Üniversite Haberleri Temmuz 2015

23 Temmuz 2015

‘1. Sanat Günleri’ Gerçekleştirildi

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, “Sanat Günleri” etkinlikleri düzenledi.

Sanat Günleri, Ayazağa Görsel Kimlik adı verilen Sinema TV Türkçe Bölümü ile İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencilerinin dersleri kapsamında ortaya çıkan kültürel bellek amaçlı film gösterisi ve fotoğraf çalışmalarının yanı sıra Grafik Tasarım Bölümü ile Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerinin sergileri ile başladı. Aynı gün, ulusal ve uluslararası ödüllere sahip Erden Kıral’ın yönettiği Gece filminin gösterilmesinin ardından yönetmen ve oyuncularının katılımı ile bir panel gerçekleştirildi. Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nden bu sene mezun olacak öğrencilerin Anadolu Medeniyetler teması ile tasarlayıp ürettiği kumaşlardan hazırladıkları 47 parçalık koleksiyonları bu yıl usta kareograf Başak Gürsoy tarafından sahneye koyuldu. Medusa, Truvalı Helen’in Hikayesi, Dolmabahçe Sarayı Şıklığı, Sivas Ulu Camii, Çırağan Sarayı Asaleti isimleri ile birbirinden güzel ve özgün kıyafetlerin yer aldığı koleksiyonun sergilenmesinden sonra öğrencilerin podyuma mankenlerle beraber çıkması konuklar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

BEYKOZ LOJİSTİK MYO

Eğitim Modeli ‘Yaparak Öğren’

Beykoz Lojistik MYO Mesleksel Becerileri Geliştirme Merkezi, öğrencilerin yaparak öğrenmesine, teorik bilgiyi pratiğe çevirmelerine olanak sağlıyor.

Birçok laboratuvar ve atölyeyi bünyesinde barındıran Merkez’de, mobil teknolojiler atölyesi, denizcilik atölyesi, lojistik ve dış ticaret laboratuvarı, kabin içi hizmet laboratuvarı ve bilgisayar laboratuvarları öğrenme, öğretme amaçlı tasarlandıysa da kapıları, “Bir fikrim var” diyen her öğrenciye açık. Öğrenciler bu laboratuvarlarda okudukları bölümlere uygun olarak uygulamalı eğitim görüyor, mobil cihazları açıyor, onarıyor, can yeleği takıp, harita okuyor, legoları ile tedarik zinciri yönetiyor ve hatta gerçek bir uçak kesitinde kabin hizmetlerini gerçekleştirerek işi uygulamalı olarak öğreniyor. Bu deneyim öğrencilere derslerinde başarı olarak dönerken, mezun olduklarında ise öğrendikleri konuları bilen, işinin uzmanı bireyler olarak iş yaşamına katılmalarına imkan sağlıyor. “Her işten anlayan değil, yaptığı işi en iyi bilen ve doğru yapan nitelikli insan gücü yetiştirmek” amacıyla yola çıkan Beykoz MYO “Yaparak Öğren” eğitim modelini benimsiyor.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

8. Mühendislik ve Teknoloji Sempozyumu

Ana teması ‘Teknoloji ve Sanayide Yeni Ufuklar’ olarak belirlenen 8. Mühendislik ve Teknoloji Sempozyumu 14-15 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Sempozyum’un açılış konuşmaları, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıtkı Kemal İder, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Zaim Çil, Rektör Prof. Dr. Hamdi Mollamahmutoğlu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Sıtkı Alp tarafından yapıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, ülkemizde bilim ve teknolojinin gelişmesi için yapılmakta olan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Öğleden sonra yapılan panelde, “Teknoloji ve Sanayide Yeni Ufuklar” ulusal ve uluslararası boyutu ile tartışıldı. Prof. Dr. Celal Zaim Çil tarafından yönetilen panele, Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ömer Anlağan, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Yavuz ve Hidromek A.Ş. Üretim Müdürü Dr. İlhan Varol panelist olarak katıldı. Sempozyumun diğer davetli konuşmacısı ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Eres Söylemez “Makine Mühendisliğinin Dünü ve Bugünü” isimli sunumu ile Sempozyum’a katıldı.

