Eğitimde teknoloji devrimi

15 Temmuz 2016

Günümüzde eğitim, teknoloji tabanlı ilerliyor. Ödevler dijital ortamda yapılıyor, dokunmatik ekranlı masalara akıllı tahtalar eşlik ediyor. 
Bugün her sektörde olduğu gibi eğitim de teknoloji tabanlı ilerliyor. Microsoft, Intel, Cisco gibi şirketlerin yanında Blippar, Bekdata, Globed, Turkcell gibi şirketler eğitime özel uygulamalar sunuyorlar. SuperSınıf, Akıllı Eğitim, Akıllı Sınıflar örnek verilebilir. Okullarda da teknoloji atılımı yapılıyor. 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında eğitim vermeye başlayan Bilişim konseptli Tuzla Doğa Koleji Intel ile işbirliği yaptı. Bu kapsamda tüm öğrenciler Intel tablet üzerinden eğitim alıyor. Diğer taraftan Era Kolejleri’nde öğrencilere akıllı tahtalar üzerinden eğitim veriliyor. İngilizce yayınlarda kullanılan eğitim materyalleri, öğrencilere istedikleri zaman ve mekandan online olarak bağlanma imkanı sağlıyor. Kadir Has Üniversitesi sınıflarında Akıllı Kürsü ve Samsung TV ile entegre çalışan akıllı sınıflar yer alıyor. Ama hiçbir şey bunlarla sınırlı değil. Yeni jenerasyon eğitimde pek çok yeni nesil teknoloji öne çıkıyor. Dijital ortamda yapılan ödevler, dokunmatik ekranlı masalar, deney yapan tabletler, QR kodlarla süslenen duvarlar bunlardan birkaçı…

Bekdata eğlence ve eğitimi birleştirdi
Bekdata, 26 yıldır eğitim sektörüne teknoloji çözümleri üreten bir teknoloji firması. Özellikle 1995 yılından itibaren getirdikleri çözümlerle Türkiye’deki eğitim uygulamalarına katkı sağladılar. 1999 yılında getirmiş oldukları Mimio Akıllı Tahta aparatı ile bugünkü Fatih projesinin temelleri atıldı. Bekdata Kurucusu Bekir Gül, Mimio’yu şöyle özetliyor: “İster tüm grup veya küçük grup eğitimi, gelişim değerlendirmesi, ortak çalışma öğrenimi; isterse öğrenci merkezli uyarlanabilir eğitim olsun, Mimio çözümleri ile öğretmenler stratejilerini kolay ve ekonomik şekilde faaliyete geçirebiliyorlar.” Bekdata’nın geliştirdiği teknolojiler bununla sınırlı değil. Sanal gerçeklik çözümleri de eğitimi kolaylaştırıyor. Burada geliştirdikleri WizeFloor yazılımında kullanıma hazır uygulamalar mevcut ve aynı zamanda öğretmenler kendilerine özel içerik ve program yükleyebiliyorlar. Yarışma, sınav ve oyun düzenleyerek bunların skorlarını kaydedip paylaşabiliyorlar. Öğrenciler için de daha eğlenceli bir öğrenmenin kapısını aralıyor diyebiliriz. Öğrenciler masa başında değil, hareket halinde dijital deneyim kazanıyorlar. Oyun ve fiziksel hareket yönüyle öğreniyorlar.

42 bin devlet okuluna ulaştı
Bekdata, bugüne kadar 42 bin devlet okulu, 3 bin özel okul, 194 üniversite ve 4 bin civarında dershanenin yüzde 50′sine bir ürünle ulaşmayı başardı. 1999 yılında getirdikleri Mimio Akıllı Tahta çözümünü 50 bin adet üzerinde kurdular. Bekir Gül, yapmış oldukları çalışmalardan örnekler veriyor: ”
Boğaziçi Üniversitesi, Mimio Akıllı Tahta, LifeSize Video Konferans, Bilgisayar Laboratuarları, Apple Bilgisayarlar, uzaktan eğitim çözümleri. Robert Koleji, öğretmen ve öğrencilerin bilgisayar sistemleri, tüm bilişim ihtiyaçları. Eyüboğlu Koleji, tüm konferans salonlarına Akıllı Kürsü sistemleri kurduk.
Medipol Üniversitesi, tüm sınıf sistemlerini Mimio ürünleri donattık. Kadir Has Üniversitesi sınıflarına Akıllı Kürsü ve Samsung TV ile entegre çalışan akıllı sınıflar kurduk. Harran Üniversitesi’nde hem uzaktan eğitim hem de sınıfların da Mimio ürünleri kullanıldı.”

