Üniversite Haberleri Kasım 2016

1 Kasım 2016

ATILIM ÜNİVERSİTESİ

Atılım Üniversitesi Öğrencileri “Hybrid Car Race’da 3. Oldu…

Formula Hybrid SAE Competition Yarışması’na, Türkiye’den katılan ilk ve tek araç olan Hybird Devrim üçüncü oldu. Yarışlara 4′ü Hindistan, 2′si Kanada, 1′i Türkiye (Atılım Üniversitesi) ve 21′i ABD’den olmak üzere toplam 28 takım katıldı.

Atılım Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin bitirme projesi olarak hazırladığı araç adını Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan Devrim arabasından alıyor.  SAE (Society of Automotive Engineering) tarafından 2-5 Mayıs tarihleri arasında ABD’nin New Hampshire eyaletinde “New Hampshire Motor Speedway” pistinde düzenlenen yarışmanın birinciliğini Kanada’dan Victoria Üniversitesi, ikinciliğini ise ABD’den Milwaukee School of Engineering aldı.

Elektrikle çalışan ve saatte 130 kilometre hızı aşan Hybird Devrim’in tamamen üniversite destekli çalışma olduğunu belirten Atılım Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Demir Bayka “Dünyanın birçok üst düzey üniversiteleri arasından sıyrılıp üçüncü olduk. Bu yarışma sadece pistte hız yapıp tur atmak değil. Piste çıkabilmek demek IEEE ve SAE gibi kuruluşların hakemlerinden ve Fiat Chrysler Automotive, General Motors, Ford gibi şirketlerin mühendislerinden teknik olarak geçebilmektir” dedi.

21 kişiden oluşan Hybridteam Takımı, yarışlarda; Princeton, Yale, Georgia Technology University of Waterloo gibi dünya çapında isim yapmış üniversitelerin yanı sıra, mühendislik ve otomotiv alanında önemli çalışmaları olan University of Michigan-Ann Arbor, North Carolina State University, University of Victoria, University of Idaho, Rensselaer Polytechnic Institute, Tufts University, Illinois Institute of Technology, University of Illinois-Urbana Champaign, Boston University, University of Vermont ve Rochester Institute of Technology gibi okullardan katılan ekiplerle yarıştı.

AVRUPA MESLEK YÜKSEKOKULU

Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri “Engelli Çocuklarla Uçurtma Uçuralım” etkinliği gerçekleştirdi.

Avrupa Meslek Yüksekokulunda 26 Nisan 2016 Salı günü Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerinin düzenlediği ‘Engelli Çocuklarla Uçurtma Uçuralım’ etkinliği Kazlıçeşme kampüsü bahçesinde gerçekleşti.

Etkinlikte Meslek Yüksekokulumuz Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezinin desteğiyle (AKDEM) 50 çocuğu ağırlayarak bir eğlence şenliğine imza attı. Her çocuğa birer uçurtma hediye edildi ve engelli çocuklar müzik eşliğinde kampüs bahçesinde uçurtma uçurma heyecanını yaşadılar. Uçurtma etkinliğine katılan çocuklara süt ve kek ikram edildi. Bazı engelli çocukların ilk defa yaşadığı bu deneyime Meslek Yüksekokulumuz Çocuk Gelişimi öğrencileri eğlenceli aktiviteler de ekleyerek çocukların unutamayacağı bir gün geçirmeleri sağlandı. Yüz boyama faaliyeti ile çocukların yüzleri rengarenk boyandı ve çocuklar istedikleri çizgi film kahramanlarına benzediler. Ayrıca Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerimiz çeşitli kostümler giyerek çocukların hayal dünyasını geliştirmeyi ve onlara keyifli anlar yaşatmayı amaçladılar. Geleceğimizin mimarı çocuk ve gençler başta olmak üzere tüm bireyleri, engelli bireylerin sağlıklı yaşam sürmeleri ve mutlu olmalarını hedefleyen kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile Avrupa Meslek Yüksekokulu bu ve bunun gibi birçok projeye örnek olmayı hedeflemiştir.

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ

Beykent Üniversitesi 2016 – 2017 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi.