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

Doğuş’ta Tiyatro ve Dans Festivali

Doğuş Üniversitesi, 4-8 Mayıs 2015 tarihlerinde 6. Tiyatro Festivali, 12 Mayıs 2015 tarihinde de 6. Dans Festivali’ni düzenledi.

Festivale katılan tiyatro kulüpleri, öğlen 13.30 ve akşam 19.00’da olmak üzere her gün iki tiyatro oyunu sergilediler. Festival kapsamında, Doğuş Üniversitesi Tiyatro Kulübü ‘Köprüden Görünüş’, Okan Üniversitesi Tiyatro Kulübü ‘Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı’, Özyeğin Üniversitesi Tiyatro Kulübü ‘Çingenenin Şarkısı’, Sabancı Üniversitesi Tiyatro Kulübü ‘Azizname 95’, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Kulübü ‘Turandot veya Aklayıcılar Kongresi’ isimli oyunu, Marmara Üniversitesi Tiyatro Kulübü ‘Kömürcüler’ isimli oyunu başarıyla sergilediler. 5 gün süren festivale hem Doğuş Üniversitesi öğrencileri hem de misafir üniversitelerin öğrencileri yoğun ilgi gösterdiler. 6. Dans Festivali’nde yaklaşık 3 saat süren gösteri kapsamında, 17 üniversitenin dans kulüpleri ve özel dans okulları sahne aldılar. Festivale, Acıbadem, BİLGİ, Boğaziçi, İstanbul Aydın, İstanbul Kemerburgaz, İstanbul Kültür, İstanbul Teknik, İstanbul Ticaret, İstanbul, Işık, Kadir, Koç, Marmara, Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Sabancı, Yeditepe ve Yıldız Teknik üniversiteleri katıldı.

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

Basketbol Takımı ‘Avrupa Şampiyonu’

Türkiye Basketbol Şampiyonası’nda ipi göğüsleyerek ülkemizi Avrupa’da düzenlenen turnuvada temsil eden Fatih Üniversitesi Basketbol Takımı zorlu rakiplerini bir bir yenerek ‘Avrupa Şampiyonu’ oldu.

Slovenya’da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden Fatih Üniversitesi Basketbol Takımı final maçında Sırbistan’ı 73-66 yenerek şampiyonluğa adını yazdırdı. Şampiyona’da Slovenya, Hırvatistan ve Macaristan’ın bulunduğu grupta mücadele eden Fatih Üniversitesi, dişli rakiplerini eledikten sonra son olarak İtalya’yı da yenmeyi başararak adını finale yazdırmıştı. Sırbistan ile çıkılan final mücadelesinde rakibi ile başa baş mücadele eden ekip, karşılaşmanın ilk yarısında 36-36’lık skorla soyunma odasına gitti. Karşılaşmanın ikinci yarısında etkili oyunuyla Sırbistan’ı sürklase eden Fatih Üniversitesi Basketbol Takımı, maçı 73-66 kazanarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı. Turnuvanın en iyi 5 oyuncusu arasına giren Sertaç Şanlı, Slovenya’ya şampiyon olmak için geldiklerini ve bunu başararak çok mutlu olduklarını belirterek, “Turnuvanın en değerli oyuncuları arasına girmek kuşkusuz çok güzel bir duygu ama ondan daha önemlisi Fatih Üniversitesi olarak ülkemizi burada çok iyi bir şekilde temsil etmiş olmaktı” dedi.

GEDİZ ÜNİVERSİTESİ

Bilim insanları Gediz Üniversitesi’nde buluştu 

Bilim insanları, 2. Uluslararası Biyosensör Kongresi için Gediz Üniversitesi’nde bir araya geldi.