 

Blippar yapay zeka ile öğrenmenin peşinde
Blippar’ın tüm platformu mobil. Her uygulama Blippar’ın içerisinde çalışıyor. Sadece hazırlanan içeriğe ulaşmak için tetikleyici bir görsel ( fiziksel veya dijital) gerekiyor. Blippar Türkiye CEO’su Zehra Öney, Blippar’ın eğitim alanındaki mobil öğrenme uygulamalarını şöyle anlatıyor: “Örneğin, volkanların katmanlarının keşfedildiği, bitkilerin dünyasındaki soruları cevaplayarak dijital ortamda çiçek büyütebildikleri, Güneş sistemini ve Samanyolu’ndaki gezegenleri izleyebildikleri bir dünya sunuyoruz. Aslında baktığımızda Blippar’ın kuruluş amacı mobil öğrenme. Size etrafınızda gördüklerinizin daha fazlasını sunuyoruz. Blippar olarak 9 Haziran’da Blipparsphere platformumuzun lansmanını yaptık. Blippar’ın halihazırdaki yapay zekayla öğrenme ve bilgisayarla görme yeteneklerini kullanarak, kullanıcının fiziksel ortamı hakkındaki bilgileri derinleştirmek ve kişiselleştirmek için Blippar uygulaması aracılığıyla gerçek bir görsel keşif tarayıcısı sunuyor. Öte yandan Blipparsphere, bilgi grafik eklentisinin yanı sıra şirketin, her insanın dili ya da eğitiminden bağımsız olarak etrafındakiler hakkında sınırsız bilgiye erişebilmesini mümkün kılan bir dünya yaratma vizyonunu ileriye taşıyacak diğer geliştirmelerle birlikte sunuluyor.”

Robert Kolej için interaktif içerikler üretiyorlar
Blippar Türkiye ofisi, interaktif bir öğrenim ortamı için uygulamasının Blippbuilder Platformunu, ücretsiz olarak eğitim kurumlarına açıyor. Eğitmenler, her kurumun bilişim teknolojileri öğretmenlerine, öğrencilerine Blippbuilder eğitimi veriyor. Eğitim sonrasında ise onlardan artırılmış gerçekliği hissettirecek Blipplenebilir içerikler yaratmaları bekleniyor. Bu içerikler eğitim materyalleri de olabilir, öğrenci kulüp aktiviteleri ya da okul tanıtımları da…Zehra Öney, “Süreç içerisindeki desteklerimizi üç ana başlık altında toparlayabiliriz. Kullanıcı deneyimi, hangi derste nasıl içerikler yaratabilecekleri ve teknik konular” diyor ve devam ediyor: “Bugüne kadar Türkiye’de birçok kurumla eğitim programları yürüttük ve yürütmeye de devam ediyoruz. Örneğin Mart ayında Amerikan Robert Koleji’nin 15-20 kişilik bir öğrenci grubu ile derslerinde fark yaratacak, öğrencilerin merakını güdüleyecek interaktif içerikler üretmeye başladık. Geçtiğimiz günlerde Şişli Terrakki Vakfı Okulu’nun bilişim teknolojileri öğretmenlerinin festival gününe özel, okul içerisindeki öğrenci -veli sosyalliğini artıracak, eğlenceli içerikler ürettik. Yine Bilfen Okulları, tanıtım günleri için platformumuzu kullanmaya başladı.”

Globed okulların çözüm ortağı oldu
Teknoloji uygulamaları geliştiren bir diğer şirket, 2012 yılında kurulan Globed. Eğitim teknolojilerinin temelinde farklılaştırılmış eğitim ve kişiye özel müfredat çalışmaları bulunuyor. Uygulamalarının ve hizmetlerinin Türkiye’nin her bölgesinde K-12 ve üniversite kullanıcıları mevcuttur. Eğitim kurumlarına yalnızca çevrim içi ürün sağlamaktan ziyade bütün bir eğitim-öğretim yılı çözüm ortağı seviyesinde çalışmaları bulunuyor. Hizmetleri arasında veriye dayalı analizler, gelişim odaklı yenilikçi projeler ve kişiye özel müfredat çalışmaları bulunuyor. Kuruluşunun ilk yılında dokuz kampüs tarafından kullanılan ürün ve hizmetleri, bugün pozitif geri dönüşlere bağlı olarak Türkiye’nin hemen hemen her ilinde, 250′den fazla kampüste beğeniyle karşılanıyor.

