YÖK uluslararası projelerde ilk imzayı attı

1 Kasım 2016

YÖK Başkanı Saraç, Türk yükseköğretim tarihinde ilk kez akademisyenlerin uluslararası projelerini desteklemeye başladıklarını belirterek, “Toplam 23 projenin desteklenmesi uygun bulunmuştur.” dedi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türk yükseköğretim tarihinde ilk kez akademisyenlerin uluslararası projelerini desteklemeye başladıklarını belirterek, “18 yükseköğretim kurumumuzun 19 farklı ülkeyle değişimini öngören toplam 23 projenin desteklenmesi uygun bulunmuştur.” dedi. Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan projelerin sözleşmelerinin imzalanması için YÖK Başkanlığında tören düzenlendi. Törene, Saraç ile projeleri kabul edilen üniversitelerin rektörleri ve proje yürütücüleri katıldı. Saraç, yaptığı konuşmada, YÖK tarafından ilk kez gerçekleştirilen Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile araştırma kapasitesinin artırılması, uluslararası iş birliklerinin geliştirilmesi, uluslararasılaşma süreçlerine katkı ile yurt dışındaki üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin amaçlandığını söyledi.

 

Özel okullardaki öğrenci sayısında yüzde 47 artış

Özel okula giden öğrenci sayısı, geçen yılki yüzde 10′luk “rekor” artışın ardından bu yıl da yüzde 47′lik artışla 1 milyon 150 bine ulaştı.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) eğitim öğretimde verilen devlet desteğiyle özel okula giden toplam öğrenci sayısı, geçen yıla göre yüzde 45′lik artışla 1 milyon 150 bin oldu. Devlet desteğiyle özel okula ilk kez başlayan 248 bin öğrenci, devlet okullarındaki 8 bin 500 dersliğin boşalmasını ve 13 bin öğretmen ihtiyacının ortadan kalkmasını sağladı.

 

Bil Okulları, Dünya İnovasyon Okulunu açmayı hedefliyor

BİL Okulları 2016-2016 eğitim-öğretim döneminde Dünya İnovasyon Okulu uygulamalarını öğrencilerine kaliteli ve farklı bir okul yaklaşımı anlayışıyla aktaracak.

“Gelecek dönem İstanbul, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Antalya ve Trabzon başta olmak üzere Türkiye çapında yaklaşık 40 milyon dolarlık bir yatırımla geleceğin Dünya İnovasyon Okulunu açma hedefimiz var” diyen Bil Okulları Genel Müdürü Orhan Dağhan, ayrıca 2023 Türkiye’sinde, Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 kampüs okula ulaşmayı hedeflediklerini de dile getiriyor. Türkiye genelinde yedi bölgede aktif olarak çalışan 22 okulu bünyesinde barındıran BİL, inşaatları devam eden ve 2016-2017 eğitim-öğretim yılında açılacak 4 yeni kampüs ve 11 okulla birlikte 33 okula ulaşacak. Böylelikle BİL, Dünya İnovasyon Okulu vizyonu ve yaklaşımıyla Türk eğitim sistemine yeni bir soluk, yeni bir yaklaşım getirecek.

 

Doğa Okulları’nda hedef 5 yılda 200 okul

Doğa Okulları’nın yeni sahibi Ömer Saçaklıoğlu, Doğa Okulları’na her yıl 100 milyon dolar, 5 yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

106 okul, 70 bin öğrenci, 8 bin öğretmen ve 11.000 çalışanı ile global bir marka olan Doğa Okulları, el değiştirdikten sonra hedef yükseltti. Metal Yapı Konut Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Saçaklıoğlu tarafından satın alınan Doğa Okulları, 5 yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yaparak, okul sayısını 200’e çıkarmayı planlıyor. Saçaklıoğlu, öğrenci ve aileleriyle yüz binlerce kişilik dev bir aileyi bünyelerine kattıklarını belirterek, “Türk eğitim camiasının en büyük okullar zinciri olarak görülen Doğa Okulları, vizyonu ile çağa uygun, modern bir eğitim kurumu olarak yoluna devam edecektir. Doğa Okulları, eğitime kazandırdığı özgürlükçü, inovatif, kapsayıcı ve rekabetçi yaklaşımıyla, önemli bir marka olarak görüyoruz” dedi.

 

YÖK’e yeni üye ataması yapıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine, Maliye Bakanlığı Müsteşarı H. Abdullah Kaya seçildi.