Gediz Üniversitesi, Ege Üniversitesi işbirliğiyle 2. Uluslararası Biyosensör Kongresi düzenledi. Gediz Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı, insanlığın umut bağladığı bilim insanlarını bir araya getirdi. Kongreye, hastanelerdeki laboratuarları küçük çiplere sığdıran ‘minyatür laboratuar’ çalışmaları ve hastalıkların teşhisi ile tedavisinde geliştirdikleri yeni yöntemlerle tüm gözlerin üzerine çevrildiği Çek Cumhuriyeti Biyofizik Enstitüsü’nden Prof. Dr. Emil Palacek, Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Joseph Wang ve Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Dökmeci’nin aralarında yer aldığı 6 ülkeden (ABD, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fas, İsveç ve Türkiye) 28 konuşmacı katıldı. Ülkemizdeki 13 üniversiteden (Ankara, Gazi, Hacettepe, Sabancı, Bilkent, Koç, İzmir Yüksek Teknoloji, Karamanoğlu Mehmet Bey, Kemerburgaz, Namık Kemal, İstanbul Şehir, Ege ve Gediz) öğretim üyelerinin yanı sıra TÜBİTAK ile TSE’den araştırmacılar da kürsüye çıktı.Üç gün boyunca 12 oturum, 7 çalıştayın yapıldığı 2. Uluslararası Biyosensör Kongresi’ni yurt içinden ve yurt dışından 200’e yakın araştırmacı ile öğrenci dinleyici olarak takip etti. Bu alandaki son gelişmeler ve hedeflenen çalışmalar hakkında bilgi verildi. İnsanoğlunun geleceği için umut aşılayan gelişmeler paylaşıldı.

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ

Ali Acıoğlu’ndan hayat kurtaran tasarım

Hasan Kalyoncu Üniversitesi(HKÜ) Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Ali Acıoğlu, tasarımıyla, trafikte uyku ile gelen olası can ve mal kayıplarını engellemeyi hedefliyor.

Trafikte uykunun neden olduğu kazaları engellemek amacıyla ‘Sürücü Uyku Uyarı Cihazının Tasarımı’ adlı projeyi geliştiren HKÜ Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Ali Acıoğlu, Bilim ve Sanayi Bakanlığı’ndan ‘Tekno Girişim Sermaye Desteği’ kazandı. Bu proje kapsamında Acıoğlu’na, tasarımında kullanılması ve tasarımını geliştirmesi için 90.000 TL hibe verildiği açıklandı.Proje, sürücünün uyuyup uyumadığına karar veriyor ve sürücüye temas etmeden bilgisayarlı görü ile çalışıyor. Uyku sırasında sürücüyü uyararak ciddi can kayıplarının yaşanabileceği kazaların minimum hasarla atlatılabilmesini sağlıyor. Yorgunluk analizinde sürücülerin gözlerini parametre alan sistemin, kullanıcılarına uygun maliyet, ergonomik kullanım ve yüksek performans sunacağı belirtildi.

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

‘Robotunu Yarıştır Ödülleri Götür’ yarışması sonuçlandı

İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin düzenlediği ‘Robotunu Yarıştır Ödülleri Götür’ yarışmasının sonuçları belli oldu.

Yarışmaya, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki lise ve üniversitelerden toplam 170 öğrenci katıldı. 143 robotun 4 farklı kategoride yarıştığı yarışmada dereceye giren öğrencilere İstanbul Aydın Üniversitesi’ni tercih etmeleri halinde başarı bursu sağlanacak. Dereceye Giren Öğrenciler şöyle:

Mini Sumo Kategorisi: 1. ‘Zeus’ adlı robotla Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesi, 2. ‘Bal’ adlı robotla Otakçılar Anadolu İmam Hatip Lisesi, 3. ‘Devrim’ adlı robotla Sabancı Meslek Teknik Anadolu Lisesi

Sumo Kategorisi:1. ‘Helon’ adlı robotla Marmara Üniversitesi, 2. ‘Senju’ adlı robotla Marmara Üniversitesi Çizgi İzleyen Kategorisi: 1. ve 2. Pendik Lisesi

Serbest Kategorisi: 1. ‘Engelli Diş Fırçası Robotu’ ile İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 2. ‘Robotic Hand’ ile İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, 3. ‘Followcam Robotu’ ile Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

BİLGİ eğitim yelpazesini genişletiyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2015 – 2016 Akademik Yılı’nda eğitime başlayacak dört yeni lisans programı açtı.