Mobil öğrenme teknolojileri geliştiriyorlar
Bekdata, okulların altyapısına uygun olarak farklı LMS sistemleri ve online ders projeleri yapıyor. Ayrıca distribütörü oldukları mobil yazılımlarla eğitim kurumların ihtiyacı olan tablet projelerini sistem ve marka bağımsız olarak çözebilecek ürünleri bulunuyor. Bekdata olarak yazılım üretmiyorlar ancak dünyada bu konuda çalışmaları olan İngiltere, İtalya, İsrail ve Çin firmalarının yazılımlarını temsil ediyorlar. Globed’da ise çevrim içi kaynakların tamamı mobil cihazlar ile uyumlu. Kullanımların çoğu tablet ve akıllı telefonlarda gerçekleşiyor. Türkiye’de bu cihazların sayısının, kişisel bilgisayar sayısının kat kat üzerinde olduğunu düşünürsek, mobil cihaz desteği olmazsa olmaz. Önümüzdeki yıllarda mobil öğrenme uygulamalarının daha yaygın bir şekilde kullanılacağını ve bu yolla daha çok öğrenciye ulaşmayı hedefliyorlar.

Türkiye zorluklara rağmen gelecek vaat ediyor
Teknoloji, özellikle son 10 yılda hayatımızın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da bize birçok yenilik getirdi. Bugün eğitim ve teknoloji ayrı düşünülmemesi gereken konular. Kapsamlı içerikler, öğrenci gelişimi, kişisel beceri takibi, her öğrenciye uygun seviyede içerik hazırlamak ve sunabilmek, bu içerikleri öğrencilere kolay bir şekilde aktarabilmek, her gereksinime cevap verebilecek ayrıntılı raporlar hazırlayabilmek çok önemli. Peki Türkiye dünyanın hızına yetişebiliyor mu? Bizi nasıl bir gelecek bekliyor? Bu soruya Globed Kurucusu Esat Uğurlu şu şekilde yanıt veriyor: “Türkiye’deki okulların çoğu dünyanın diğer yerlerindeki eğitim kurumları gibi yenilikleri takip ediyor, öğrencilerin yararına olacağını düşündükleri kaynakları ve hizmetleri çeşitli incelemelerden geçirerek kullanıma sunuyorlar. Türkiye’de e-öğrenme sektörü, gelişime oldukça açık ve yeni yeni yapılanmaya başlamış bir sektör. Bu, ülkemiz için heyecan verici. Yaratıcı ve çalışkan gençlerimize birçok iş imkanının yaratıldığı ve yaratılacağı bir alan olmaya devam edecek.”
Bekir Gül de Uğurlu’yu desteklemekle beraber Türkiye’nin önündeki zorluklara vurgu yapıyor: “Türkiye dünyanın hızına yetişti. Eğer ki, Fatih Projesine gereken destek sağlanır ve bu proje özellikle öğretmen yetiştiren üniversitelerimize kurulursa ilkleri yakalarız diye düşünüyorum. Ancak proje hala kavranamadı, anlatılamıyor. Milli eğitim yetkilileri bu konuda maalesef geride kaldı. Türkiye’de eğitim çok hızlı değişiyor. Her gelen öncekini beğenmeyip farklı uygulamalar geliştiriyor. Örneğin bu yıl müfredata “Kodlama” eğitimi kondu. Öğretmenlerimize anlatmaya çalışıyoruz. Ancak hiç anlamadıklarını görüyoruz. Bu dersi kim verecek? Bunun için materyal alındı mı? Bu soruların hepsi havada duruyor. Bu sorulara yanıt verdiğimiz takdirde Türkiye’nin önü çok açık.”

EĞİTİMDE 15 YENİ TEKNOLOJİ

1. SüperSınıf
Turkcell Superonline’ın geliştirdiği SüperSınıf, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun olarak geliştirilen günümüzün en son teknolojik imkanlarıyla hazırlanan ve internet üzerinden kullanılan bir eğitim destek aracı. İçeriğinde onbinlerce sesli ve görsel konu anlatımı, onbinlerce yeni öğretim programlarına uyumlu çözümlü soru, yüzlerce yardımcı elektronik ders ve hikaye kitabı, çalışma kağıtları, konu testleri, eğitsel oyun ve etkinlikler bulunuyor.