Seyit Ahmet Baş’ın istifası nedeniyle boşalan YÖK üyeliğine, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 6. maddesinin b/1 bendi uyarınca Kaya’nın seçilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

Üniversitelerin ‘en iyi’ alanları açıklandı

Türk üniversiteleri, ODTÜ URAP Laboratuvarı tarafından açıklanan “En İyi 41 Alan Sıralaması”nın 18′inde yer aldı.

Türk üniversiteleri, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı’nca açıklanan “En İyi 41 Alan Sıralaması”nın 18′inde yer alma başarısını gösterdi. ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı’nın, üniversitelerin güçlü ve geliştirmeye açık yönlerine dikkati çekmek için hazırladığı 2015-2016 alan sıralamasında alan sayısı 23′ten 41 bilim alanına çıkartıldı. Bu kapsamda alanlara göre açıklanan üniversite sayısı, o alanda yayınlanan makale yoğunluklarına göre, 50 ile bin arasında değişiyor. URAP’ın 41 alanı kapsayan sıralamasının 21′inde ABD üniversiteleri dünya birincisi oldu. Hollanda üniversiteleri 6 alanda dünya birincisi olurken, Çin 5, İngiltere 4, Singapur 2 alanda, İsviçre, Brezilya, ve Japonya üniversiteleri ise birer alanda dünya birinciliğine yerleşti.

 

Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversitesi açıklandı

Türkiye’nin Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde ilk sırayı Sabancı Üniversitesi aldı, Sabancı’yı; ODTÜ, Bilkent, İTÜ ve Boğaziçi üniversiteleri izledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunda, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Sabancı Üniversitesi, Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversitesi oldu. Bu üniversiteyi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Boğaziçi Üniversitesi izledi.

 

Araştırmacıların gözdesi ‘sosyal bilimler’ oldu

YÖK Ulusal Tez Merkezinden son bir yılda indirilen 6 milyon 611 bin 885 tezin 4 milyon 458 bin 932’sini sosyal bilimler alanındakiler oluşturdu.

Kurulduğu günden bu yana akademisyenlerin ve araştırmacıların büyük ilgi gösterdiği YÖK Ulusal Tez Merkezinden indirilen tezlerin başında sosyal bilimler alanındakiler yer aldı. Merkezden son bir yılda indirilen 6 milyon 611 bin 885 tezin 4 milyon 458 bin 932’sini sosyal bilimler alanındakiler oluşturdu. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi, bünyesinde topladığı yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık, diş hekimliğinde uzmanlık ve sanatta yeterlilik tezlerini elektronik ortamda tam metin olarak erişime açtığı 2008′den itibaren araştırmacılardan yoğun ilgi gördü.

 

Öğrenciler için yerli deney seti üretti

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağatay Karaaslan, ortaöğretim öğrencileri için yerli deney seti üretti.

Çalışmalarını Hacettepe Teknokent’te sürdüren Karaaslan, seti öğrencilerin sahip oldukları teorik bilgileri pekiştirmeleri amacıyla ürettiklerini söyledi. Okullarda kullanılan deney setlerinin ithal olduğunu, bazı okullarda maliyetleri nedeniyle ithal ürün bile alınmadığını dile getiren Karaaslan, “Setin içinde öğretmen ve öğrenci için birer kılavuz var. Öğretmene deneyin yapılışı ve deney sonuçları, öğrenciye de deneyin nasıl yapılacağı kılavuzlarda anlatılıyor. Deneye ilişkin soruların cevabı öğretmen setinin içinde yer alıyor. Örneğin mısırdan DNA izolasyonu deneyinde çocuk ezilmiş mısır örneğini alıyor, parçalıyor ve yaklaşık 1 saat içinde net sonuç elde edeceği şekilde deneye başlıyor. Sonunda DNA’yı elde ediyor. Gözüyle görüyor. Yıllardır DNA’yı anlattığınız öğrenci, DNA’yı kendi gözüyle görebiliyor.” dedi.

 

Akademisyenlerin emeklilik yaşı yükseltildi

Hükümet  sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu’nda akademisyenlerin emeklilik yaşı ile ilgili yeni karar alındığını açıkladı.

