EDU SUMMIT 3 yaşında

15 Nisan 2016

Vakıf Üniversiteler Birliği’nde yönetimde olduğumuz son 6 yıl içerisinde hayata geçirdiğimiz en önemli faaliyetleri sorarsanız; ilk üç sırada sayacağım faaliyetler arasında şüphesiz ki EDU SUMMIT gelir. 2014 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz ve bu sene üçüncüsünü düzenliyor olduğumuz EDU SUMMIT Eğitim Zirvesi Türkiye’de eğitim ve yüksek öğretim alanlarında yöneticilerin her yıl buluştuğu en önemli etkinlik oldu. Bu zirvemizin her yıl etkinliğini artırarak ilerlemesinde en büyük katkıyı; değerli Milli Eğitim Bakanımız ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlarımızın bizzat katılmaları sağlamıştır.

Bu yıl zirvemizin ana temasını “Global Arenada Türk Üniversiteleri” olarak belirledik. Bu başlık altında üç temel konuyu masaya yatırıyoruz. Akreditasyon, uluslararasılaşma ve dünyadan yüksek öğretim modelleri… Özellikle yüksek öğretim kurumlarının küresel anlamda akreditasyonu konusu bugün yüksek öğretimin en önemli gündem maddelerinden birini oluşturmaktadır. Bu alanda dünyadaki en önemli iki ismi EDU SUMMIT’e davet ettik. Biri ABD’deki tüm akreditasyon organizasyonlarında önde gelen WASC’ın 17 sene başkanlığını yürütmüş olan Prof. Ralph Wolff diğeri de Laureate International Universities Akademik Kalite ve Akreditasyondan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Prof. Denise DeZolt. Her iki ismin de yapacakları sunumlarla Türk üniversitelerinin akreditasyon konusunda ufuklarını açacaklarına inanıyorum.

Zirvemize bu sene yurt dışından katılan bir diğer değerli konuşmacı da ABD’deki Türk akademisyenlerin birlikteliğinden ortaya çıkan TASSA’nın Başkanı Prof. Haluk Ünal’dır. Aynı zamanda Maryland Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Ünal da “Gerçek Uluslararası Bir Üniversite Nasıl Mümkün?” oturumumuzda konuşmacı olacak.

EDU SUMMIT III. Eğitim Zirvesi’nin tüm konuşmalarını bir kitap haline getirip, her sene olduğu gibi bu sene de İdeal Eğitim Dergimizin bir sonraki sayısında sizlerle paylaşacağız. Zirvenin eğitim ve yüksek öğretim camiasına değer katmasını temenni ediyorum.

 

 

Yorum yap