrenciler için zorunlu değil isteğe bağlı olacak.

MEB özel okullara 577 milyon lira ödedi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2014-2015 eğitim öğretim yılında devlet desteği kapsamında organize sanayi bölgelerindeki mesleki ve teknik eğitim okulları da dahil olmak üzere, özel okullara 576 milyon 774 bin 765 lira ödeme yaptı.

MEB tarafından, 2014-2015 eğitim öğretim yılında ilk kez özel okullardaki öğrencilere verilen eğitim öğretim desteği kapsamında, öğrenci adına özel okullara, okul öncesinde 2 bin 500, ilkokulda 3 bin, ortaokulda 3 bin 500, liselerde 3 bin 500, temel lisede 3 bin lira ödendi. Teşvikten, 3 bin 859 özel okul, 167 bin 429 öğrenci yararlandı.

Özel okullara taksitin % 35’i Kasım, % 35’i Şubat ve % 30’u ise haziranda gönderildi. Teşvik almaya hak kazanan öğrencilerin, öğrenim gördükleri okullara, Kasım’da 168 bin 310 öğrenci için 187 milyon 376 bin 875, Şubat’ta 167 bin 414 öğrenci için 186 milyon 436 bin 250, Haziran’da ise 166 bin 563 öğrenci için 159 milyon 19 bin 500 olmak üzere 532 milyon 832 bin 625 lira ödendi.

Ayrıca 2014-2015 eğitim öğretim yılı için organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren 20 özel mesleki ve teknik lisesi için de destek ödemesi yaptı. Teşvik kapsamında, özel meslek liselerine de Kasım’da 10 bin 76 öğrenci için 15 milyon 678 bin 160, Şubat’ta 9 bin 835 öğrenci için 15 milyon 407 bin, Haziran’da 9 bin 576 öğrenci için 12 milyon 856 bin 980 lira kaynak aktarıldı. Bu eğitim öğretim yılında, özel meslek liselerinde öğrenim gören 9 bin 829 öğrenci için kurumlara 43 milyon 942 bin 140 lira ödeme yapıldı.

Özel okullarda eğitim gören öğrenciler için verilen eğitim ve öğretim desteği ve OSB’lerdeki teşviklerle destek kapsamında 2014-2015 eğitim öğretim yılında okullara 576 milyon 774 bin 765 lira kaynak aktarıldı.

“Bölgesel Gelişmede Üniversitelerin Rolü” tartışıldı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Mehmet Şişman ve Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu ile birlikte, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 22 üniversitenin rektörlerinin de katılımıyla “Bölgesel Gelişmede Üniversitelerin Rolü” toplantılarının ilkini Bingöl Üniversitesi’nde gerçekleştirdi.

Toplantıya Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde yer alan Adıyaman, Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Atatürk, Batman, Bitlis Eren, Bingöl, Dicle, Erzincan, Erzurum Teknik, Fırat, Hakkari, Harran, Iğdır, İnönü, Kafkas, Mardin Artuklu, Muş Alparslan, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin rektörleri katıldı. YÖK Başkanı Saraç’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya katılan rektörler ile üniversitelerin kendi bulundukları şehir ve bölge odaklı misyonlarının bulunmasının ve buna göre de gelecek tasarım ve faaliyetlerinin planlanmasının gerekliliğinin konusunda görüş birliğine varıldı.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Değişti

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, öğrencilerden, sağlığı olumsuz etkileyen ve sağlığa zarar veren, alkollü ya da bağımlılık yapan maddeleri kullanmamaları, bulundurmamaları ve bu tür maddelerin kullanıldığı yerlerde olmamaları beklenecek.

Bilişim araçlarını ve sosyal medyayı kişisel, toplumsal ve eğitsel yararlar doğrultusunda kullanmaları, zararlı, bölücü, yıkıcı ve toplumun genel ahlak kurallarıyla bağdaşmayan ve şiddet içerikli amaçlar için kullanmamaları; bunların üretilmesine, bulundurulmasına, taşınmasına yardımcı olmamaları istenecek.

Okulların özelliklerine göre ayrıca destekleyici kurallar belirlenecek. Bu kurallar okul öğrenci ödül ve disiplin kurulunun önerisi, öğretmenler kurulunun kararına bağlı olarak okul müdürünün onayından sonra uygulamaya konulacak. Öğrenci ve veliler, Okul Öğrenci Veli Sözleşmesinin gereklerini yerine getirecek. Yönetici ve öğretmenler, öğrencileri; çevre, okul çalışanları ve diğer öğrenciler tarafından fiziksel ve ruhsal yönden zarar görmemeleri için dedikoduya, zorbalığa, tehdide, sataşmaya ve onur kırıcı her türlü lakap takılmasına karşı koruyacak. Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu puan şartına bağlı kalmadan; zorunlu göç mağdurları, mülteci ve sığınmacılar, gazi ve şehit yakınları, doğal afetlerden etkilenenler, yaşlı, yetim, öksüz, güçsüz, engelli ve benzeri durumda olanlar ile diğer yardıma ihtiyaç duyanlara yönelik yürütülen toplum hizmetlerinde görev alanlar, onur belgesiyle ödüllendirilecek.

YÖK’te Meslek Yüksekokulları toplantısı yapıldı

Meslek Yüksekokullarının mevcut durumu ve sorunlarının bütün yönleriyle görüşülmesi amacıyla, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nda bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ile YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, ilgili kamu kurumları ve meslek kuruluşlarının üst düzey temsilcileri ile bazı rektörler katıldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay ile YÖK Meslek Yüksekokulları Çalışma Grubu Yürütücüsü Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’in moderatörlüğünde devam etti. Toplantıda meslek yüksekokullarının sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ele alındı.

18 fakülteye dekan ataması yapıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üç vakıf üniversitesinin mütevelli heyeti tarafından rektör adayı olarak YÖK’e önerilen adaylarla ilgili olumlu görüş bildirilmesine karar verdi ve devlet üniversitelerinin 18 fakültesine dekan ataması yaptı.

Buna göre, Avrasya Üniversitesi için Prof. Dr. Aşkın Asan, İstanbul Rumeli Üniversitesi için Prof. Dr. Salih Aynural ve Nişantaşı Üniversitesi için Prof. Dr. Murat Barkan’ın isimleri bildirildi.

Dekan ataması yapılan isimler ise şöyle: Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine Prof. Dr. Etem Karakaya, Afyon Kocatepe Ünivresitesi Teknoloji Fakültesine Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesine Prof. Dr. Fatih Satıl, Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesine Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesine Prof. Dr. Veli Özer Özbek, Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesine Prof. Dr. Zühtü Hakan Akpolat, Gebze Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesine Prof. Dr. Hasan Sadıkoğlu, Temel Bilimler Fakültesine Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesine Prof. Dr. Ömer Pakiş, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine Prof. Dr. Mehmet Gençtürk, Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesine Prof. Dr. Serap Yalın, Eğitim Fakültesine Prof. Dr. Mutlu Nisa Ünaldı Çoral, Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesine Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Fen Edebiyat Fakültesine Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk, Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine Prof. Dr. Murat Okcu, İletişim Fakültesine Prof. Dr. Ramazan Erdem, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine Prof. Dr. Ali Muhammet Bayraktaroğlu ve Tunceli Üniversitesi Mühendislik Fakültesine de Prof. Dr. Bünyamin Aksakal. Beykoz Lojistik Vakıf Meslek Yüksekokuluna ise Prof. Dr. Mehmet Şakir Ersoy’un müdür olarak atanması için olumlu görüş bildirildi.

Açıköğretimde öğrenciye ‘özel sınav kitapçığı’

Anadolu Üniversitesi’nin kuracağı yeni sınav merkezinde, Açıköğretim Fakültesi öğrencileri için özel sınav kitapçığı hazırlayacağı bildirildi.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, yaptığı açıklamada, AÜ’nün 33 yıldır sürdürdüğü ve yaklaşık 2 milyon öğrenciye sahip Açıköğretim Fakültesi’nin nicelikten niteliğe geçiş yapmaya hazırlandığını belirtti.