2. Turkcell Akıllı Eğitim
Platform, akıllı tahta ve tablet cihazlarla interaktif eğitim teknolojilerini sunarak, interaktif sınıf deneyiminin kapılarını açıyor. Kurulan sistem sayesinde video, ses ve tüm dijital içerikleri sanal veri depolama alanlarında saklayan eğitim kurumları, eğitim içeriklerini tüm öğrencilerle kolaylıkla paylaşabiliyor. Öğretmen ve öğrencilere okulda, evde diledikleri yerde hızlı, güvenli ve kesintisiz internet erişimi sunarak, eğitimde tüm sınırları kaldırıyor.

3. Deney yapan tabletler
2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında eğitim vermeye başlayan Bilişim konseptli Tuzla Doğa Koleji Intel ile işbirliği yaptı. İşbirliği kapsamında tüm öğrencilere Intel tabletli eğitim imkanı sunuluyor. Her öğrencinin kendi tableti ile yapacağı ve sonuçlarını anlık görebileceği 70 farklı deney ve kazanım materyali müfredatın bir parçası olarak tabletlerde yerini alıyor. Bunun yanı sıra tabletlerde ısıölçer, mikroskop gibi farklı deneylerde kullanılabilen aparatlar da sunuluyor. Bu deney aparatları ve önceden hazırlanmış deneyler ile öğrencilerin tabletleri bir deney cihazı olarak kullanarak derslere katılım sağlıyor.

4. Dokunmatik ekranlı masalar
Tuzla Doğa Koleji’nde tabletli eğitimin yanı sıra öğrencilerin işlemci teknolojisinin önemi, gelişimi ve bu gelişimin teknolojinin gelişmesine nasıl katkı sağladığını görmesini sağlayan “Bilgisayar Müzesi”, dokunmatik ekranlı masalar, dijital uygulamalar ve son teknoloji cihazlarla yine teknolojinin ön planda olduğu “Deneyim Odaları”, mühendislik becerileri, yaratıcılık, işbirliği, iletişim ve teknoloji kavramlarının kazandırılmasının hedeflendirildiği, robotik çalışma odaları şeklinde tasarlanan “Lego Atölyesi” gibi birçok özel uygulama Doğa Koleji öğrencilerine teknoloji ile iç içe olma imkanı sağlıyor.

5. 3D laboratuvarı
Doğa Koleji’nde dersler, kalıcı öğrenmeyi sağlayan yöntemlerle işleniyor. Bunlardan en yenisi 3D teknolojisi. İlkokul ve Ortaokul öğrencilerinin birçok dersi 3D Eğitim Atölyesi’nde animasyonlar eşliğinde yapılıyor. Görsel anlatıma dayalı eğitimle öğrencilerin öğrenme düzeyi artıyor.

6. Eraintranet
Era Kolejleri’nin geliştirdiği Eraintranet tüm veli, öğrenci, öğretmen ve idari personel arasında bir bilgi ağı kurarak her kademedeki yönetim ve bilgilendirme etkinliğinde kullanılıyor. Bu sistemle veliler ve öğrenciler okullarda yapılan her türlü etkinlik, ders içerikleri, sınavlar, ödevler, başarı karneleri, fiziksel gelişim karneleri, sınav sonuç karneleri gibi sürekli değişkenlik içinde olan ve takip gerektiren konularda online olarak bilgilendiriliyor.

7. Akıllı tahta
Çoklu dokunmatik özelliği sayesinde öğretmen büyütme, küçültme ve dolaşımını tıpkı cep telefonunda bir fotoğraf veya içerik büyütüp küçültür gibi iki noktaya dokunarak rahatlıkla yapabiliyor. Akıllı tahta sınıfta vakit kaybını engelliyor. Öğretmen doğrudan çalıştırıp maksimum 12 saniyede kitap içeriğine ulaşıp kullanmaya başlıyor. Sayfalar arası geçis süresi 0.3 saniye. Yükleme ve bekleme derdi yok. Smooth Draw olarak adlandırılan yazı düzeltme teknolojisi ile tahtaya öğretmen veya öğrenci tarafından kalemle yazılan yazılar akıllı bir şekilde düzeltiliyor, kırıklıklar otomatik gideriliyor.

8. Cisco mobil öğrenme
Mobil öğrenme, öğrencilere ihtiyacı olduğu anda, ihtiyaç duyduğu kadarını ve kendi istediği şekilde öğrenme fırsatını sunuyor. Cep telefonlarıyla internet entegreli istenilen sunucuya ulaşılarak bilgi alışverişinde bulunmak, oyun konsollarıyla öğretici oyunlar oynayarak bilgi alınması, uzaktan eğitim mobil öğrenmenin kapsamına giriyor. Cisco’nun oluşturduğu akıllı sınıflarla öğrenciler multimedya projelerde işbirliği araçları ile çalışmaya başlamadan önce dersleri dünyanın herhangi bir yerinden video ile dinleyebiliyor. Artık eğitim uzmanlarının ve konuk eğitimcilerin yüzlerce kilometre seyahat etmesi gerekmiyor.