Bu yıl 1 milyonun üzerinde adayın girmeye hak kazandığı Lisans Yerleştirme Sınavları’nda başarılı olan öğrenciler, yeni açılan İletişim Tasarımı ve Yönetimi, Dijital Oyun Tasarımı ve Çocuk Gelişimi Lisans Programları’na LYS sonuçları açıklandıktan sonra tercih yapabilecek. Spor Yöneticiliği Programı ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul edecek.

BİLGİ, Dijital Oyun Tasarımı Lisans Programı ile Türkiye ve dünyada hızla büyüyen oyun sektörüne özgün içerikler üretecek tasarımcı ve disiplinler arası çalışma ortamına hakim gençler yetiştirmeyi amaçlıyor. Spor Yöneticiliği’nde, spor endüstrisinin yönetim kademesinde çalışacak yöneticiler yetiştirilecek. İletişim alanındaki uzmanlığını derinleştirecek İletişim Tasarımı ve Yönetimi Lisans Programı ile, bölümü tercih eden öğrencilere farklı bir vizyon sunacak. Program mezunları, marka yöneticisi, tasarım müdürü, tasarım stratejisi gibi farklı uzmanlıklara sahip olabilecek. Ayrıca, önümüzdeki öğretim döneminde Sağlık Bilimleri Yüksekokulu çatısı altında Çocuk Gelişimi Lisans Programı eğitime başlayacak.

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

İKÜ yaza öğrencileriyle “Merhaba” dedi

İstanbul Kültür Üniversitesi, 4-5 Mayıs 2015 tarihlerinde Ataköy Yerleşkesi’nde “Yaza Merhaba Etkinlikleri” düzenledi.

Etkinlikler, Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Merkezi, Kurumsal İletişim Birimi, Öğrencilik Yaşamı Birimi, Öğrenci Kulüpleri Birliği, Uluslararası Öğrenci Birimi koordinasyonuyla gerçekleştirildi. Kampüs alanında müzik, spor ve oyunlara özel parkurların yanı sıra dünya mutfağından seçme lezzetler sunan standlar yer aldı. İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. S. Semahat Demir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mahmut Paksoy, Prof. Dr. Sermin Örnektekin, Prof. Dr. Erhan Güzel de yaz etkinliklerinin ziyaretçileri arasındaydı.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

Yassıada’da mezuniyet

İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi, mezuniyet törenini özel izinle, eski adıyla ‘Yassıada’, yeni adıyla ‘Özgürlük ve Demokrasi Adası’nda yaptı.

Törene, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Çağlar, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri, İTO Meclis Üyeleri, üniversitenin Mütevelli Heyeti üyeleri, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, rektör yardımcıları, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Ceylan, akademisyenler ile Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencileri katıldı. Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Çağlar, Yassıada’yı 55 yıl önce başlayan hazin bir hikayenin evi olarak tanımladı ve Hukuk Fakültesi mezunlarına, “Kiminiz hakim, savcı, kiminiz de avukat olacak. Adaletin terazisini elinizde tutacaksınız. Bugünü hiç unutmayın. Bu adayı, burada yaşananları unutmayın. Unutmayın ki bir daha böyle acılar yaşanmasın. Asıl mesele geçmişte yaşananları bilmek ve ondan gereken dersleri çıkarmaktır. Hukukun her bireyi eşitlik çerçevesinde koruyup kollayan kalkanı ortadan kalkarsa ya da hukuk, birtakım siyasi emellerin aracı haline gelirse işte buradaki acı tecrübeler gibi örnekler tekrar tekrar yinelenir” sözleriyle seslendi.

IŞIK ÜNİVERSİTESİ

851 ‘iyi insan’ mezun oldu

Feyziye Mektepleri Vakfı (FMV) Işık Üniversitesi 16. Dönem Mezuniyet Töreni, Şile Kampüsü’nde mezun ve ailelerinden oluşan yaklaşık 4 bin kişilik bir izleyici topluluğunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Tören, Işık Üniversitesi öğrencilerinin zeybek ve vals gösterileriyle başladı. Gösteriler, konuklara unutulmaz dakikalar yaşattı. Işık Üniversitesi Mezuniyet Töreninde 5 Fakülte, 2 Enstitü, 2 Meslek Yüksekokulu’ndan; ön lisans, lisans ve lisansüstü olmak üzere toplam 851 yeni mezun hayata adımını attı.

