Ezber bozan tercihler yapın!

15 Temmuz 2016


Üniversite adayları için tercih maratonu başladı. Uzmanlar öneriyor: Önce meslek sonra üniversite seçin. Hepsinden önemlisi ezber bozan tercihler yapın!
Üniversiteli olmak için tercih işlemleri başladı. Adaylar, TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile internet üzerinden tercihlerini yapabilecekler. Peki tercih yaparken nelere dikkat etmeleri gerekiyor? Hayatlarını belirleyecek olan bu süreci nasıl yürütmeliler? Uzmanlar bu konuda üniversite adaylarının puandan çok kendi yetenek ve isteklerine göre tercih yapmaları gerektiğini söylüyorlar. Adayların bu yıl tercih hakkı 24. Mükemmeliyetçi olmak yerine geniş aralıkta tercih yapmalarında fayda var. Okan Üniversitesi Eğitim Kurumları Tanıtım Müdürü Servet Gülsün Şirin, bu noktada önemli bir vurgu yapıyor: “Ezber bozan bir tercih yapılması gerektiğine inanıyorum. Öğrenci hiçbir puanı yokmuş gibi, Türkiye birincisiymiş gibi nerede okumak istediğini, hedefini belirlemeli. Öğrenciler önce meslek, sonra üniversite seçmeli. Adaylar tercih yaparken şu soruyu sormalı: Ben ne yapmak istiyorum? Bu soru kapı açıcı bir sorudur. Eğer bu soruya öğrenciler doğru yanıtlar verebiliyorlarsa, tercih döneminde bir adım öne geçebilirler.”

Geniş aralıkta tercih yapmaları faydalı olur
“Tercih yapılırken istek sırası önemli” diyen Fen Bilimleri Temel Liseleri Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt adaylara şu tavsiyelerde bulunuyor: “Adayların ilgi alanına göre en çok istediği bölümlerden başlayarak tercih yapması daha sağlıklı olur. Açıkta kalmamak adına istenilmeyen bölümler tercih listesine alınmamalı. Her adayın toplam 24 tane tercih bildirme hakkı var. Tercihlerde mükemmeliyetçi davranmamak gerekir. Sadece 5-6 tercihle listeyi oluşturmak risklidir. Mutlaka geniş aralıkta tercih yapılmalıdır. İlk sıralarda başarı sırasının üzerinde ve en çok istenilen bölümler ( ilk iki ya da üç tercih ), orta sıralarda yerleşme olasılığı yüksek olan ve başarı sırasına yakın olan bölümlere ( 5 ile 18. tercihler), son sıralarda ise yerleşme olasılığının çok yüksek olduğu (19 ve 24.tercihler) bölümlere yer vermek uygun olur. Adaylar, tercih edecekleri bölümü gerçekten isteyip istemediklerini sorgulamalı, okumayı düşünmedikleri bölümleri kesinlikle tercih listesine almamalılar. Ayrıca, puanları yetse bile, başarılı olma konusunda tereddütleri olan programı da tercihlerine yazmamalılar. Çünkü, tercih listesine alınan programa yerleştirilmeleri durumunda adayın bir sonraki yıl okul puanları yarı yarıya düşecektir.”

Bu yıl yapılan değişikliklere dikkat!
Tercih yaparken üniversite adaylarının son yapılan değişiklikleri dikkatle incelemeleri gerekiyor. Son yapılan değişiklikleri sıralayacak olursak; ilk olarak, başarı sırası sıralaması değiştirildi. Buna göre, 2015 yılında tıp ve hukuk alanları için getirilen başarı sırası sınırlaması, 2016 yılında mimarlık ve mühendislik alanlarına da getirildi. Tıp Fakültesi 40 bin, Hukuk Fakültesi 150 bin, Mühendislik Fakültesi (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi ve Gıda Mühendisliği dahil) 240 bin, Mimarlık Fakültesi 200 bin oldu.
İkinci olarak, 2016 yılında YGS’de meslek yüksekokulu ve Açıköğretim önlisans programları ile özel yetenek sınavına başvuru yapmak isteyen adayların ilgili YGS puan türünde 150 puan barajını aşmış olmaları gerekiyor. 2015 yılında ilgili alanlar için puan barajı 140’tı.
Üçüncü değişiklik tercih sayısında yapıldı. Buna göre 2016 yılında adaylar en fazla 24 tercih yapabilecekler. 2015 yılında adaylar 30 tercih hakkına sahiplerdi.
Son değişiklik de ek puan uygulamasında oldu. Mesleki ve teknik liselerde okuyanlara üniversiteye girişte verilen ek puan uygulaması kalktı. 30.03.2012 tarihi itibariyle bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim gören öğrenciler için uygulamaya bu yıl devam edilecek.