9. Ters yüz sınıf modeli
Dersi iyi dinleyememiş, o gün hasta olmuş ya da herhangi bir nedenden dolayı dersi kaçırmış öğrenciler için geliştirilen bir uygulama. Öğretmen tarafından hazırlanmış ders materyali, video ya da podcast olarak anlatılıyor ve öğrenci kendi anlama ve öğrenme hızına göre zamanını ayarlayabiliyor. Dersi tekrar etmek için de etkili oluyor. Öğrenciye “Öğretmenim hep yanımda” hissi veriyor.

10. Hibrid ders kitabı
Ders kitabı, defter, poster, afiş gibi basılı materyallerde bulunan yazılı kaynakların kenarına yerleştirilen QR kodlar öğrencilerde bulunan mobil cihazlardaki yazılım tarafından algılanabiliyor ve çevrimiçi-çevrimdışı içeriğe ulaşabiliyorlar. Yazılı kaynaklarda işlenen konuların içeriğini zenginleştirmek, anlatımı desteklemek ve metnin okunmasını cazip hale getirmek için QR kodlarla mobil web sayfalarında bulunan görüntü, video, ses gibi farklı formatlarda bulunan içeriklere bağlantılar verilerek öğrenme süreçleri hem daha eğlenceli hale getiriliyor hem de zenginleştiriliyor.

11. iPad uygulamaları
Öğretmenler Showbie ile iPad üzerinden sanal sınıf oluşturup sınıfa dahil olan öğrencilere quiz yapıyor, ödev veriyor, ödevi kontrol ediyor veya ödeve geri dönüş sağlıyor. Öğrenciler öğretmenin verdiği ödeve ister kalemle çizim yaparak, isterse klavyeden yazı yazarak cevap veriyor. Öğretmen isterse ödev veya quiz’in süresi bittiğinde etkinliği kilitleyerek süresi geçen etkinlik üzerinde değişiklik yapılmasını engelleyebiliyor. İster tüm sınıfa isterse de sınıf içerisinden seçtiği bir öğrenciye içerik gönderebiliryor.

12. Quick Key ile kolay okuma
Quick Key, önceden hazır olan optik formları öğrencilere dağıtarak bunun üzerine işaretlemeleri yapmalarını ve nihayetinde bu cevap kağıtlarını öğretmenin rahatlıkla okuyabilmesi için iOS yazılımı ile (şimdilik sadece iOS’te bulunuyor) doğrudan sonuçları raporlamasına dayanıyor. Öğretmen mobil uygulama sayesinde telefonunu cevap kağıdının üstüne getirdiğinde kağıt saniyeler içinde okunmuş oluyor.

13. Skype Translator
Artık Skype bir iletişim aracı olmaktan öte bir öğretim aracı olarak da anılmak istiyor. Bu amaçla kurulan Skype in the Classroom ile dünya üzerindeki öğrencileri görüntülü görüşme ortamında buluşturuyor. Fazla tekniğe girmeden sınıf içerisinde gerçekleştirilen Skype görüşmesi, Skype Translator ile öğrencilerin dil problemini ortadan kalkıyor.

14. Dijital hikaye anlatımı
Öğrenciler ve öğretmenler tarafından kullanılabilecek basit arayüzü ile animasyon sunumlar oluşturuluyor. Powtoon ile sunumlara animasyonlar eklenerek, sunumun görselliği artırılarak dikkat çekici ve etkili sunumlar hazırlanıyor. İnternet üzerinden çalışan bu programla, kendi sitesi üzerinden üye olarak profesyonel sunumlar yapılabiliyor.

15. iBeacon teknolojisi
Sınıflara konumlandırılan bu küçük cihazlar akıllı telefonlar üzerindeki yazılım ile otomatikman yoklama alabiliyor ve devam takip sistemi kurgulanabiliyor. Kütüphanelerde farklı bölümlere gidildiğinde kitaplar ile ilgili bilgilerin ve yeni kitapların otomatik olarak öğrencilerin karşısına gelmesi sağlanıyor. Okul turlarında ziyaretçilere otomatik olarak bulundukları yerle ilgili bilgiler veriliyor. Okulda bulunulan yere göre o anda yakında olan etkinlikler otomatik olarak bildiriliyor.

 

 

Yorum yap