Çeyrek asır sonra gelen diploma

Işık Üniversitesi’nin bu sene sıra dışı bir mezunu vardı. 25 yıl sonra ikinci üniversitesinden mezun olan ve mezun olduğu gün üç ayrı iş teklifi alan Özgül Altıkulaç, “Bugün ikinci üniversitemden mezun oluyorum ve çok mutluyum. Daha önce liseden sonra kendi alanımız dışında başka bölüm tercih edemediğimizden dolayı okumak zorunda olduğum Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Ressamlığı Bölümü’nden mezun olmuştum. Bu mesleği denememe rağmen bana uygun olmadığına karar verdim. Uzun yıllar okumak istediğim, uğruna ders çalışarak çok zaman harcadığım ama asla vazgeçmediğim Psikoloji Bölümü’ne 20 yıllık bir süreden sonra kavuşmuş oldum. Işık Üniversitesi’nde başladığım bu serüvene, üniversitemin bana vermiş olduğu imkanlarla Erasmus programına katılarak Slovenya’ya gittim. Avrupa’da bir üniversite de okumanın farklılıklarını ve ayrıcalığını yaşadım. Çok istemek başarmanın yarısıdır demişler. Ben çok istedim, başardım” diyerek duygularını paylaştı.

İZMİR ÜNİVERSİTESİ

İzmir Üniversitesi’nde mezuniyet gururu

Başarılı geçen eğitim döneminin ardından 1019 mezununu meslek yaşamına uğurlayan İzmir Üniversitesi’nde hüzün ve sevinç bir arada yaşandı.

İlk kez mezun veren Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümleri ile birlikte 1019 mezununu başarılı geçen eğitim hayatlarının ardından meslek yaşamlarına gururla uğurlayan İzmir Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’nde hüzün ve mutluluk bir arada yaşandı. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde mezun veren üniversitede lisans ve ön lisans birinciliklerine kız öğrenciler adını yazdırdı. Lisans birincisi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu Emel Doğru ve ön lisans birincisi Zeynep Gülçin Utkan’a plaketleri Mütevelli Heyet Başkanı Ali Rıza Doğanata ve Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş tarafından takdim edildi. Mezuniyet töreni öncesi ve sonrasında bol bol fotoğraf çektiren mezunlar keplerini havaya sevinçle fırlattı.

ŞİFA ÜNİVERSİTESİ

ŞİFA’da Erasmus+ yolculuğu başlıyor 

Şifa Üniversitesi’nde Erasmus+ öğrenci değişim hareketliliği başladı. Erasmus+ 2014-2015 değişim programı kapsamında bu yıl yurt dışına gidecek 18 Şifa Üniversitesi öğrencisi, düzenlenen seminerde 2 aylık yurt dışı programı hakkında bilgilendirildi.

Önümüzdeki günlerde kabul aldıkları üniversite ve ülkelere doğru yola çıkacak olan öğrenciler Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından düzenlenen “SIFA Study Abroad 101” eğitim seminerinde bir araya geldi. Uluslararası İlişkiler Genel Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Atabay, Prof. Dr. Erika Sivarajan Froelicher ve Uluslararası Programlar Ofis Sorumlusu Ahmet Sezer, bir bölümü ilk kez yurt dışında bir eğitim programına katılacak olan öğrencilere yurt dışı eğitim deneyimlerini aktardılar. Avrupa’da başta İngiltere, Hollanda, Belçika, İsveç olmak üzere bir çok ülkeye dağılacak olan Şifa Üniversitesi öğrencileri seminerde merak ettikleri soruları sorma imkanı buldular.

Prof. Dr. Atabay, seminerde farklı ülkelerden örnekler vererek; eğitim, ulaşım, beslenme, üniversitelerdeki akademik ilişkiler, güvenlik ve günlük yaşam alışkanlıklarıyla ilgili öğrencileri bilgilendirdi ve deneyimlerini aktardı. Prof. Dr. Erika Sivarajan Froelicher ise farklı ülkelerde kullanılan dil ve aksanlar ile öğrencilerin eğitim alacakları üniversitelerdeki uygulamalar hakkında birikimlerini paylaştı. Seminerde ayrıca seyahat öncesi yapılması gereken son hazırlıklar ve kontrol listeleri hakkında da öğrenciler bilgilendirildi.

TED ÜNİVERSİTESİ

Erasmus Öğrenci Ağı Genel Kurul Öncesi “Ulusal Temsilciler Toplantısı” TED Üniversitesi’nde yapıldı. 

Avrupa’nın en büyük öğrenci sivil toplum kuruluşlarından Erasmus Öğrenci Ağı’nın her yıl farklı ülkelerde gerçekleşen Genel Kurul Öncesi Ulusal Temsilciler Toplantısı (Pre-AGM CNR) bu yıl TED Üniversitesi’nde gerçekleşti.

“Öğrenciler öğrencilere yardım ediyor” mottosuyla gönüllülük esasına dayanarak kurulan ve kâr amacı gütmeyen Avrupa’nın en büyük öğrenci sivil toplum kuruluşlarından Erasmus Öğrenci Ağı’nın (Erasmus Student Network-ESN) her yıl başka bir ülkede yapılan genel kurulu (Annual General Meeting-AGM), 37 ülkedeki 473 yükseköğretim kurumundan 800 temsilcinin katılımı ile bu yıl Ankara’da gerçekleşti. Toplantının amacı, Erasmus+ Yükseköğretim Programı’ndan yararlanan öğrencilerin değişim için gittikleri ülkelere uyum süreçlerini kolaylaştıran, kültürlerarası diyaloğa katkıda bulunan Erasmus Öğrenci Ağı’nın bir sonraki yıl için hedeflerini belirlemek ve daha etkin çalışması için gerekli eylemleri şekillendirmek.

Toplantının ilk etabı olan Genel Kurul Öncesi Ulusal Temsilciler Toplantısı (Pre-AGM CNR), Erasmus Öğrenci Ağı-TEDÜ’nün ev sahipliğinde 13-15 Nisan 2015 tarihleri arasında, TED Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte katılımcılar, 16-19 Nisan 2015 tarihlerinde Erasmus Öğrenci Ağı’nın Genel Kurulu’nda görüşülecek konuları ele alarak genel kurula sunulacak 2015-2016 yılı taslak eylem planını hazırladılar.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

Üsküdar Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı

Üsküdar Üniversitesi 2015 ön lisans ve yüksek lisans mezunlarını verdi.

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi ikinci mezunlarını da bu yıl verdi. 2 yıllık eğitimini başarıyla tamamlayan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Yüksek Lisans öğrencileri görkemli bir törenle mezun oldu. Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen törene aileler yoğun ilgi gösterirken öğrenciler hep birlikte keplerini fırlattı.

Mezuniyet programının ilk konuşmasını Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Besti Üstün yaptı. Sağlık Meslek Yüksek Okulu avantajlarına ve iş imkânlarına dikkat çeken Üstün, üniversite olarak sıradan olmayı değil, fark yaratmayı vizyon olarak seçtiklerini söyledi. Daha sonra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk öğrencilere seslendi. Bilgi çağının en büyük sermayesi yetişmiş insandır diyen Konuk, üniversitelerin toplumun kalkınma motorları olarak öneme sahip olduklarına dikkat çekti. Bir ülkenin kalkınmasını sağlayacak yetişmiş insan gücünün tek kaynağı ve yolunun ‘bilim’, ‘teknoloji’, dolayısıyla ‘üniversiteler’ olduğunun altını çizen Konuk, araştırmacı sayısının önemini vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise mezun öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. Tablonun kendisi için gurur verici olduğunu belirten Tarhan, yaşam devam ettiği sürece iyi ile kötünün mücadelesinin hep süreceğini söyleyerek öğrencilerinin iyilerden taraf olması gerektiğinin altını çizdi. Hayatın bir tercih olduğunu belirten Tarhan öğrencilerine “Yaşadığınız her günü hayatınızın son günü gibi yaşayın” tavsiyesinde bulundu.