Beykent Üniversitesi yeni akademik yılına 36 bini aşkın öğrencisi ve akademisyenleri ile 03 Ekim 2016 Pazartesi günü Ayazağa-Maslak Yerleşkesi Konferans Salonunda yapılan törenle ‘Merhaba’ dedi.

Tören; Mütevelli Heyeti Başkanı Adem Çelik, Rektör Prof. Dr. M. Emin Karahan, AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, akademisyenler, öğrenciler ve velilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. M. Emin Karahan açış konuşmasına; Beykent Üniversitesi olarak 20. Eğitim-Öğretim yılımıza başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversite olarak hedefimiz, eğitimde kaliteyi sürekli yükseltmek, nitelikli ve yetkin mezunlar vermek, bilgiye dayalı, topluma yararlı eğitim ve AR-GE çalışmaları yapmaktır’ diye başladı. Üniversitemize birincilikle yerleşen öğrencilerimizin başarıları da ödüllendirildi. Öğrencilerimiz ödüllerini Doğuş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. A. Alkan Çelik’in elinden aldı.

Tören, Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Donuk’un açış dersinden sonra, Müzik Kulübümüzün konseri ile sona erdi.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ

Beykoz Üniversitesi Kuruldu

Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı tarafından İstanbul’da hayata geçirilen Beykoz Üniversitesi, 7 Eylül 2016 tarihli ve 29824 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak kuruldu. 2008 yılında kurulan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu da tüzel kişiliği sona erdirilerek, Beykoz Üniversitesi’ne bağlandı.

Beykoz Üniversitesi’nin temelleri Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ile atıldı. Lojistik sektöründeki eğitimli ve iyi yetişmiş insan kaynağı ihtiyacından yola çıkan Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı 2008 yılında Yüksekokulu hayata geçirdi ve günümüze kadar lojistik sektörünün ihtiyaç duyduğu yetkinliklere sahip 2.500 mezun verdi. Vakıf, bundan sonra da gençlerimizi yükseköğretimde farklılıkları olan, uluslararası standartlarda, örnek bir üniversite ile tanıştırmaya hazırlanıyor.

Beykoz Üniversitesi bünyesinde İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olmak üzere dört fakülte, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu olmak üzere iki yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki meslek yüksekokulu ve yüksek lisans ve doktora programlarının sunulacağı bir Lisansüstü Programlar Enstitüsü bulunduracak. Üniversite ilk öğrencilerini 2017-2018 akademik yılında alacak.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

2016-2017 akademik yılı açılış töreni gerçekleşti

Çankaya Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni Balgat Kampüs’te düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleşti.

Açılış töreni “20 Yılın Görsel Belleği” sergisinin açılışı ile başladı. Üniversitenin kuruluşundan bugüne kadar çekilmiş olan tarihi nitelikteki fotoğrafların yer aldığı sergiyi izleyenler “nostalji” dolu anlar yaşadı.

Serginin ardından Konferans Salonu’nda tören düzenlendi. Törene, Mütevelli Heyet Başkanı Sıtkı Alp ve Mütevelli Heyet Üyeleri, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdi Mollamahmutoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Taş, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

ODTÜ eski Rektörü, URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut “Sümer Katip Okullarından Üniversite Eğitimine” başlıklı açılış dersini verdi. Çankaya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sıtkı Alp, Akbulut’a teşekkür ederek plaket takdim etti. Törende, üniversitede 10. yılını dolduran akademik ve idari personele plaket verildi.

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

Doğuş Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi.

Doğuş Üniversitesi 2016-2017 akademik yılı açılışı, 19 Eylül 2016 Pazartesi günü Gözaçan Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Öğrencilerin, akademik ve idari kadronun katıldığı törenin, açılış konuşmasını Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Dinçkol yaptı. Dekanların gerçekleştirdiği konuşmaların ardından ÖSYM puan türlerine göre en yüksek puan ile üniversitemizi kazanan öğrencilere ödülleri verildi. Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazan Erkmen, merhum öğretim üyemiz Prof. Dr. Eren Erdener hakkında sunum yaptı ve kütüphanemize bağışlarından dolayı Prof. Dr. Eren Erdener’in eşi İclal Erdener’e plaket takdim edildi.

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ

Bakan Berat Albayrak akademik yılı açılış törenine katıldı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) 2016-2017 eğitim öğretim yılı “Akademik Yıl Açılış Töreni” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın katılımı ile HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi (KKM) binasında düzenlenen tören ile gerçekleşti.

Hasan Kalyoncu Üniversitesinde “Akademik Yıl Açılış Töreni” heyecanı yaşandı. Program; HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında; fotoğraf sergisi ve geleceğin mimarları sergisinin incelenmesiyle başladı. Açılış Töreni; Saygı Duruşu, İstiklal Marşının okunması ve HKÜ Tanıtım Filmi gösteriminin ardından, açılış konuşmalarıyla devam etti.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak; HKÜ’nün faaliyete geçmesinde, öğretim ve bilim camiasına kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ederek: “Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin, 2016-2017 akademik yılının hayırlı olmasını, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz için başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

IŞIK ÜNİVERSİTESİ

Işık Üniversitesi Türkiye’nin ilk YapLab’ini kurdu

Yeniliklerin öncüsü Işık Üniversitesi dünya çapındaki FabLab ve yapıcılık hareketinin ülkemizdeki öncüsü konumunda.

Türkiye’nin ilk YapLab’larından birini kuran Işık Üniversitesi, buna, “halka açık, yapıcı hareketi destekleyen, bilgisayar kontrollü üretimhane” diyor. Bu üretimhanelere dünyada “Fabrikasyon Laboratuvarı” FabLab deniliyor. FabLab’ler, deneme-yanılmanın maliyetini düşürüp yaratıcılığı hızlıca prototipe dönüştürmeyi sağlayan merkezler. Işık YapLab’inde üç boyutlu yazıcılar, lazer kesici ve benzeri bilgisayar kontrollü tezgâhları var. Üniversite, dünya çapındaki FabLab ve yapıcılık hareketinin ülkemizdeki öncüsü konumunda.

Işık ve sanayi arasında gitgide kuvvetlendirip arttırdığımız etkin ve nitelikli, gerçekçi ve sonuca ulaşabilen iş birlikleri var. Işık Üniversitesi temel ve uygulamalı alanlarda araştırma geliştirme işbirlikleri ile öğrencilere staj ve iş imkânları gibi destekleri sağlıyor. Çok uluslu dev firmalardan yerel AR-GE merkezlerine pek çok alanda sektörlerle işbirlikleri, ortaklıkları, güç birlikleri var.

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

İNGİLTERE’DEKİ TÜRKİYE KARŞITI PROPAGANDA ENGELLENDİ

Avrupa’nın en büyük yükseköğretim organizasyonu olan European Association for International Education Fuarı (EAIE) Türkiye aleyhinde ciddi bir olaya sahne oldu.

Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği’nin Avrupa ve tüm dünyadan uluslararası üniversiteler ile eğitimcileri bir araya getirdiği, Avrupa’nın en büyük yükseköğretim organizasyonu olan ve bu yıl İngiltere’nin Liverpool kentinde gerçekleştirilen EAIE Türkiye aleyhinde ciddi bir olaya sahne oldu.

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünün ardından örgütle bağlantılı olan bazı akademisyenlerin üniversitelerden ihraç edilmesi, dünyanın 80 ülkesinden 250 üniversitenin ve 6000 civarında akademik personelin katıldığı eğitim fuarında ‘’Türkiye’deki akademik özgürlüğün kısıtlanması’’ olarak yansıtıldı. Fuara katılan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı ve aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Türk üniversiteleri heyeti, aynı gün bir yazıyla Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği ve EAIE Başkanı Laura Howard’ın yaptığı Türkiye karşıtı konuşmayı düzelttirerek büyük bir yanlışı engelledi. Düzeltme sonucu 6000 civarındaki katılımcı, üniversite ve ziyaretçiler ile İngiltere başta olmak üzere Avrupa basınının da konuyla ilgili doğru bilgilendirilmesi sağlandı.

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

Startup Weekend BİLGİ’de yapıldı

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen Startup Weekend’in birincisi “Work Is Now” oldu.
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Viveka ve Mentors Network Turkey işbirliğiyle düzenlenen 48 saatlik girişimcilik maratonu Startup Weekend BİLGİ yarışması sona erdi. Jüri üyelerinin değerlendirmesiyle birinciliğe layık görülen proje “Work is Now” oldu. Sirkülasyonun son derece yoğun olduğu turizm ve otelcilik sektörüne hizmet verecek bir mobil uygulamadan oluşan proje, işveren ve iş arayanları aynı platformda buluşturmayı amaçlıyor.

Startup Weekend BİLGİ’nin katılımcılara sağladığı değere vurgu yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu konuşmasında Startup Weekend BİLGİ’nin, katılan ve takip eden tüm öğrenciler için girişimcilik alanını tanımak, ilham almak ve cesaret bulmak için de inanılmaz bir fırsat yarattığına vurgu yaptı. “Work is Now” projesinin takım sözcüsü Başak Kablan birinciliklerini şöyle değerlendirdi, “Sirkülasyonun son derece yoğun olduğu turizm ve otelcilik sektörüne hizmet verecek, hızlı ve güvenilir bir mobil uygulama geliştirme hedefiyle yola çıktık ve Startup Weekend BİLGİ’ye katıldık. Etkinlik boyunca mentorlarımız ve jüri üyelerimizin destekleri ile hayal ettiğimiz bir fikrin, gerçek bir projeye dönüşebileceğine şahit olduk. Hayallerimizi gerçekleştirme yolunda ilk adımı atmamıza fırsat tanıyan bu etkinlikte, projemizin birinci seçilmiş olmasından büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz.”

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

Zamanın sarkacındaki adam Burhan Uygur, İKÜSAG’da

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi, 2016-2017 Sanat Sezonunun ikinci sergisinde, usta sanatçı

Burhan Uygur’u ağırlıyor.

2 Kasım 2016 Çarşamba günü saat 15.00’da İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy yerleşkesinde gerçekleştirilecek açılış kokteyli ile sanatseverlerle buluşacak olan “Zamanın Sarkacındaki Adam” adlı resim sergisi, 23 Kasım’a kadar açık kalacak.

Yaklaşık 20 eserin yer alacağı “Zamanın Sarkacındaki Adam” adlı serginin açılışında, 1992 yılında aramızdan ayrılan Ressam Burhan Uygur’un oğlu Tuna Uygur’da hazır bulunacak.

Burhan Uygur’un yapıtlarında, konu ve üslup birbirini tamamlayan iki öğe niteliği taşıyor. Türk resminde beyaz rengi olabildiğince vurgu ve tonda kullanan ender sanatçılardan biri olma özelliğine sahip sanatçı 70’li yılları 80’li yıllara bağlayan süreç içinde birçok değerli esere imza attı ve bunları pek çok ödülle taçlandırdı.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

Yeniliklerle 16. yıla

2001 yılında öğretim hayatına ‘’iş dünyasının ilk üniversitesi’’ olarak başlayan İstanbul Ticaret Üniversitesi, 16. Akademik Yılına törenle başladı.

Açılışta Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, üniversitenin hayata geçirdiği yenilikleri de açıkladı. Prof. Dr. Ekren, 8184 öğrencisi, İngilizce Hazırlık Okulu, 6 fakültesi, 4 enstitüsü, 36 uygulama araştırma merkezi, 252 öğretim elemanı ve 160 idari personeli ile üniversitenin ulaştığı noktaya vurgu yaparken, ‘’Yükseköğretim süreci birçok ülkede ve küresel toplumda sorgulanmakta ve yeni modeller, yaklaşımlar tartışılmaktadır. Üniversitemiz öğrencilerimizi; ihtiyaç duyacakları bilgi, beceri ve yetkinliklerle donatmaya, ülkemizin rekabet edebilir konum kazanmasına destek olmaya, toplumumuza yönelik hizmet ve faaliyetleri etkin şekilde sürdürmeye özel önem vermektedir’’ dedi.

16. Yıl akademik töreninde öğrencilerin seçtiği üniversitenin yeni maskotu, modernleştirilen web sitesi, web sitesiyle entegre edilen PowerCampus öğrenci bilgi sistemi ve Kariyer Merkezi bünyesinde yayına başlayan kariyer portalı da tanıtıldı.

PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU

“Figürün Gizemi” Sergisi Plato Sanat’ta açıldı

Plato Sanat’ın çağdaş Türk sanatçılarının son dönem yönelimlerini araştıran sergi sergisinden ikincisi olan Figürün Gizemi, 29 Eylül Perşembe günü ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Sanata ve sanatçıya destek veren etkinlikleriyle ön plana çıkan Plato Meslek Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren Plato Sanat, Küratör Marcus Graf yönetiminde yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Çağdaş Türk sanatçılarının soyut sanat, betili sanat ve araştırma temelli sanat alanlarındaki güncel eğilimlerini araştıran “Figürün Gizemi”, çağdaş Türk sanatındaki figür tartışmasını konu alıyor.

Plato Sanat, “Figürün Gizemi” ile; çizim, resim, heykel, fotoğraf ve video gibi farklı sanat dallarında sekiz sanatçıyı çeşitli sanat biçimlendirmelerinin örneklenmesi için bir araya getiriyor. Ayşegül Çinici Yazıcı’nın direktörlüğünü yaptığı Plato Sanat’ın, “Figürün Gizemi” sergisi;  betili sanattaki farklı estetikleri, teknik ve kavramları, gerçekçilik, gerçeküstücülük ve soyut arasında değişen çalışmaları sergileyerek gözden geçirmektedir.

TED ÜNİVERSİTESİ

TEDÜ ve Çankaya Belediyesi öğrenci yurdu açıldı

TED Üniversitesi ve Çankaya Belediyesi işbirliği ile yapılan 420 yatak kapasiteli öğrenci yurdu, düzenlenen törenle açıldı. 

Ev sahipliğini Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen ve TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun yaptığı açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcıları, Parti Meclisi Üyeleri, milletvekilleri, TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tarımcılar, öğretim görevlileri ve çok sayıda vatandaşın yanı sıra yurtta kalan öğrenciler katıldı. Açılış töreni öncesi konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “AVM’lerin, iş merkezlerinin, rezidansların yükseldiği, Yani rantın en yüksek olduğu bir bölgede biz arsamızı gençlerimize verdik. Çünkü biliyoruz ki bir ülke için en iyi yatırım gençliğine yaptığı yatırımdır” dedi.

TED Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu da yaptığı konuşmada, “TED ailemizin bir ferdi olan Çankaya Belediye Başkanımızı Alper Taşdelen ile yaptığımız bu yurt üniversitemize büyük güç verdi. Başta Taşdelen olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Mustafa Kemal Mahallesi’nde bulunan yurt 420 yatak kapasiteli. Kız ve erkek öğrencilere hizmet edecek yurt iki bloktan oluşuyor. Yapımı 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan yurdun içerisinde; çalışma salonu, sosyal alan, revir, yemekhane gibi her türlü alan bulunuyor.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

21. Yüzyılda Uluslararası Göç konferansı Yeditepe’de gerçekleştirildi

Yeditepe Üniversitesi Küresel Eğitim ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KEKAM) ile Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) işbirliği ile “21. Yüzyılda Uluslararası Göç” konulu konferans Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlendi.

Konferansa; İSTEK Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman ile birlikte üniversitemiz akademisyenleri ve öğrencileri katıldı.

“Göç ve İltica Hukuku Alanında Güncel Gelişmeler”, “Göç ve Entegrasyon” “Suriyeli Mülteciler ve Göç” Göç, Kadın ve Çocuk”, Göçmen Politikaları”, Göç ve Ekonomik Kalkınma” ile “Göç ve Kültür” konularının konuşulduğu 21. Yüzyılda Uluslararası Göç Konferansı iki gün sürdü.

İSTEK Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan konuşmasında, dünyada bütün insanların etnik ve genetik olarak kardeş olduklarını belirterek, insanoğlunun kendisinin göçebe olduğunu söyledi. Zamanla insanların paylaşımlarının azaldığını ifade eden Bedrettin Dalan, “İnsanoğlunun insanlığı avcı-toplayıcı atalarımızdan çok daha vahşi çok daha egoist bir hale gelmiştir. Ölmüş bir insanlığın içinde insanlık arıyoruz” dedi.

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman ise, mültecilerin iyileştirilmesine yönelik bir proje hazırlığı içinde olduklarını belirterek, göçmenlerin entegrasyonuna katkı sunmayı yerel düzeyde göç sorunlarıyla başa çıkmak için AB ile uygulamalar geliştireceklerini söyledi.

 

 

 

 

 

Comments are closed.