Kurtulmuş, “2006 sonrasında kurulan 41 üniversitedeki öğretim üyelerinin emeklilik yaşının 67′den 72′ye çıkarıldığını hatırlatan Kurtulmuş, “Şimdi bu üniversitelerimizdeki emeklilik yaşını 75′e çıkartıyoruz.” dedi.

 

İkinci üniversiteye talep patlaması

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemine yapılan ikinci üniversite kayıtları geçen yıla göre yüzde 32 arttı.

Anadolu Üniversitesi’nin (AÜ) Açıköğretim sistemine ikinci üniversiteyi okumak için yapılan kayıtlarda geçen yıla oranla yüzde 32,6′lık artış yaşandığı bildirildi. AÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, üniversiteye 2016-2017 öğrenim yılı için 31 Ağustos-21 Eylül arasında 181 bin 25 kişi kayıt yaptırdı. Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir lisans veya önlisans bölümünden mezun veya okuyan öğrencilerin başvurabildiği ikinci üniversite kapsamında gerçekleştirilen kayıtlar, geçen yıla göre yüzde 32,6′lık artış gösterdi. Adalet, ilahiyat, sosyal hizmetler, sosyoloji, işletme, uluslararası ilişkiler ve sağlık yönetimi programları en çok tercih edilen bölümler oldu.

 

MEB yardımcı ders kitaplarında kararını verdi

MEB Müsteşar Yardımcısı Yıldız, FETÖ propagandasının yer aldığı yardımcı ders kitaplarının dışındaki yardımcı materyallerin kullanılmasının önünde engel bulunmadığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) propagandasının yer aldığı yardımcı ders kitaplarının dışındaki yardımcı materyallerin kullanılmasının önünde engel bulunmadığını bildirdi. Eğitim sektöründe yayıncılık faaliyeti gösteren Eğitim Yayıncıları ve Tedarikçileri Derneği (EYTED), Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED), Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (DEKMEB) ile Basın Yayın Birliği yöneticileriyle ortak basın toplantısı düzenleyen Yıldız, FETÖ’ye karşı mücadele kapsamında bakanlıkça bir süre önce yayınlanan genelge ile örgütle bağlantısı tespit edilen yayınevlerinin çıkardığı yardımcı ders kitaplarının yasaklandığını hatırlattı.

 

Türkiye Maarif Vakfı’na 90 milyon lira kaynak

Türkiye Maarif Vakfına, yapacağı hizmetlerin karşılanmasına yönelik 90 milyon lira kaynak aktarılacak.

Türkiye Maarif Vakfına, vakfın amaçlarını gerçekleştirmek için yapacağı hizmetlerin karşılanmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 90 milyon lira kaynak aktarılacak. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde; burs vermek, okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açmak, yurt içi dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve Ar-Ge çalışmaları, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek, faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek için kurulan Türkiye Maarif Vakfına, genel bütçeden ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından aktarılacak kaynak tutarı belirlendi.

 

TÜBİTAK ABD’de kuluçka merkezi açıyor

TÜBİTAK Marmara Teknokent liderliğinde kurulan 16 Teknopark’tan oluşan Anadolu Birliği Konsorsiyumu’nun, Amerika Birleşik Devletleri’nde kuracağı kuluçka merkezinin basın lansmanı gerçekleştirildi.

KOSGEB’in “Uluslararası Kuluçka Merkezi Destek Programı” kapsamında kurulan Anadolu Birliği Konsorsiyumu’nun ABD’de kuracağı kuluçka merkezinin, TÜBİTAK Marmara Teknokent Teknoloji Serbest Bölgesi’nde düzenlenen lansmanına, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek ve 16 teknopark yöneticisi katıldı. Toplantıda, ABD’nin San Francisco şehrinde açılacak olan kuluçka merkezi hakkında teknik bilgiler aktarıldı, teknopark yöneticileri birer sunum gerçekleştirdi.

 

Elektronik ALES yolda

ÖSYM, 2017′de iki kere elektronik ortamda e-ALES’in yapılmasının planlandığını duyurdu.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2017′de iki kere elektronik ortamda Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (e-ALES)yapılmasının planlandığını bildirdi. ÖSYM’nin resmi twitter hesabında yer alan açıklamada, 2017′de iki kere elektronik ortamda e-ALES’in yapılmasının planlandığı kaydedildi. Ayrıntıların 2017 sınav takvimi yayımlandığında, resmi internet sitesinden duyurulacağı belirtildi.

 

 

Comments are closed.