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ

Yaşar Üniversitesi’nde görev değişikliği

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nin kararıyla 01 Haziran 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer rektör olarak atandı.

Prof. Dr. M. Cemali Dinçer üniversitenin atılımlarını ‘Bilim, Birlik, Başarı’ ilkesi doğrultusunda kararlılıkla sürdüreceklerini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Dinçer, “Yaşar Üniversitesi İzmir ve Ege’de olduğu kadar Türkiye genelinde ve yurtdışında da yükselen bir değer olmayı sürdürecektir. Üniversitemizi bugünlere getiren başta kurucumuz ve onursal başkanımız Sayın Selçuk Yaşar’a olmak üzere Yaşar Ailesine, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ne ve tüm emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyorum’ dedi.

Stanford Üniversitesi’nde doktora

Prof. Dr. Cemali Dinçer, ODTÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Ardından NATO bursu ile ABD’deki Stanford Üniversitesi’ne giden Dinçer, burada Endüstri Mühendisliği ve İstatistik Yüksek Lisansı ile Endüstri Mühendisliği ve Mühendislik Yönetimi alanında doktora yaptı. 1986 yılında Bilkent Üniversitesi’nin ilk akademik kadrosunda yer aldı. 10 yıl Bilkent Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra özel sektöre geçen Dinçer, İzmir’de Yeni Asır gazetesinin genel müdürlüğü görevinde de bulundu. Daha sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde önce İletişim Fakültesi’ni hemen ardından Mühendislik Fakültesi’nin öncesi olan Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’ni kurdu. 2006 yılında İzAIR (İzmir Hava Yolları) genel müdürlüğü görevinde de bulunan Dinçer, 2011’de İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı olarak çalıştı. İstanbul’un ardından tekrar İzmir’e dönen Dinçer, İzmir Bilim Parkı Danışma Kurulu üyeliği, İEÜ Rektör Yardımcılığı görevlerinin ardından Eylül 2014’den itibaren Yaşar Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. İlk olarak Akademik Ofis Direktörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. M. Cemali Dinçer daha sonra üniversite Rektörlüğü’ne atandı.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

Yeditepe Üniversitesi ve Unilever işbirliği

Yeditepe Üniversitesi ile dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri şirketlerinden biri olan Unilever ortak bir çalışmaya imza attı.

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç ve Unilever Türkiye Kişisel Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcsı Şükrü Dinçer’in katılımıyla 12 Mayıs 2015 tarihinde imzalanan anlaşma, Türkiye’de kişisel bakım alanında yeni bir referans noktası oluşturma özelliği taşıyor.

Dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri şirketlerinden biri olan Unilever, hayat için değer üretme misyonuna üniversite işbirlikleri ile devam ediyor. Tüketici ihtiyaçlarının çözümü için yalnızca ürün değil, bilgi ve deneyimin de geliştirilmesini destekleyen Unilever, Türkiye’de ilk adımı Yeditepe Üniversitesi ile birlikte atıyor.

Her gün dünyanın 190 ülkesinde milyarlarca kişiye ulaşan markalarının yanı sıra inovatif yaklaşımları ve sürdürülebilirlik felsefesiyle dünyanın öncü kurumlarından olan Unilever ile Türkiye’nin en fazla patent sayısına sahip üniversitesi Yeditepe’nin arasında gerçekleştirilen bu iş birliği, inovatif alanda Türkiye’de yeni bir süreci ifade ediyor.

Pazara sunduğu markalarla Türkiye’de her ay 51 milyon tüketicinin yaşamının bir parçası olarak yer alan Unilever, inovasyonu büyüme kaynağının can damarı olarak nitelendiriyor. Bugün 8 fabrika yatırımı, 5.000’i aşkın çalışanı ve 34 ülkeye ihracatıyla Türkiye ekonomisine katma değer sağlayan Unilever Türkiye, Yeditepe Üniversitesi ile gerçekleştirdiği iş birliği doğrultusunda, kişisel bakım ürünlerinin tüketiciye sunduğu faydaları daha fazla artırmayı hedefliyor.

 

Yorum yap