Yaklaşık 30 yıl önce kurulan eski sınav merkezinin makineleri ve fiziksel mekanı ile artık yetersiz kalmaya başladığını anlatan Gündoğan, hazırladıkları “Yeni Sınav Merkezi Projesi” kapsamında açılacak sınav merkezinin, öğrenci ve sınav hazırladıkları kurumların ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacağını söyledi. Yeni merkezde kullanılacak dijital baskı sistemleriyle öğrencilerin şikayetlerinin azalacağını, hazırlanan yeni sisteme geçildiğinde öğrencinin aldığı derslere ilişkin, o öğrenciye özel sınav kitapçığının olacağını vurgulayan Gündoğan, “Bu merkez hem daha hızlı sınav yapmamızı sağlayacak hem de öğrencilerimizin sınavlarının daha güvenli olmasını ve onlar açısından daha kolay ulaşılabilir yerlerde sınava girmesini sağlayacak” dedi.

Gündoğan, projenin bu yaz ihaleye çıkacağını da sözlerine ekledi.

MEB’den işitme engelliler için sözlük

MEB’in hazırladığı Türk İşaret Dili Sözlüğü’nde, engelli bireylerin günlük konuşmalarında en sık kullandıkları 2 bin 607 sözcük bulunuyor.

Bakanlık, işitme engellilerin bir arada etkileşim içinde bulunduğu her durumda kendiliğinden, doğal olarak gelişen ve kültürel aktarım yoluyla nesilden nesile geçen işaret dilinde ortaklık sağlanması ve dile kaynaklık etmesi için çalışma başlattı.

Bu kapsamda, daha önceki çalışmalara ek olarak Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Türk İşaret Dili Sözlüğü hazırlandı. Sözlükte, işitme engelli bireylerin, günlük konuşmalarında en sık kullandıkları 2 bin 607 sözcüğe yer verildi. Sözlükte, 2 bin 607 sözcükten her birinin işaretini temsil eden bir ya da birkaç görsel, elin ayrıntıları ve işaretin sözel anlatımıyla bulunuyor. Sözlükte ayrıca görseller ve çizimler yoluyla her bir işaretin şekli, konumu (hareket alanı) ve simetrisine ayrı ayrı yer veriliyor.

Türk – Katar Uluslararası Üniversitesi için adımlar atılıyor

Gaziantep’te kurulması planlanan Türk-Katar Uluslararası Üniversitesi için Büyükşehir Belediyesi yer belirlemesi yaptı.

Çalışmayı en kısa sürede nihai sonuca ulaştırmak için ellerinden geleni yapmaya özen gösterdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şunları söyledi: “Katar Büyükelçiliği şu an nasıl bir üniversite olacağına dair planlama çalışmalarını yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde de Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı ile istişare ettik ve belediyemizden yer tahsisi konusunda yardım istedi. Biz de birkaç yer belirledik. Muhtemelen bir kaç güne kadar Katar Büyükelçimiz teknik heyetleriyle gelerek belirlenen yerlerde incelemelerde bulunacak. Ardından da projenin somut çalışmalarına başlanacak. İngilizce ve Arapça eğitim verilecek üniversite, şu an için temel ihtiyacı olan Suriyeli öğrenciler için öngörülüyor ancak Türkiye’den ve farklı milletlerden de öğrenciler burada eğitim alabilecek.”

Tercih yapacak adaylara ‘üniversite karnesi’ çıkarıldı

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı, üniversite adaylarına tercih yapmayı planladıkları üniversitelerin genel ve alanlara göre Türkiye ve dünya sıralamalarındaki durumlarını görebilecekleri etkileşimli bir web sitesi hazırladı.

ODTÜ URAP (University Ranking by Academic Performance) Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, tercih aşamasındaki üniversite adaylarına ve velilere yardımcı olmak amacıyla üniversitelerin çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan sıralamalarını içeren etkileşimli bir rapor hazırlayarak, tr.urapcenter.org adresinden yayımladıklarını bildirdi.

Raporun birinci bölümünde, Türk üniversitelerinin 23 bilim alanına göre ülke ve dünyadaki durumunun gösterildiğini anlatan Akbulut, URAP’ın daha önce 29 Mayıs 2015’te açıkladığı 2014-2015 dünya alan sıralamasında yer alamayan üniversitelerin durumuna da bu raporda yer verildiğine işaret etti.

YÖK’ten Vakıf Üniversitesi-Özel Hastane iş birliği açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 17 Haziran 2015 tarihli açıklamasında vakıf üniversiteleri ile özel hastaneler arasındaki iş birliğinin eğitim ve öğretimle sınırlı olacağını bildirdi.

YÖK’ten, vakıf üniversiteleri ile özel hastaneler arasındaki iş birliği esaslarına ilişkin yapılan değişiklikle ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine yapılan yazılı açıklamada, Başkanlığın 19 Nisan 2012 tarihindeki toplantısında “Vakıf Yükseköğretim Kurumları ile Özel Hastanelerin İşbirliğine İlişkin Usul ve Esaslar”ın belirlendiği anımsatıldı.

Belirlenen bu usul ve esaslarda, tıp, diş hekimliği ve diğer sağlık bilimleri alanında faaliyet gösteren vakıf yükseköğretim kurumlarının, kendi hastanesinin olması esas olmakla birlikte; kendi hastanesinin bulunmaması veya mevcut hastanesinin gerekli şartları sağlayamaması durumunda eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama için ihtiyaç duyulan asgari şartları sağlayan özel hastaneler ile iş birliği yapılabilmesine imkan tanındığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Böylece eğitim-öğretim ve araştırma kapasitesi bakımından hastanenin yatak sayısından kapalı alanının kaç metrekare olacağına, yatak doluluk oranından günlük poliklinik hasta sayısına, yatakların kliniklere dağılımından dersliklerin, laboratuvarların ve kütüphanenin kapasitelerine ve yeterli ders araç-gereci bulunup bulunmadığına kadar eğitim ve öğretimi ilgilendiren pek çok şartın yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşmesinin olması ve hastanenin tüm branşlarda SGK hastalarını kabul etmesi gerektiği, kurum ile protokollerin imzalanmasının ardından iş birliği yapılan hastanenin ‘Üniversite Hastanesi’ niteliğinde kabul edileceği hüküm altına alınmıştır.”

Bu karar ile YÖK’ün, özel hastanelere yapılacak ödemelerle ilgili bir amaç gütmediği belirtilen açıklamada, özel hastanelere yapılacak geri ödemelerin kanun çerçevesinde yapılması zorunluluğunun bulunduğu dile getirildi.

Liselere kayıtta 18 yaş sınırı kaldırıldı

Ortaokulu veya imam-hatip ortaokulunu bitirip ara vermeden lise öğrenimlerine devam eden öğrencilerin kayıtları, 18 yaşından küçük olma şartına bakılmaksızın yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokulu veya imam-hatip ortaokulunu bitirip ara vermeden öğrenimlerine devam eden öğrencilerin, kayıtları sırasında 18 yaşından küçük olma şartı aranmayacak.

MEB tarafından illere gönderilen yazıda, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ilgili maddesine göre, ortaokulu ve imam-hatip ortaokulunu bitiren 18 yaşından büyük öğrencilerin örgün ortaöğretim kurumlarına kayıtlarının yapılamadığı ifade edildi.

Ortaokulu veya imam-hatip ortaokulunu bitirenler arasında, öğrenimine ara vermemesine rağmen, 18 yaşından büyük olduğu için liselere kayıt yaptıramayan bazı öğrencilerin MEB’e yazılı ve sözlü taleplerini ilettiği belirtildi.

Bakanlık, kızların okullaştırılmasına yönelik çalışmalar, ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınması ve tüm çocukların ortaöğretimden yararlandırılması gereği, bu durumdaki öğrencilerin kayıtlarının 18 yaş şartına bakılmadan yapılacağını duyurdu.

 

Yorum yap