Başarı sırası önemli
Bu yıl yapılan değişikliklere dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Tercih Danışmanı Uzman Psikolog Ece Tözeniş, ÖSYM tercih sayısını 30’dan 24′e düşürdüğü için adayların kesinlikle acele etmeyip, sağlıklı bir araştırmanın yapılması adına tercih kılavuzunu gözden geçirmeleri gerektiğinin altını çiziyor ve ekliyor: “Her yıl olduğu gibi bu yıl da tercih işlemi yapılırken bir önceki yılın sayısal verilerinden yararlanılacak. 2015 ÖSYM puan ve başarı sıralaması dikkate alınmalı. Mümkünse eğitim uzmanlarından profesyonel destek alınmalı. Tercihlerde izlenecek sıralama ve strateji şöyle olmalı: Öğrenci en çok istediği bölümü, üniversiteyi ve üniversite hayatını yaşayacağı ili göz önünde bulundurmalı. Ayrıca tercihler döneminde adayın lisans bölümleri seçerken yerleştirmedeki başarı sırasına da dikkat etmesi gerekiyor.”

Vakıf mı devlet mi?
Vakıf üniversiteleri ve devlet üniversiteleri arasındaki farka değinen Servet Gülsün Şirin, tercih yapacak öğrencilere şunları söylüyor: “Benim için vakıf ya da devlet üniversitesi diye bir ayrımı yok. İyi ya da kötü üniversite ayrımı vardır. Bu iyi ya da kötü üniversiteler arasında vakıflar da var devlet üniversiteleri de var. Üniversite tercihi yaparken “Okulun bir kampüsü var mı?” sorusu önemli. Çünkü öğrenciler orada yaşayacak. Barınma olanakları ne?, Kentin koşulları ne? Bu sorular çok önemli. Özellikle üniversitelerin akademik kadrolarına, staj imkanlarına, sanayi kuruluşlarıyla işbirliklerine ve yabancı dil imkanlarına bakmak gerekiyor. Bir üniversitenin puanları o üniversiteyi iyi ya da kötü yapmaz, önemli olan akademik kadrosu, ürettikleri, bilimsel çalışmaları gibi kriterleridir.”

Hukuk ve tıp en çok tercih edilenler arasında
En çok tercih edilen bölümlere baktığımızda Cihan Yeşilyurt şu bilgileri veriyor: “Türkiye’de Türkçe-Matematik öğrencileri en çok hukuk ve psikoloji bölümlerini; Fen-Matematik öğrencileri ise başta tıp olmak üzere sağlık bilimleri ile ilgili programları tercih ediyor. Neden bu meslekler? diye sorduğumuzda ise adayların büyük bir çoğunluğu mezun olduktan sonra rahat iş bulabileceklerini düşündükleri için bu meslekleri seçtiklerini söylüyorlar. Ülkenin ekonomik gerçekliği bu şekilde devam ettiği sürece bu bölümlerin popülerliği devam edecektir diye düşünüyorum.”

Bilişim sektörü gelecek vaat ediyor
Meslek seçimi noktasında Türkiye’de en çok istihdam oluşturan alanları Servet Gülsün Şirin şöyle sıralıyor: “Türkiye’de en çok istihdam sağlanan alan sağlık. Sağlık alanındaki bölümleri bitirenler çok rahat iş bulabiliyorlar. Sağlıkta bütün alanlar için bu durumun söz konusu olduğunu söyleyebilirim. Fakat öğrencilerin yanıldıkları bir nokta var. Özellikle son dönemde İşletme ve Mühendislik Fakültelerinde okuyanlar, mezun olunca iş bulamayacaklarını düşünüyorlar. Oysaki Türkiye gibi dinamik bir ülkede bu alanlarda çalışacak kişilere ihtiyaç her zaman var. Üreten ve yenilenen Türkiye’de İşletme ve Mühendislik Fakülteleri hep önemini koruyacak. Ama ben özellikle bilişim sektörünün gelecek vaat ettiğini düşünüyorum. Bu alan zaman içinde daha çok popüler olacak ve istihdam alanlarının artacağı kanaatindeyim. Adaylara bu alanda tercih yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

TERCİH YAPARKEN DİKKAT EDİLECEKLER

1) Sonuç belgelerini doğru yorumlamalılar.
2)Tercih kılavuzunu dikkatlice incelemeliler.
3) Kendi başarı sıralamalarını ÖSYM kılavuzunda belirtilen başarı sıralamasıyla kıyaslamalı, tercihlerini bu doğrultuda yapmalılar.
4) Tercih listesinde tek bir bölüm ve üniversite üzerine odaklanmak yerine, alternatifli bir liste oluşturmaları önemli.
5) Gitmek istemedikleri hiçbir bölüme tercih listesinde yer vermemeliler.
6)Tercih edilen bölüm ve üniversitenin özel koşullarını mutlaka kılavuzdan okumalılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap